, sobota 16 stycznia 2021
Wydarzenia i kultura na weekend: Otwarte pracownie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie
Trzecia edycja „Otwartych pracowni” odbędzie się w dniach od 3 do 6 października. fot: www.cloveknahranici.czDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Otwarte pracownie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

MARCELINA BANOT/MM
Przed nami kolejny weekend pełen atrakcji w regionie! I tak oto, od dziś do niedzieli w Cieszynie i Czeskim Cieszynie można podglądać lokalnych artystów i rzemieślników, którzy prezentują się w ramach 3. edycji Otwartych Pracowni. W Cieszynie, w nadchodzący weekend zaimprowizowana zostanie także akcja uliczna „Przechodnie z międzywojennego Cieszyna”, podczas której będzie można poczuć namiastkę międzywojennego Cieszyna. Wydarzeń na nadchodzący weekend jest znacznie więcej! Sprawdźcie nasze propozycje!

3 PAŹDZIERNIKA

Otwarte pracownie

W dniach od 3 do 6 października br., po raz trzeci otworzą się pracownie sztuki i rzemiosła po obu stronach Olzy. Jak przekonują organizatorzy, Otwarte Pracownie to już nie tylko moment uchwycenia artysty w miejscu jego pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw. Głównym założeniem Otwartych Pracowni jest pokazanie pracowni artystycznych, miejsc wystawowych, które należy odnaleźć poprzez stworzoną w tym celu mapę. Znajdują się na niej także miejsca, które specjalnie na potrzeby Otwartych Pracowni” staną się miejscem prezentacji twórczości artystów z obu stron Olzy. Więcej o Otwartych Pracowniach pisaliśmy TUTAJ.

Szczegółowy program warsztatów i wystaw w ramach 3. edycji Otwartych Pracowni:

 • czwartek, 3 października, godz.15:30 - Warsztat eksperyment - Otwarte karty na Otwartych pracowniach, SVČ Amos, Czeski Cieszyn
 • czwartek, 3 października, godz. 17:30 - Wernisaż otwarcia, SVČ Amos, Czeski Cieszyn
 • piątek, 4 października, godz. 18:00 - Wernisaż wystawy malarstwa grupy artystycznej Osmička, Galeria 13, Cieszyn
 • sobota, 5 października, godz. 9:00-12:00 - Warsztaty makramy z Mokosz, Pracownia Krawiecka Renaty Weber, Cieszyn
 • niedziela, 6 października, godz. 11:00-13:30 - Warsztat Szyjemy torbę na zakupy wielokrotnego użytku, Pracownia Krawiecka Renaty Weber, Cieszyn
 • niedziela, 6 października, godz. 15:00 - Sudety, zaklęty w czasie - Spotkanie z Luďkiem Ondrušką - autorem wystawy fotograficznej, Tramwaj Cafe, Cieszyn

  4 PAŹDZIERNIKA

  Spotkanie z finalistkami projektu metamorfozy Kobieta Dojrzała

  Pod koniec maja zakończyła się pierwsza edycja polsko-czeskiego projektu Kobieta Dojrzała, w ramach którego cztery kobiety z obu stron Olzy przeszły niezwykłą metamorfozę. Teraz przyszedł czas na podsumowanie i spotkanie z finalistkami projektu. Spotkanie z finalistkami projektu metamorfozy Kobieta Dojrzała odbędzie się w piątek, 4 października o godz. 17:30 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy w Cieszynie. Po spotkaniu, o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć przedstawiający przebieg projektu metamorfozy, która przez cały październik dostępna będzie w Sali Ceglanej Domu Narodowego. - Podczas spotkania można będzie porozmawiać z finalistkami projektu i dowiedzieć się jak dokładnie jak przebiegała metamorfoza oraz uzyskać wskazówki dla siebie - informują organizatorki spotkania. Wstęp na spotkanie i na wystawę jest bezpłatny. Do udziału w spotkaniu wymagana jest jednak rezerwacja miejsc. Bezpłatne wejściówki można rezerwować mailowo: pracownia@weber.com.pl lub osobiście w Pracowni Krawieckiej Renaty Weber w Cieszynie przy ul. Sejmowej 10.

  Spotkanie z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Hadyny

  W piątek, w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej o godz. 16:00 z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny odbędzie się wykład prof. dr hab. Daniela Kadłubca.

  Koncert międzywojennych szlagieriów, Akcja Uliczna oraz Debata

  W piątek w Cieszynie na Rynku oraz ulicy Głębokiej w godzinach od 13:00 do 15:00 odbędzie się akcja uliczna pt. "Przechodnie z międzywojennego Cieszyna", która ma przybliżyć atmosferę tamtych lat. W tym dniu będzie można otrzymać pamiątkową publikację stowarzyszenia Rotunda noszącą tytuł "Powidoki międzywojennego Cieszyna". Organizatorom zależy na tym, aby poczuć klimat panujący niegdyś w Cieszynie. W akcję zaangażowana będzie młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Pojawią się oni w strojach stylizowanych według mody tamtych czasów. Kolejnym punktem programu będzie debata dotycząca polskiej polityki historycznej na Śląsku Cieszyńskim w II RP, która odbędzie się o godz. 17:00 w Cafe Muzeum. Tematy, jakie zostaną poruszone to m in.: Polityczny i społeczny efekt polsko-czechosłowackiej granicy na Olzie, Zaolzie w propagandzie II RP, Prasa polska i niepolska na Śląsku Cieszyńskim, Obraz Polski na Śląsku Cieszyńskim i obraz Śląska w innych regionach Polski. Trzecim, ostatnim punktem programu będzie koncert międzywojennych szlagierów "Ach, jak przyjemnie!" w wykonaniu Małgorzaty Pikus, Tomasza Pali i Bartłomieja Stuchlika oraz potańcówka w stylu retro. Koncert odbędzie się po debacie, również w Cafe Muzeum o godz. 19:00.

  Ośrodek poza granicami

  W piątek o godz. 17:00 na gości Muzeum Ustrońskiego czeka emocjonująca opowieść o Tanzanii, na którą zapraszają Wolontariusze z Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Nierodzimiu. Podczas spotkania Wolontariusze opowiedzą o swojej pracy w sierocińcu w Tanzanii. Wstęp wolny.

  Grzyby - odżywcze skarby z lasu

  Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” z Brennej zaprasza na spotkanie z zielarką, które odbędzie się w piątek o godz. 18:00. Mottem przewodnim spotkania będą grzyby na temat, których narosło wiele, często nieprawdziwych mitów oraz ich działanie. Jeść czy nie jeść? Smaczna przekąska czy wartościowy posiłek? Na te oraz inne pytanie uzyskamy odpowiedź podczas tego spotkania. Wstęp 10 zł. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

  Prezentacja książki "Karaluszki do poduszki"

  Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zaprasza na prezentację książki autorstwa Juliusza Wątroby pt. "Karaluszki do poduszki" oraz wystawę rysunków Marka Mosora "Widgeta”, która odbędzie się w piątek o godz. 18:00. Podczas spotkania w mini recitalu wystąpi także Joanna Karpiel-Jatkowska. Wstęp wolny.

  Noc Bibliotek w Wiśle

  Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” odbędzie się już w ten piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle w godz. 16:00-18:00. W programie m in.: wspólne odczytanie wiersza Joanny Mueller pt. „Wierszowiązałki” oraz projekcja filmu familijnego „Ptyś i Bill”. Wstęp wolny.

  Skoczowska Teatroteka „O zaczarowanym źródle”

  Biblioteka Publiczna w Skoczowie zaprasza na spektakl pt.: „O zaczarowanym źródle” w wykonaniu Teatru „Bajkowe Skarbki Śląska”. Przedstawienie odbędzie się 4 października o godz. 9:30 w czytelni biblioteki. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy pod numerem 33 853 34 25 bądź bezpośrednio w siedzibie biblioteki. Spektakl  odbędzie się w ramach projektu „Skoczowska Teatroteka”.

  5 PAŹDZIERNIKA

  Finisaż wystawy klubu fotograficznego Zvonek

  Przez ponad miesiąc w kawiarni Tramwaj Cafe w Cieszynie można było podziwiać prace członków klubu fotograficznego Zvonek z Czeskiego Cieszyna, którzy zestawili ze sobą stare fotografie przedstawiające przystanki tramwajowe z aktualnym wyglądem miejsc, w których przed laty zatrzymywały się cieszyńskie tramwaje. W najbliższą sobotę będzie można porozmawiać z autorami prac, którzy zapraszają na finisaż wystawy "Fotografie przystanków Tramwaju Cieszyńskiego. Finisaż odbędzie się w sobotę, 5 października o godz. 16:00. Wstęp wolny. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

  IX Piknik Spadochroniarski

  W sobotę, 5 października w wiślańskim amfiteatrze oraz w Parku Kopczyńskiego odbędzie się szereg wydarzeń i atrakcji związanych ze spadochroniarstwem. Uroczyste rozpoczęcie pikniku nastąpi o godz. 12:00. Pomiędzy godz. 12:30 a 17:30 odbędzie się II Przegląd Piosenki Spadochronowej oraz statyczne i dynamiczne pokazy jednostek wojskowych, stowarzyszeń, grup rekonstrukcji historycznej, grup ASG. W trakcie pikniku odbędzie się również spotkanie weteranów 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz rezerwistów jednostek spadochronowych i specjalnych Wojska Polskiego. Ponadto w tym dniu odbędzie się promocja tomiku Michała Andruka "To nie jest czas dla poetów", a Krzysztof Witulski będzie podpisywał swoją książkę "Połączyła nas czasza spadochronu i esprit de corps." Gościem honorowym Pikniku będzie p. Aleksander Tarnawski cichociemny "Upłaz."

  Ewa Fest 2019

  W sobotę i niedzielę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się Międzynarodowe spotkanie fanów Ewy Farnej - Ewa Fest. Szczegółowy program imprezy dostępny jest TUTAJ.

  „Tańcz mnie po miłości kres - piosenki Leonarda Cohena”

  W sobotę, 5 października w Klubie pod Amfiteatrem w Chybiu o godz. 19:00 rozpocznie się spektakl muzyczny grupy wokalnej „Bless” oparty na piosenkach Leonarda Cohena. Po ostatniej premierze spektaklu „ROCK.PL”, czas na wykonanie dużej wolty stylistycznej. Z rozbudowanego wizualnie i choreograficznie widowiska z piosenkami polskiego rocka, przeniesiemy się w kameralny, kawiarniany klimat piosenek mistrza Leonarda w polskiej wersji językowej z zaskakującymi aranżacjami oraz niebanalnym wykonaniem.

  Płyty w Twoim Mieście - Cieszyn

  Wielki powrót do tradycyjnej giełdy płyt winylowych już 5 października na cieszyńskim rynku w godz. od 10:00 do 14:00. Na wszystkich melomanów oraz kolekcjonerów czekać będzie bogata oferta płyt w każdym gatunku muzycznym.

  Gotta Go Festival vol. 9 Cieszyn

  W nadchodzącą sobotę w Klubie Studenckim – Panopticum Dziewiąta Edycja Gotta Go Festival. Jedyny w swoim rodzaju klimat, przyjacielska atmosfera, hardcore, punk, crossover i metal na jednym koncercie - tak zapowiadają organizatorzy! Dodatkowo dobre piwo oraz dobre jedzenie. Cieszyński festiwal obchodzi w tym roku swą dziewiątą rocznicę i ponownie otwiera jesienny sezon koncertowy na Śląsku Cieszyńskim. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w regionie, co roku przyciągając wielbicieli metalu i punk rocka z całego kraju. W nadchodzącej edycji festiwalu, która odbędzie się 5 października w Klubie Studenckim Panopticum, wystąpi siedmiu wykonawców, z czego aż pięć zespołów wystąpi w Cieszynie po raz pierwszy, promując swoje najnowsze wydawnictwa. Start o godz. 19:00. Bilety w cenie 30 zł i 35 zł. W programie występy takich zespołów jak: Mister X BY Streetpunk, CF98, Terrordome, Skøv, Six Steps Forward, The Dog oraz You Better Run.

  „Akademia pana Kleksa” - premiera

  W sobotę, 5 października Scena Polska Teatru Cieszyńskiego o godz. 17:30 wystawi pierwszą premierę w tym sezonie artystycznym. Tym razem zespół sięgnie po klasykę literatury dziecięco-młodzieżowej, a mianowicie „Akademię pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. „Akademia pana Kleksa” została wydana w 1946 r. Opowiada historię nastoletniego, niesfornego Adasia Niezgódki i jego kolegów, którzy zostali umieszczeni w tytułowej Akademii. Opiekuje się nimi pan Ambroży Kleks i Mateusz, uczony szpak, który tak naprawdę wcale nie jest ptakiem. W spektaklu wyreżyserowanym przez Katarzynę Deszcz dzieją się niezwykłe rzeczy, a bohaterowie przeżywają czasem śmieszne, a czasem mrożące krew w żyłach przygody. Więcej o premierze Sceny Polskiej pisaliśmy TUTAJ.

  Biegiem przez Chybie

  „Biegiem przez Chybie” to najnowsza propozycja imprezowa GOK-u w Chybiu, zainspirowana działaniami oddolnymi  oraz pasjami mieszkańców. W wielu miejscowościach w całej Polsce zapanowała moda na bieganie, Chybie także będzie biegać i maszerować już 5 października. Impreza skierowana jest także dla fanów Nordic Walking, dla których przewidziano osobną trasę. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

  W najbliższą sobotę, w godz. 9:00-13:00 po raz ostatni na skoczowskim rynku odbędzie się Pchli Targ. Tradycyjnie można będzie sprzedać bądź kupić ciekawe, często unikatowe bibeloty, pamiątki, książki, narzędzia oraz inne starocie. Płatność za stoisku na miejscu.

  6 PAŹDZIERNIKA

  XI Wieczór Muzyki Organowej i Kameralnej

  W niedzielę, 6 października w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu o godz. 17:00 odbędzie się koncert „Muzyka Pełna Nadziei” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. W programie m in.: M. Durufle - Requiem op. 9. Wstęp wolny.

  IV Bieg Cieszyńska Godzinówka

  Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Szkolne Schronisko Młodzieżowe oraz środowisko biegaczy parkrun zapraszają na „IV Bieg Cieszyńska Godzinówka”, który odbędzie się w najbliższą sobotę „Pod Wałką” w Cieszynie. Program wydarzenia składa się z biegu młodzieżowego oraz biegu głównego. Start biegu młodzieżowego o godzinie 13:00. Zapisy przyjmowane będą w biurze w dniu zawodów w godzinach 11:30-12:30. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg młodzieżowy otrzymają dyplomy a dodatkowo trzej najlepsi w każdej kategorii otrzymają pamiątkowy medal. Start biegu głównego odbędzie się o godzinie 14:00. Zapisy przyjmowane będą w dniu biegu w biurze zawodów w godzinach 12:30-13:30. Bieg główny trwać będzie 60 min. Udział w imprezie bezpłatny! Organizatorzy zapewniają nagrody dla trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii biegu głównego w postaci kart podarunkowych . Dodatkowo trzej najlepsi uczestnicy biegu głównego w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn otrzymają pamiątkową statuetkę. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom posiłek regeneracyjny oraz kawę lub herbatę. Więcej informacji TUTAJ.

  Cieszyński Targ Staroci

  W najbliższą niedzielę, 6 października w Domu Narodowym w Cieszynie odbędzie się kolejna edycja Cieszyńskich Targów Staroci. W godzinach od 8:00 do 14:00 będzie można wystawić na sprzedaż swoje starocie, a także zakupić coś lub się wymienić. Wstęp wolny! Zapraszamy wszystkich hobbystów, kolekcjonerów oraz mieszkańców Cieszyna.

  W weekend do kina!

  Kino Piast w Cieszynie

  4-10 października BYŁ SOBIE PIES 2 - dubbing, godz. 14:00, 16:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Marcin Dorociński użycza głosu najbardziej kochanemu i wyszczekanemu psu w historii kina! Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Czasem jednak trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Póki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją przed rozbrykanym koniem, ale z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe i trudniejsze. Na szczęście Bailey wiele już przeżył i sporo się o ludziach nauczył. To ważne, bo tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i pogodzić skłóconą rodzinę.

  4-8 października JOKER - napisy, godz. 18:00, 20:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Joaquin Phoenix wciela się w tytułową rolę „Jokera”. Na ekranie towarzyszy mu Robert De Niro. Obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru. To oryginalna historia poświęcona wyłącznie temu bohaterowi, która nie została nigdy wcześniej zaprezentowana na dużym ekranie. Opowiedziana przez Todda Phillipsa historia Arthura Flecka (Phoenix), człowieka zepchniętego na margines, to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście. Światowa premiera filmu „Joker” miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Po swej pierwszej projekcji film oklaskiwany był przez festiwalową publiczność przez ponad 8 minut i od tej pory zbiera same entuzjastyczne recenzje. Autorzy zapewniają, że dzieło Todda Phillipsa stanowi przełom w historii gatunku i z całą pewnością głęboko poruszy nie tylko fanów komiksu.

  Teatr Elektryczny w Skoczowie

  4-5,8-10 października SZTUKA ŚCIGANIA SIĘ W DESZCZU - napisy, godz. 17:00, bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Denny (Milo Ventimiglia) to kierowca wyścigowy bez reszty oddany swemu kochającemu, mądremu, przejawiającemu niemal ludzkie cechy psu o imieniu Enzo. Enzo (głos: Kevin Costner) jest dla Denny’ego więcej niż zwierzakiem domowym – to jego najlepszy przyjaciel. Pewnego dnia Denny poznaje nauczycielkę Eve (Amanda Seyfried); jakiś czas później zakochani pobierają się, wkrótce potem rodzi im się dziecko. Z pomocą Eve i Enzo Denny uczy się zasad życia rodzinnego, również w czasach kryzysu, korzystając z lekcji, które pobierał na torze wyścigowym.

  4-5,8-10 października LEGIONY, godz. 17:00, bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  „Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama