, czwartek 19 września 2019
Zabawki ludowe ze Stryszawy odwiedziły Istebną
Wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. fot: Michał KuźmaDodaj do Facebook

Zabawki ludowe ze Stryszawy odwiedziły Istebną

AK, mat. pras.
Zabawki ludowe ze Stryszawy odwiedziły Istebną

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 5 marca. fot. Michał Kuźma

Czym bawiły się dzieci w czasach, kiedy nie było jeszcze lalek Barbie, klocków Lego i gier komputerowych? Od 5 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej można zobaczyć wystawę zabawek ludowych ze Stryszawy: "Koniki, klepoki, ptaszki".

Skąd drewniane ptaszki w Stryszawie?

Drewniane, rajskie ptaszki już od 1890 roku są produkowane w Stryszawie, gminie położonej w Beskidzie Żywieckim. Wszystko rozpoczęło się, gdy mieszkaniec Stryszawy, Teofil Mentel, otrzymał od pustelnika album z kolorowymi ptakami. Na podstawie ilustracji zaczął rzeźbić drewniane ptaszki: pliszki, kraski, dzięcioły, jastrzębie oraz papugi. Swoją pasją zaraził całą wieś. Rzeźbienie było zajęciem dochodowym, gdyż przyjeżdżający handlarze często kupowali ptaszki od ich twórców. Pierwsze z nich rzeźbiono z surowego drewna i malowano farbami roślinnymi, potem akrylowymi. Nazwano je rajskimi, gdyż były piękniejsze i bardziej kolorowe od ptaków żyjących w naturze. Początkowo bawiły się nimi dzieci, później stały się elementem dekoracyjnym stryszawskich domów i zaczęły spełniać także funkcje magiczne. Traktowane jako talizmany, zapewniały ich posiadaczom szczęście i dostatek. Od wielu lat w prezencie dostają je nowożeńcy, stroi się nimi sale weselne oraz nowo zamieszkałe domy.

Dzięki udanej współpracy ośrodka z Istebnej z Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Stryszawie, możemy zobaczyć bogate zbiory zabawek z kilku ostatnich lat, m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp. Wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej czynna jest od 5 marca do 11 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

sam bym się jeszcze takimi zabawkami z przyjemnością pobawił...

O tak, drewniane zabawki to wyróżnik Stryszawy. Dobrze, że tradycja ich wyrobu przetrwała.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama