, niedziela 17 października 2021
Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia
Wielowiekowa uroczystość Pogrzebu Basów, organizowana na koniec karnawału, powróciła do tradycji Śląska Cieszyńskiego i trwa od trzech dekad.  fot: Hanna Sokólska/COKDodaj do Facebook

Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia

Red.
Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia

Imprezę zapoczątkował, i trwa od trzech dekad, Kazek „Nędza” Urbaś wraz z Aliną Bańczyk. Po śmierci Kazka, tradycja Pogrzebu Basów jest kontynuowana dzięki staraniom Teresy Kowalowskiej z Kapeli Torka.


Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia

Goście wraz z muzykami tańczyli i śpiewali oraz raczyli się treściwym, tradycyjnym jadłem, miodulą i piwem.


Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia

Tuż przed północą zamilkła skoczna muzyka i zaczął się obrzęd pogrzebu basów, które według tradycji ożyją i zagrają dopiero w lany Wielkanocny Poniedziałek.


Za nami XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia

. Dla muzyków zaczyna się trudny okres nie grania, a zatem i nie zarabiania. Muzycy zebrali się więc wokół ułożonych na marach basów i jak nakazuje tradycja przyśpiewkami starali się obudzić je do życia, ale było to już niemożliwe, gdyż zdejmowane jedna po drugiej struny z gryfu basów nie wydały dźwięku.

25 lutego odbył się XXIX Pogrzeb Basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia. W ten symboliczny sposób muzykanci zakończyli karnawał i rozpoczęli 40-dniowy post.

Imprezę zapoczątkował, i trwa od trzech dekad, Kazek „Nędza” Urbaś wraz z Aliną Bańczyk. Po śmierci Kazka, tradycja Pogrzebu Basów jest kontynuowana dzięki staraniom Teresy Kowalowskiej z Kapeli Torka. Znana wśród przyjaciół i znajomych jako „Terka”, przy wsparciu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”, co rok organizuje to niezwykłe wydarzenie.

Tegoroczny Pogrzeb Basów rozpoczął się mszą świętą w intencji Kazka Urbasia i nieżyjących muzyków. Podczas Eucharystii w kościele rzymskokatolickim pw. św. Marii Magdaleny, której przewodził biskup Roman Pindel, wspominano m.in. śp. Kazka „Nędzę” Urbasia, założyciela i lidera góralskiej kapeli „Torka” oraz ostatnio zmarłych: tancerkę i śpiewaczkę Urszulę Gruszkę, multiinstrumentalistę Tadeusza Kuzyka i Wielkiego Zbójnika Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim Jasia Sztefkę.

Liturgia poprzedziła ostatkową imprezę, która odbyła się w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego. Organizatorzy wydarzenia - Kapela Góralska Torka i Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zadbali o świetną zabawę, zapraszając do udziału w Pogrzebie Basów liczne kapele góralskie. Na scenie do tańca przygrywali: Torka, Wałasi, Harnasie, Rajwach oraz Wróble.
Impreza ma na celu zebranie wszystkich muzyków w jednym miejscu, by mogli wspólnie pośpiewać, zagrać inaczej niż na koncertach. Jest też to jedyna okazja, kiedy można posłuchać prawdziwej żywej góralskiej muzyki, nie opatrzonej komercją, ani konkretnym programem, każdy utwór wychodzi z duszy; muzycy reagują na to, co goście chcą usłyszeć, grają taką muzykę, jakiej nie gra się na koncertach.
Goście wraz z muzykami tańczyli i śpiewali oraz raczyli się treściwym, tradycyjnym jadłem, miodulą i piwem. Tak wszyscy bawili się do północy.

Tuż przed północą zamilkła skoczna muzyka i zaczął się obrzęd pogrzebu basów, które według tradycji ożyją i zagrają dopiero w lany Wielkanocny Poniedziałek.

O północy, w świetle pochodni z miejsca hulanki wyszedł uroczysty kondukt żałobny, złożony z muzyków i licznie przybyłych gości. Na przedzie orszaku niesiono martwe, przykryte całunem i usytuowane na katafalku basy. Wszyscy szli by symbolicznie je pochować. Dla muzyków zaczyna się trudny okres nie grania, a zatem i nie zarabiania. Muzycy zebrali się więc wokół ułożonych na marach basów i jak nakazuje tradycja przyśpiewkami starali się obudzić je do życia, ale było to już niemożliwe, gdyż zdejmowane jedna po drugiej struny z gryfu basów nie wydały dźwięku.
To pora by kończyć tańce i zabawy. Basy zostały odniesione na miejsce spoczynku. Na 40 dni umilknie muzykowanie. Mimo to goście powrócili do miejsca zabawy, ale tam czekał na nich zastawiony stół wyłącznie postnymi potrawami.

Kto nie był i nie widział niech żałuje, a my już dzisiaj zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu już w przyszłym roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama