, wtorek 22 września 2020
WSB zaprasza na V Festiwal Nauki w Cieszynie
Ideą przyświecającą Festiwalowi jest szeroko pojęta promocja i upowszechnianie osiągnięć naukowych w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego. fot: Jacopo Werther/wikimedia commonsDodaj do Facebook

WSB zaprasza na V Festiwal Nauki w Cieszynie

AK
WSB zaprasza na V Festiwal Nauki w Cieszynie

Udział we wszystkich spotkaniach Festiwalu Nauki w Cieszynie jest całkowicie bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. fot. mat. pras.

Kim są terroryści? Skąd wiemy o istnieniu nieświadomości? Czy można ominąć zasady zachowania w fizyce? Czy urojone jest realne? Jak fachowo udzielić pierwszej pomocy? Na te i wiele innych nurtujących pytań będzie można uzyskać fachową odpowiedź podczas V edycji Festiwalu Nauki, organizowanego przez Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie w dniach od 19 do 21 marca.

- Zamierzeniem organizatorów jest, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała - zapewnia Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor WSB. - Festiwal Nauki to pewnego rodzaju "pigułka edukacyjna”, dzięki której w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów - dodaje Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

- Ideą przyświecającą Festiwalowi jest szeroko pojęta promocja i upowszechnianie osiągnięć naukowych w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego. W tym celu do udziału w Festiwalu zapraszamy wybitnych przedstawicieli świata nauki, aktywnie współpracujemy również z Radą Upowszechniania Nauki przy Polskiej Akademii Nauk - zaznacza Łukasz Wróblewski, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie i dodaje, iż ma nadzieję, że inicjatywa i tym razem spotka się z uznaniem uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców, zarówno Cieszyna, jak i całego województwa śląskiego.

V Festiwal Nauki zainauguruje wykład dr inż. Łukasza Wróblewskiego pt. "Średniowieczny komputer, czyli budowa i zastosowanie astrolabium oraz innych instrumentów astronawigacyjnych", który wyjaśni jak w minionych stuleciach marynarze radzili sobie z określaniem położenia geograficznego? Jak wyznaczano godzinę zarówno w ciągu dnia, jak i nocy? Jak zmierzyć przy pomocy kwadrantu wysokość budynku?

Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z dr Piotrem Kulasem, który wyjaśni dlaczego ludzie podejmują określone działania? Dlaczego nie zawsze kierują się wyłącznie zyskiem rozumianym w kategoriach ekonomicznych, a czy podejmując ważne decyzje o rozpoczęciu określonych działań, stosują jakieś strategie? Odpowiedzi na te oraz na inne pytania udziela teoria gier.

Na pytanie Skąd wiemy o istnieniu nieświadomości? - skoro z definicji nie możemy być jej świadomi odpowie mgr Damian Janus - psycholog, filozof, religioznawca, psychoterapeuta, którego doświadczenie to kilka lat pracy na oddziale psychiatrii, w poradni uzależnień i poradni zdrowa psychicznego oraz staże na różnych oddziałach szpitalnych oraz w poradni psychiatrycznej dla dzieci.

Jednym z ciekawszych punktów programu jest zaplanowany na czwartek, 21 marca wykład zatytułowany: Kim są terroryści? Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Al-Kaidzie, ale baliście się zapytać. Wykład wygłosi dr Paulina Polko, która odpowie na m.in. pytania co sprawia, że człowiek zdolny jest do odpalenia bomby w tłumie, oraz kto i dlaczego uczy innych, jak zabijać?

Pasjonaci nauk ścisłych z pewnością chętnie wezmą udział w wykładzie o wzorach Cardano, robotyce, czy zasadach zachowania w fizyce. Podczas festiwalu nauki odbędą się również warsztaty w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz turniej piłki nożnej halowej.

Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawują: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Patronat medialny nad V Festiwalem Nauki objął również portal gazetacodzienna.pl

Udział we wszystkich spotkaniach Festiwalu Nauki w Cieszynie jest całkowicie bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Wtorek 19 marca

10.00-11.15 - Aula WSB - Uroczysta Inauguracja Festiwalu Nauki, wykład: Średniowieczny komputer - budowa i zastosowanie astrolabium oraz innych instrumentów astronawigacyjnych, dr inż. Łukasz Wróblewski

11.30-12.15 - Aula WSB, Czy urojone jest realne - rzecz o wzorach Cardano, dr hab. Szymon Wąsowicz

12.30-14.00 - WSB sala 102, Dźwięki dalekiego wschodu - gongów i misy dźwiękowe, Szymon Godawa

12.30-13.30 - Aula WSB, Zasady zachowania w fizyce - czy można je ominąć?, dr inż. Jerzy Stasz

Środa, 20 marca

10.00-11.00 - aula WSB, W co grają ludzie? Teoria gier w życiu społecznym, polityce i ekonomii, dr Piotr Kulas

11.15-12.45 - Aula WSB, Marzenia pierwszy krok do sukcesu - warsztaty, mgr Ewa Daczkowska-Klorczyk

13.00-15.00 - Aula WSB, Robotyka dla każdego, czyli jak zbudować własnego robota, mgr Grzegorz Grzęda

Czwartek, 21 marca

09.00-10.30 - Aula WSB, Skąd wiemy o istnieniu nieświadomości? - skoro z definicji nie możemy być jej świadomi, mgr Damian Janus

10.45-11.45 - Aula WSB, Kim są terroryści? Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Al-Kaidzie, ale baliście się zapytać, dr Paulina Polko

12.00-13.00 - Aula WSB, Udzielanie pierwszej pomocy - wypadki sportowe, mgr Grzegorz Słomczyński

13.10-15.30 - sala ZST, Turniej piłki nożnej halowej

Więcej informacji na stronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama