, sobota 4 lipca 2020
Wzgórze Zamkowe jednym z 7 nowych cudów Polski!
O wygranej Wzgórza Zamkowego zdecydowali czytelnicy magazynu National Geographic Polska, w smsowym głosowaniu, które trwało do końca września. fot: Natalia Rzeźniczek-RiessDodaj do Facebook

Wzgórze Zamkowe jednym z 7 nowych cudów Polski!

STEFAN MAŃKA/MAT.PRAS.
Wzgórze Zamkowe jednym z 7 nowych cudów Polski!

Dyplom odebrały: Renata Karpińska (w środku), Beata Sobik i Ewa Gołębiowska (pierwsza z lewej). fot. mat. pras.

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie zdobyło 3. miejsce w konkursie na "7 nowych cudów Polski" zorganizowanym przez magazyn National Geographic Traveler. Wzgórze Zamkowe znalazło się tym samym w gronie 32 najciekawszych, a według turystycznego magazynu, wciąż niewystarczająco znanych miejsc w Polsce.

- Przez cały rok zwiedzamy Polskę, odkrywamy nowe atrakcje, szukamy miejsc magicznych i jeszcze nieodkrytych. Wszystko po to, by już po raz trzeci wytypować nominacje do plebiscytu "7 nowych cudów Polski", z których Wy wybierzecie finałowe cuda - wyjaśniała ideę konkursu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler, który wytypował Wzgórze Zamkowe do udziału w konkursie.

O przyznaniu miejsca na podium dla cieszyńskiego wzgórza zdecydowali już jednak sami czytelnicy magazynu. Przez cały czas trwania plebiscytu intensywnie do oddania smsowych głosów na Cieszyn przekonywały lokalne media, a na swym facebook'owym profilu również Zamek Cieszyn oraz miasto Cieszyn. Wzajemnie mobilizowali się również sami mieszkańcy udostępniając instrukcje jak oddać głos na Wzgórze. Przekonywał również burmistrz Cieszyna, który zorganizował w tym celu własny konkurs z nagrodami na najlepsze uzasadnienie promujące Wzgórze Zamkowe. Dziś wiemy, iż wszystkie te starania przyczyniły się do sukcesu.

Z rąk Martyny Wojciechowskiej redaktorki naczelnej National Geographic Polska, nagrodę za zajęcie 3. miejsca dla Wzgórza Zamkowego odebrała Renata Karpińska, główny specjalista ds. promocji Urzędu Miejskiego, której towarzyszyły Beata Sobik, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg oraz Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. W uzasadnieniu nominacji napisano: "W XIII w. było stolicą księstwa cieszyńskiego, dziś staje się polskim centrum dizajnu. W obrębie zamku zwiedzić można m.in. rotundę św. Mikołaja, dobrze wszystkim znaną z banknotu dwudziestozłotowego. A potem podziwiać prace polskich projektantów: różowego jelonka na wjeździe czy instalację hamak".

- Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Konkurowaliśmy z wieloma fantastycznymi miejscami w Polsce, które z pewnością warto zobaczyć, ale szczególnie zapraszamy do odwiedzania jednego z "7 nowych cudów Polski", tego cieszyńskiego - podsumowuje Renata Karpińska. Radość z wyróżnienia oznacza także zobowiązania. - Ogromnie się cieszymy, że doceniono unikalne nie tylko w skali Polski zestawienie tradycji i współczesnego projektowania. Dla Zamku Cieszyn to również wyzwanie, żeby... było jeszcze lepiej! Pokładam ogromną nadzieję pomyśle cieszyńskich projektantek, łączącym historię z najnowszymi technologiami, który jest elementem większego projektu cieszyńskich instytucji złożonym do tzw. Funduszu Norweskiego - podkreśla Ewa Gołębiowska, zapraszając również do odwiedzania Wzgórza.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Konia kują, żaba nogę podstawia, a właściwie to dwie żaby.

Gołębiowska z Karpińską

brawo, brawo, brawo - w końcu dobra wiadomość o cieszynie

Rotunda to określenie architektoniczne. Pewnie chodzi o kościoł grodowy p. w. św. św.Mikołaja i Wacława. No, ale nie czepiajmy się, ważne że jest wygrana!

A dlaczego po odbiór nagrody nie mogła pojechać jedna osoba, tylko musiały trzy? Chyba, że szło to z prywatnych pieniędzy, wtedy pytania nie było.

Sukces ma zawsze wielu ojców.

Szkoda, że rada miasta z panem burmistrzem nie doprowadziły, że Cieszyn jest trzecim miejscem w Polsce, gdzie najlepiej się żyje... A sama rotunda z wieżą i wzgórzem... cóż, może i piękne miejsce ale co z tego? Co to daje realnego miastu jako takiemu?

genialny artykuł!
lepiej bym nie przewidział kto zajął pierwsze i drugie miejsce

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama