, niedziela 5 lipca 2020
„Złamany szlaban” dla teatru z Brna
"Ósemki" teatru z Brna fot: Sylwia DwornickaDodaj do Facebook

„Złamany szlaban” dla teatru z Brna

DR
„Złamany szlaban” dla teatru z Brna

"Chłopcy z Placu Broni" Teatr Pinokio z Łodzi, fot. Sylwia Dwornicka


„Złamany szlaban” dla teatru z Brna

"Peregrinus" Teatr KTO z Krakowa, fot. Małgorzata Koniorczyk


„Złamany szlaban” dla teatru z Brna

"Wałęsa w Kolonos" Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, fot. Sylwia Dwornicka


„Złamany szlaban” dla teatru z Brna

"Trojanki" Teatr Wybrzeże z Gdańska, fot. Sylwia Dwornicka

Późnym wieczorem w sobotę zakończył się 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic. Przez cały tydzień dostarczał nam wielu emocji i wrażeń. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie w tym czasie gościł teatr z najwyższej półki, pojawiło się 9 niezwykłych konkursowych spektakli, ale również ciekawe spotkania z muzyką, popołudnie mistrza, plenerowe widowisko teatralne, teatr VR i wystawy. Wydarzenia konkursowe podsumował najwyższy laur festiwalu w postaci złamanego szlabanu, który w tym roku, w wyniku głosowania widzów, został przyznany spektaklowi „Ósemki” Miejskiego Teatru z Brna.

„Ósemki” to utrzymana w kabaretowym nastroju, żartobliwa feeria z piosenkami, która historię Czech ujmuje z zaskakującej, czasem gorzkiej, czasem humorystycznej perspektywy. Tematem spektaklu są jednak nie tylko lata 1108, 1278, 1348, 1648, 1848, 1948 oraz 1968 (w Czechach znane jest pojęcie „ósemkowe lata czeskiej historii” odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w historii państwa), ale również te „ósemkowe”, w których teoretycznie nic ważnego się nie wydarzyło. Przewodnikami po historii małego państwa było dwóch towarzyszy losu czeskiego narodu, panowie Udavac (Kapuś) i Zatykać (Ten, który aresztuje), którzy – jak się z czasem okazało – byli obecni w tle tych najważniejszych wydarzeń w historii czeskiego narodu i nie bali się swojej prawy bronić nawet przez Sądem Ostatecznym. To właśnie „Ósemki” najbardziej spodobały się publiczności, uzyskując średnią ocen 4,875 (oceny były przyznawane w skali od 1-5). Na drugim miejscu znalazł się spektakl „Chłopcy z Placu Broni” Teatru Pinokio z Łodzi z wynikiem – 4,827. Uznanie zdobyło również przedstawienie „Isole” praskiej sceny Cirk La Putyka ze średnią ocen 4,813.

Oprócz spektakli, które otrzymały najwyższe noty, publiczność na pewno na długo zapamięta takie przedstawienia jak: „Wendy” Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej z Białegostoku, „Tango” w wykonaniu Sceny Polskie Cieszyńskiego Teatru, „Wałęsę w Kolonos” Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa z udziałem Jerzego Stuhra, „Trojanki” Teatru Wybrzeże z Gdańska, „Protest/Rest” Teatru Svandovo z Pragi oraz słowacki spektakl Nowego Teatru - „Anna Frankova”.

Duże wrażenie zrobiło na widzach widowisko plenerowe „Peregrinus” Teatru KTO z Krakowa, które zawładnęło cieszyńskim rynkiem w ostatni piątkowy wieczór. Tegoroczny Festiwal Bez Granic był okazją do spotkania się w ramach popołudnia mistrza z Jerzym Stuhrem - aktorem, reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą. Teatru i sztuki można było również dotknąć za sprawą czytania dramatu Bogusława Słupczyńskiego „Milcząc o Karwinie. Pochyły świat”. Sporym zainteresowaniem cieszyły się muzyczne wydarzenia – koncert Antoniny Krzysztoń, Doroty Barovej, Tulii oraz Petera Lipy. W ramach festiwalu pojawiło się także kilka wystaw - „Granica”, „Impuls 89”, wystawa zdjęć IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz „Good Idea Slovakia”. Atrakcją festiwalu był Teatr VR – polskie i czeskie eksperymenty z wykorzystaniem łączących teatr i technologię wirtualną rzeczywistość.

Festiwal był również okazją do upamiętnienia wydarzeń sprzed 30 lat. W ramach modułu „Impuls 89" odbyły się m.in. spotkania z młodzieżą z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, projekcja filmu „Wrocław 99 minus dziesięć”, wernisaż wystawy „Bądźmy rodziną” oraz międzynarodowe spotkanie działaczy dawnej polskiej opozycji, czeskich dysydentów, członków SPCzS i osób ich wspierających. Świętowano 30 lat wolności i współpracy polsko-czesko-słowackiej w dziedzinie kultury.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama