, środa 26 luty 2020
Żarty z rodziny cesarskiej? Trzy miesiące pozbawienia wolności
Arcyksiąże Rudolf był synem i następcą Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. fot: Atelier v. Türk/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Żarty z rodziny cesarskiej? Trzy miesiące pozbawienia wolności

MMT
Lepiej było nie żartować z rodziny cesarza Franciszka Józefa. W 1897 roku niejaki Karol Kantor spędził z tego powodu 3 miesiące w cieszyńskim więzieniu.

Cesarz Franciszek Józef w małżeństwie z księżniczką bawarską Elżbietą, czyli słynną Sissi, miał syna arcyksięcia Rudolfa. Następca tronu popełnił samobójstwo w 1889 roku. Obecnie pojawiają się teorie, jakoby Rudolf w rzeczywistości został zamordowany. Tymczasem pod koniec XIX wieku popularność zdobyła inna wersja.

"Wśród ludu naszego górskiego tu i ówdzie sobie opowiadają, że arcyksiążę Rudolf nie umarł, lecz żyje i chodzi pomiędzy ludem" - czytamy w "Gwiazdce Cieszyńskiej" z 8 maja 1897 roku. - "Z tego korzystał niejaki Karol Kantor, smykający się próżniak z Pr[uskiego] Śląska. W Nawsiu zawarł znajomość z niejaką Ewą Sikorową, która w nim poznała następcę tronu. Później zebrali się w gospodzie w Jabłonkowie, a Ewa Sikorowa, całując Kantora, odezwała się do niego: "mój syneczku". Na to Kantor: "Gdybym był twoim synem, musiałabyś się nazywać Elżbietą, a całe państwo rakuskie byłoby twojem". Potem rzekł: "Kronprync umarł, ale inny żyje", i tym podobne inne prowadził rozmowy. Zaraz też w nim kilka obecnych, między nimi wysłużeni żołnierze, poznało następcę tronu. W końcu przecież ktoś rozsądniejszy poszedł po policyanta, który mniemanego "kronprynca" wsadził do kozy".

Karol Kantor był sądzony w Cieszynie, a za swój "głupi i niewłaściwy żart" został skazany na 3 miesiące więzienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama