, czwartek 25 kwietnia 2024
Zamek Cieszyn: "goścINNOŚĆ"
Zapraszamy na spotkanie z bohaterami wystawy gośćINNOŚĆ – mieszkańcami Cieszyna, którzy przybyli do nas m.in. z Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Ghany czy Ukrainy. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Zamek Cieszyn: "goścINNOŚĆ"

Nie pochodzą z Cieszyna, ani żadnego innego polskiego miasta. Niektórzy przyjechali z bardzo daleka. Żyją wśród nas, ale nie wszystkich dostrzegamy i bardzo niewiele o Nich wiemy. Przyjechali do Cieszyna i na Śląsk Cieszyński do pracy, na studia, za głosem serca albo postanowili zostać na dłużej zauroczeni samym miejscem.

Każda historia jest inna. Zapraszamy na spotkanie z bohaterami wystawy gośćINNOŚĆ – mieszkańcami Cieszyna, którzy przybyli do nas m.in. z Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Ghany czy Ukrainy. Porozmawiamy o ich doświadczeniach związanych z odkrywaniem miasta i poznawaniem Cieszyniaków, spytamy o ulubione miejsca i obyczaje, sprawdzimy co nas łączy a co dzieli. Zapraszamy do Zamku 8 lutego 2017 o godz. 17.00. Wstęp jest wolny. Spotkanie towarzyszy wystawie „goścINNOŚĆ”, którą można oglądać do 19 lutego w Oranżerii Zamku Cieszyn.

Projektowanie planszówek

Spotkanie z cyklu Mała Pracownia Projektowania poświęcona będzie grom planszowym. Uczestnicy poznają zasady wykorzystywane w projektowaniu, a także sami zaprojektują swoją grę. Warsztaty poprowadzą Przemysław Dmytruszyński - autor gry "Aarrr!" oraz Tomasz Sroka - założyciel Gildii Graczy w Pawłowicach. Spotkanie odbędzie się 11 lutego w godz. 10:00 - 13:00. Udział w warsztacie: 30 zł.

Za zasadą folkloru

Do 19 lutego można oglądać również wystawę zdjęć, które powstały z inicjatywy "Za zasadą folkloru". Jest to akcja fotograficzna, która ma na celu podkreślić trwałości folklorui tradycji w świadomości społeczności polskiej i lokalnej. Do sesji zostali zaproszeni reprezentanci innych krajów, mieszkający na terenie Śląska. Są to głównie studenci z programu Erasmus. Pochodzą oni na przykład z Hiszpani, Kazachstanu, Chin, Nigeri, Czarnogóry, Indi, Tajwanu, czy Turcji. Zostali oni wtłoczeni w scenerie przypisane ich kulturze. Jedynym niepasującym elementem są polskie stroje ludowe. Efektem zdjęć było zastanowienie się nad kategoryzowaniem "swój", a "obcy", a także ukazanie mocy w współtowrzeniu ciągłości kultury przez inne narodowości.

Pomysłodawczyni i koordynatorka: Angelika Dobrzyńska
Autor zdjęć: Szymon Nawrat

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama