, wtorek 16 kwietnia 2024
Drugie życie ludzi i przedmiotów w Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie



Dodaj do Facebook

Drugie życie ludzi i przedmiotów w Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie

Ewa Kocot-Dawid
Drugie życie ludzi i przedmiotów w Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie


Drugie życie ludzi i przedmiotów w Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie

Aby lepiej zrozumieć warsztaty i ich znaczenie warto zacząć od zapoznania się z sytuacją ich uczestników i charakterem domu Centrum Edukacji Socjalnej Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem" w Cieszynie.

Mieszkańcy domu Centrum Edukacji Socjalnej to osoby, które z różnych przyczyn straciły dach nad głową i stabilizację w życiu. W takim trudnym momencie człowiek łatwo traci poczucie swojej wartości, nie raz ulega frustracji i szuka odpowiedzi na dręczące go pytanie "dlaczego?" Dla pracowników domu to nie są bezosobowi interesanci a ludzie, którzy w wielu przypadkach zostali sami, opuszczeni, bez wsparcia kogokolwiek. Dlatego pracownicy są tu by przy nich trwać w tych trudnych momentach.

W tej pracy chodzi o wsparcie, tworzenie atmosfery domu i poczucia, że komuś zależy. Najważniejszą rolą jest bycie przy takiej osobie. Wspieranie jej w powracaniu do normalności, a co najważniejsze także popychanie do przodu, do dalszych działań, do odbudowania tego co się zawaliło w ich życiu.

Pracownicy tworzą namiastkę rodziny, wchodzą nie raz w rolę przyjaciela, który nawet jeśli to boli powie prawdę, którą nie jeden z nas powinien czasem usłyszeć. Poza tym dom oferuje mieszkańcom nie tylko wsparcie, czas i miejsce na zastanowienie się nad swoim życiem i jego poprawą. Organizowane tu warsztaty dają powód do tego by rano wstać i przekonać się, że nawet w tak trudnych chwilach można zrobić coś ważnego.

Centrum Edukacji Socjalnej posiada cztery warsztaty treningu pracy. Są to:

  • stolarnia
  • ślusarnia
  • warsztat rzemiosła artystycznego
  • warsztat krawiecki

    Każdy kto przychodzi do naszego domu posiada jakieś talenty. Pracownicy starają się by każdy wykorzystał to co potrafi lub nauczył się czegoś nowego. Oczywistością jest, że kłopoty w życiu powodują złe samopoczucie i brak koncentracji. Dlatego wielu osobom ciężko jest oderwać się od złych myśli i frustracji. Zadaniem naszych warsztatów jest czasem wykreowanie przestrzeni wolnej od problemów dnia codziennego.

    Tutaj tworzymy, pomagamy i jesteśmy potrzebni. Razem tworzymy coś dla siebie i innych, stajemy się zespołem. Podczas pracy rozmawiamy ze sobą, wymieniamy się doświadczeniami, dyskutujemy na tematy światopoglądowe, rozwiązujemy problemy i żartujemy. Ważne jest by mieć powód do uśmiechu.

    Instruktorzy warsztatów opracowali projekty, które własnoręcznie realizują z uczestnikami. Są to różne autka, koniki na biegunach, skrzynie inspirowane tradycyjną trówłą, meble z recyklingu, renowacje i wiele innych.

    To jednak nie wszystko

    Każdy człowiek jest inny i każdy wnosi od siebie coś innego. Na warsztatach rozwijamy siebie, a co najważniejsze poznajemy samych siebie. Przekonujemy się o swoich możliwościach i ograniczeniach. Instruktorzy starają się dać każdemu przestrzeń do rozwoju osobistego. Chodzi o to by czerpać przyjemność z tego co się robi i osiągać w tym satysfakcjonujące rezultaty. Ważne jest to, że wszystkie produkty są w pewnym sensie odzwierciedleniem ich twórców. Dlatego nie każda rzecz powstająca na naszych warsztatach jest idealnie gładka lub wykończona. To co u nas powstaje jest niczym limitowana edycja, wyjątkowa i autentyczna. Wspieramy ambicje uczestników warsztatów.

    Często mamy możliwość bycia świadkiem rozwoju prawdziwego talentu. Zadaniem instruktora jest wtedy pielęgnowanie odkrytych przez uczestnika zdolności. Aby zachęcić uczestników do kreowania swojej rzeczywistości na warsztatach powstał projekt prostych autek wykonanych ze ścinek drewnianych, które mieszkańcy własnoręcznie i według własnego uznania ozdabiają. Dzięki temu mają szansę uzewnętrznienia swojej osobowości.

    Ciekawym elementem działań na warsztatach jest też promowanie zachowań proekologicznych takich jak recykling artystyczny. Dom przyjmuje czasem meble, które są zniszczone i nikomu nie potrzebne. Z takich rzeczy powstają zupełnie nowe. Na stolarni przerabiane są np. stare meblościanki. Przetwarzamy je na stoliczki kawowe w stylu vintage, fotele bujane i inne rzeczy w zależności od czasu i pomysłów.

    Nawet przedmioty zyskują na warsztatach drugie życie. Podobnie było z naszymi samochodzikami takimi jak ciężarówka, wóz strażacki, tir, itp. Do wykonania tych rzeczy zostały wykorzystane drewniane klocki podporowe pozostawiane przez robotników. Na pomysł ich osuszania i wykorzystywania wpadli właśnie mieszkańcy uczestniczący w warsztatach stolarskich.

    Jako zespół ludzi uzupełniających się nawzajem tworzymy coś niepowtarzalnego i ciekawego, ale to co najważniejsze cieszymy się tym.
    Centrum Edukacji Socjalnej to dowód na to, że robiąc coś razem można odzyskać poczucie własnej wartości, wspólnie radzić sobie z problemami i ramię w ramię tworzyć dla innych niepowtarzalne rzeczy.

    Aby móc podzielić się tym co robimy kilka razy w roku bierzemy udział w kiermaszach. W tym czasie sprzedajemy swoje wyroby i czerpiemy wielką satysfakcję z każdego klienta i dobrych słów. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na zakup nowych materiałów i działalność statutową Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem", aby chociaż w taki sposób móc przyczynić się do pomocy innym. Dzięki dochodom ze sprzedaży wykorzystujemy szansę aby stworzyć przestrzeń do działania następnym osobom, aby mogły korzystać z szansy jaką daje Centrum Edukacji Socjalnej i funkcjonujące w nim warsztaty.

  • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

    Dodaj komentarz

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Więcej informacji na temat formatowania

    Image CAPTCHA
    Wpisz znaki widoczne na obrazku.
    reklama
    reklama