, niedziela 17 stycznia 2021
Wystawa modeli o wiodącej tematyce wojskowej
Uczestnicy wystawy mogli podziwiać unikatowy mundur który dumnie prezentował organizator.  fot: FJDDodaj do Facebook

Wystawa modeli o wiodącej tematyce wojskowej

FJD
Muzeum Ustrońskie i Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne “Barwa i Broń-Schron 45” w dniu 17 sierpnia, zorganizowało drugą wystawę modeli o wiodącej tematyce wojskowej.

Z inicjatywy zapalonego modelarza pana Mirosława Gaury, miasto Ustroń już po raz drugi gościło sympatyków i wystawców modelarstwa z najbliższych okolic. Pan Mirosław, który wystąpił na tej wystawie w trzech rolach – kurator wystawy, wystawca swoich modeli, a także jako kapitan przedwojennej formacji Obrony Narodowej, przekazał zebranym wiele bardzo interesujących informacji na temat modelarstwa oraz rekonstrukcji ubiorów i broni. Uczestnicy wystawy mogli podziwiać unikatowy mundur który dumnie prezentował organizator. Jak się okazało, Pan Mirosław posiada jeden z trzech takich mundurów znajdujących się w Polsce. Ciekawą historię opowiedział o losie żołnierzy noszących te mundury - po wybuchu II Wojny Światowej okupant niemiecki tak pałał odrazą do mundurów tej polskiej formacji wojskowej, że wszystkich noszących ten mundur natychmiast rozstrzeliwał. Może właśnie dlatego tylko do tej pory udało się zrekonstruować jedynie 3 mundury. Prezentowana ekspozycja dotyczyła głównie militariów ze szczególnym “wyróżnieniem” wielkiej ilości różnych modeli czołgów. Na wystawie można było również obejrzeć inne pojazdy wojskowe, samoloty, statki, pociągi, żaglowce, rakiety oraz unikalne repliki broni. Na zewnątrz muzeum poruszały się modele czołgów, a na zakończenie żołnierz w przedwojennym mundurze uruchomił karabin maszynowy na “prawdziwe” ślepe naboje. Wszyscy odwiedzający zostali poczęstowani wojskową pyszną grochówką i chlebem ze smalcem i skwarkami. Już niedługo Śląsk Cieszyński wzbogaci się o nowe muzeum broni i uzbrojenia. Jak się dowiedzieliśmy miasto Skoczów przekazało stowarzyszeniu stary schron wojskowy w którym obecnie trwa remont.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama