, wtorek 11 maja 2021
Wydarzenia i kultura na weekend: Wideomapping i wystawa Tramwaj Cieszyński wrócił! 
W sobotę, 31 sierpnia o godz. 21:00 na budynku przy ulicy Menniczej 44 pojawi się Tramwaj Cieszyński, który wróci w formie wideomappingu przestrzennego oraz dwujęzycznej wystawy! fot: www.cloveknahranici.czDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Wideomapping i wystawa Tramwaj Cieszyński wrócił! 

MARCELINA BANOT
Przed nami ostatni weekend wakacji, który warto wykorzystać w pełni, zwłaszcza że w naszym regionie wiele się dzieje! Już w sobotę czeka nas wirtualna podróż do czasów, kiedy po ulicach Cieszyna jeździł Tramwaj Cieszyński. W Wiśle rozpoczynają się Dni Wisły, podczas których wystąpi m.in. zespół De Mono, a na Wzgórzu Zamkowym powieje grozą w ramach imprezy Strachy na Zamku. A to oczywiście nie wszystko co w najbliższy weekend odbędzie się w naszym regionie!

30 sierpnia - 1 września

Dni Wisły

W najbliższy weekend odbędą się Dni Wisły, podczas których, jak co roku, na mieszkańców oraz turystów, czeka wiele wydarzeń i atrakcji. Impreza rozpocznie się w piątek 30 sierpnia o godz. 18:00 w wiślańskim amfiteatrze, gdzie będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego reż. Andrzeja Drobika „Ciągle tu jesteśmy”. Film opowiada o losach wiślan, którzy w XIX wieku osiedlili się na terenach dzisiejszej Serbii, we wsi Ostojićevo. Następnie zostaną wręczone Nagrody Miasta Wisły w& Dziedzinie Kultury i Sztuki, a ostatnim punktem piątkowego programu będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W sobotę od godz. 12:00 na placu B. Hoffa będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, śpiewu oraz tańca góralskiego. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń będą występy i koncerty w amfiteatrze. Wystąpi m in. zespół Misiasty, Radosław Stojda, a gwiazdą wieczoru będzie zespół De Mono. Trzeci, ostatni dzień wydarzenia, to ciąg dalszy warsztatów, a także koncert „Wiślanie Dla Wisły”, podczas którego w amfiteatrze wystąpi Orkiestra pod kierownictwem Henryka Itnera, Patryk Demkowski i zespół Lazy Leg.

Letnisko Cieszyn, czyli jak promowano Cieszyn przed 100 laty

W piątek 30 sierpnia o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości” odbędzie się spotkanie zatytułowane “Letnisko Cieszyn”, czyli jak promowano Cieszyn przed stu laty. Prelegent Krzysztof Kleczek przedstawi ideę nazwaną “Letnisko Cieszyn”, która narodziła się w połowie lat dwudziestych i miała być w zamyśle jej pomysłodawców jednym z elementów poprawy kondycji gospodarczej Cieszyna. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajduje się tutaj.

Cieszyńska Jesień Piwna

W dniach 30 i 31 sierpnia na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn odbędzie się kolejna edycja Cieszyńskiej Jesieni Piwnej. Pierwszego dnia na muzycznej scenie wystąpi Misiasty oraz Lady Pank Tribute Show - fantastyczny zespół coverowy grający utwory Lady Pank. Drugiego dnia zaplanowano ogłoszenie wyników konkursu w IX Międzynarodowym Cieszyńskim Konkursie Piw Domowych oraz w IX Konkursie Piw Pracowniczych. W programie muzycznym drugie dnia znajdziemy występy zespołu RUR-group & Norman Power wraz z finalistami Turnieju Karaoke o Puchar Browaru Zamkowego Cieszyn, a także występ zespołu Oddział Zamknięty. Cena biletów: wstęp każdego dnia kosztuje 5 zł i jest płatny przy wejściu na teren Browaru Zamkowego Cieszyn. Szczegółowy program Cieszyńskiej Jesieni Piwnej dostępny jest tutaj.

Ostatnia edycja Wakacyjnego Kina Plenerowego w Skoczowie

Skoczowskie Miejskie Centrum Kultury zaprasza na trzecią i ostatnią edycję Kina Plenerowego, która odbędzie się w piątek 30 sierpnia na Górnym Borze w Skoczowie. Program podzielony jest na trzy części. Jako pierwsza, od 18:00 startuje Strefa Rodziny, w ramach której przygotowano zabawy i atrakcje dla dzieci. O godz. 20:00 rusza Strefa Malucha, podczas której rozpoczną się projekcje bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a o 21:00 Strefa Rodziców, gdzie będzie można obejrzeć film w reżyserii Woody’ego Allena „Vicky Christina Barcelona”. Wstęp wolny.

Polska średnich miast: bariery rozwoju, wyzwania, progresywne recepty - debata

W piątek, 30 sierpnia w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Gabrieli Staszkiewicz - Burmistrzyni Cieszyna, Marcina Bazylaka - Prezydenta Dąbrowy Górniczej, Edwina Bendyka – redaktora tygodnika „Polityka”, Joanny Wowrzeczki – cieszyńskiej radnej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

VII Rajd Motocykli Zabytkowych - VI Runda Mistrzostw Polski Motocykli Zabytkowych

W dniach 29-31 sierpnia w Istebnej odbędzie się VI runda Mistrzostw Polski Motocykli Zabytkowych im. Płk Guido Langera - VII Rajd Motocykli Zabytkowych im. płk Gwido Langera. Bazą rajdu będzie Ośrodek Maria w Istebnej. W piątek trasa wyścigu będzie biegła przez trzy państwa: Polskę, Słowację i Czechy, a w sobotę uczestnicy rajdu będą jeździć po Polsce.

31 sierpnia

Wideomapping oraz dwujęzyczna wystawa w ramach projektu "Tramwaj Cieszyński wrócił!"

W sobotę, 31 sierpnia o godz. 21:00 na budynku przy ulicy Menniczej 44 pojawi się Tramwaj Cieszyński, który wróci w formie wideomappingu przestrzennego. W tym samym dniu na ulicach Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna pojawi się także dwujęzyczna, plenerowa wystawa, upamiętniająca miejsca, w których kiedyś znajdowały się przystanki tramwajowe. - Nasz pomysł zakłada wirtualną podróż do czasów, w których jeździł Tramwaj Cieszyński. W tym celu wraz z fundacją Lokalsi przygotowaliśmy dwujęzyczną wystawę, którą 31 sierpnia będzie można spotkać w miejscach, w których niegdyś znajdowały się przystanki tramwajowe, a także projekcję wideomappingu przestrzennego, który wyświetlony zostanie tego samego dnia na budynku przy ul. Menniczej 44 w Cieszynie o godz. 21:00 - wyjaśnia Petra Slováček Rypienová - dyrektorka wykonawcza stowarzyszenia Člověk na hranici, które jest partnerem wiodącym projektu i dodaje, że udział w sobotniej projekcji wideomappingu jest bezpłatny. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" dofinansowany został przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885

Ochabskie Papaje 2019

W sobotę, 31 sierpnia w tradycyjnej Zagrodzie Rolnej w Ochabach odbędą się Ochabskie Papaje - czyli wyścigi pojazdów własnej konstrukcji. Rejestracja załóg rozpocznie się od godz. 12:30, a start imprezy o 13:00. Podsumowaniem zawodów będzie wspólna zabawa, która potrwa do godz. 22:00.

Podsumowanie Projektu „Szwung Młodych 2”

Młodzież z projektu „Szwung Młodych 2 - Zamarski Przystanek Kulturalny” serdecznie zaprasza na imprezę podsumowującą, która odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia od godz. 19:00 w Parku Rekreacyjno-Sportowym w Zamarskach. W ramach wydarzenia zaplanowano projekcję filmów i bajek w formie kina plenerowego. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć kultowe bajki dla dzieci „Bolek i Lolek”, „Reksio” oraz komedię Juliusza Machulskiego „Killerów 2-óch”.

Strachy na Zamku / Strašidla na Zámku

W sobotę, 31 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się tegoroczna edycja Strachów na Zamku. Na imprezę zapraszają Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, Ośrodek Kultury KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie oraz Zamek Cieszyn. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:30 korowodem, który wyruszy z Ośrodka Kultury KaSS Strzelnica i przejdzie na cieszyńskie Wzgórze Zamkowe. W programie konkurs na „Najstraszniejsze Straszydło”, gry i zabawy dla dzieci, a także upiorna dyskoteka. O godz. 20:30 przewidziany jest pokaz sztucznych ogni nad Olzą, w okolicach Mostu Przyjaźni. Po zakończeniu imprezy organizatorzy zapraszają do udziału w nocnym zwiedzaniu Wzgórza Zamkowego. Wstęp wolny!

X Motocyklowy Nocny Wjazd na Równicę

Kolejna impreza dla fanów motoryzacji! Tym razem dla miłośników motocykli! W najbliższą sobotę, 31 sierpnia odbędzie się 10 Jubileuszowy Nocny wjazd na Równicę. Początek imprezy o godz. 16:00. Koszt udziału w imprezie: 15 zł.

Eksplozja Kolorów w Górkach Wielkich!

Eksplozja kolorów trwa! Tym razem będzie się działo i będzie kolorowo w najbliższą sobotę w Górkach Wielkich. Początek tej najbardziej kolorowej imprezy lata o godz. 16:00 w Ośrodku Pod Brandysem. Dla tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi w tym wydarzeniu, kilka słów wyjaśnienia. Eksplozja kolorów to popularna w całym kraju zabawa polegająca na wyrzucaniu w górę przez tysiące ludzi Kolorów Holi, tworzących ogromną barwną chmurę. Wstęp wolny.

Ostatni wakacyjny spacery z Zamkiem Cieszyn

Zamek Cieszyn zaprasza na ostatni wakacyjny spacer „Śladem architekta Eugena Fuldy”. Będzie to spacer architektoniczny po Cieszynie i Czeskim Cieszynie z Ireną French, historykiem z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zbiórka przy Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Czas trwania: około 3 godzin. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

VI Jarmark Kultury i Sztuki

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" zaprasza na VI Jarmark Kultury i Sztuki, który odbędzie się 31 sierpnia w Górkach Wielkich. W programie wystawa i sprzedaż dzieł powstałych w trakcie Artystycznego Lata u Kossaków 2019. Jest do bardzo dobra okazja, aby wejść w posiadanie wyjątkowego dzieła sztuki, którym można udekorować swój dom lub mieszkanie. Na sprzedaż zostaną wystawione grafiki i obrazy powstałe w czasie tegorocznych VIII Warsztatów Działań Kreatywnych oraz rzeźby powstałe w czasie XII Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy.

1 września

Rajdowy Ustroń

4. Rajdowy Ustroń z LOTOS Rally Team zbliża się wielkimi krokami. Już 1 września na Rynku w Ustroniu od godz. 12.00 będzie można z bliska poczuć klimat rodem z Rajdowych Mistrzostw Świata. To pozycja obowiązkowa dla fanów rajdów i ich rodzin! Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W programie m.in. 2. Rajdowe Kryterium o Puchar Kajetana Kajetanowicza, przejazdy pokazowe ze znanym kierowcami rajdowymi, warsztaty, konferencje z rajdowcami, symulatory rajdowe, animacje dla dzieci, plenerowe kino letnie i wiele innych. Dla najmłodszych powstanie także Akademia Młodego Rajdowca, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w kursie na prawo jazdy, poznać podstawy pierwszej pomocy, znaki drogowe oraz wspólnie stworzyć wyścigowe graffiti.

Dożynki Gminne w Strumieniu

Burmistrz Miasta, Komitet Organizacyjny oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza wszystkich na Dożynki Gminne, które odbędą się w niedziele 1 września w Parku Miejskim w Strumieniu. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 tradycyjnym przejazdem korowodu ulicami miasta. W programie: obrzęd dożynkowy w wykonaniu Chóru Nadzieja z Drogomyśla, występ dzieci z Przedszkola Publicznego w Strumieniu, występ zespołu Szpasowici z Zabłocia, Jest cudnie-piosenki Maryli Rodowicz w wykonaniu grupy wokalne z Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu, a od 19:00 zabawa taneczna z zespołem Cantare.

XII Skoczowski Rodzinny Rajd Rowerowy

W niedzielę 1 września odbędzie się XII Skoczowski Rodzinny Rajd Rowerowy, podczas którego uczestnicy przejadą trasę rekreacyjną o długości ok. 15 km. Rajd rozpocznie się o godz. 15:00 natomiast o 14:00 ruszą zapisy na Targowisku Miejskim w Skoczowie. Wpisowe wynosi 12 zł i obejmuje: koszulkę, ubezpieczenie, posiłek, napój oraz upominek.

Obchody 80. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę, 1 września w Cieszynie obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz Dzień Weterana. W programie uroczystości, patriotyczna msza święta o godz. 10:30 w Kościele Parafialnym p.w. Św. Marii Magdaleny, przemarsz ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Hitleryzmu, modlitwa Kapelanów Służb Mundurowych, apel pamięci oraz złożenie kwiatów.

Koncert Estrady Regionalnej Równica

W niedzielę, 1 września o godz. 12:00 na terenie Górnej Stacji Kolei Linowej Czantoria odbędzie się koncert Estrady Regionalnej Równica. Występ jest bezpłatny.

Przewodnik czeka!

Miasto Cieszyn i Koło Przewodników Beskidzkich PTTK zapraszają do wzięcia udziału w ostatnim bezpłatnym zwiedzaniu Cieszyna z przewodnikiem. Początek zwiedzania o godz. 14.00, zbiórka przy Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn.

W weekend do kina!

Kino Piast w Cieszynie

30.08-4.09 WILK W OWCZEJ SKÓRZE 2 – dubbing, godz. 15:30, bilety: 16 zł (norm.), 13 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Familijna, animowana komedia przygodowa.

Dawno temu, pewien młody wilk o imieniu Szary na skutek działania magicznych mocy został zamieniony w owcę. Dzięki dobremu sercu i wielkiej odwadze udało się go jednak odczarować. Od tamtej pory wilki i owce zaczęły żyć w zgodzie. Nie oznacza to jednak końca kłopotów. Prawdziwe tarapaty zaczną się, kiedy o tym beztroskim współżyciu dwóch z pozoru wrogich gatunków dowie się przywódca innego wilczego stada. Nowe drapieżniki zrobią wszystko, aby dopaść niewinne owieczki oraz dać nauczkę ich wyjącym do księżyca przyjaciołom. Mieszkańcy pokojowo nastawionego miasteczka będą musieli działać razem, aby obronić się przed najeźdźcami.

30.08-4.09 YESTERDAY - napisy, godz. 17:15, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Komedia muzyczna.

Czy mógłby istnieć świat bez muzyki Beatlesów? Pewnie mógłby, ale czy chcielibyśmy w takim świecie żyć? Taki świat wyobrazili sobie Richard Curtis (scenarzysta „To właśnie miłość”, „Notting Hill”), a także Danny Boyle (reżyser „Slumdoga. Milionera z ulicy” oraz „Trainspotting”) i szybko doszli do wniosku, że dla nich świat bez muzyki Beatlesów nie mógłby istnieć. Panowie wymyślili więc postać Jacka Malika, który jako jedyny na świecie zna piosenki słynnej liverpoolskiej czwórki. „Yesterday” to produkcja zabawna i ujmująca oraz pełna pozytywnej energii.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

31.08 I ZNOWU ZGRZESZYLIŚMY DOBRY BOŻE - napisy, godz. 19:00, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów).

Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy!

01-08.09 NA BANK SIĘ UDA Polska, komedia, godz. 19:00, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów).

Trzech starszych panów dokonuje napadu na bank. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody, nagroda czy więzienna cela?

A PO WEEKENDZIE ZAPRASZAMY NA...

Krzysztof Materna i Olga Bołądź charytatywnie

Fundacja Łatka zaprasza do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie na specjalny, charytatywny spektakl pt. „Dobry wieczór Państwu", w którym będzie można zobaczyć Krzysztofa Maternę oraz Olgę Bołądź. - Jest to rzecz autobiograficzna. Pokazuje moje alter ego, czyli człowieka, który przez długą część życia parał się estradą i telewizją. Przedstawia mój stosunek do dzisiejszych mediów i celebrytów, telewizji komercyjnych i niekomercyjnych. Zdradzam poniekąd publiczności, w jaki sposób jest nabijana w butelkę. Wyjaśniam, na czym polega ten cały show-biznes. To spektakl satyryczny, ale też i bardzo gorzki. Nie mogę pogodzić się z faktem, że środowisko to uległo takiej degradacji. Nie mogę pogodzić się z miałkością, sposobem traktowania telewidza jako idioty, niskim gustem różnych przedsięwzięć nam serwowanych. Nie chcę, by osoby, które nie zasługują na to, by były hołubione, stawały się gwiazdami, podczas gdy prawdziwe gwiazdy nie mają tego statusu i mieć nie będą. Nie podoba mi się to, że tandetna rozrywka zawłaszczyła edukację, kulturę i wszystkie inne sfery życia - opisuje o swoim spektaklu Krzysztof Materna. Charytatywny spektakl pt. "Dobry wieczór Państwu", wystawiony zostanie w poniedziałek, 2 września o godz. 19:30w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Bilety w cenie 40, 60 i 80 zł można nabyć w kasie teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr.cieszyn.pl. Całkowity dochód z występu przekazany zostanie na cele statutowe fundacji Łatka.

Brakuje jakiegoś wydarzenia? Daj nam znać! Poinformuj o swojej imprezie pisząc na maila: redakcja@gazetacodzienna.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama