, piątek 29 marca 2024
Wokół dawnej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich
31 sierpnia o godzinie 20.00 warto przybyć do sąsiadującej z Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków” dawnej stanicy harcerskiej na muzyczno-teatralne widowisko.  fot: Marcin Gawlas



Dodaj do Facebook

Wokół dawnej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich

AK
Wokół dawnej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich

Spektakl młodzieżowy oparty jest m.in. na motywach fragmentów "Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. fot. mat. pras.

31 sierpnia o godzinie 20.00 warto przybyć do sąsiadującej z Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków” dawnej stanicy harcerskiej na muzyczno-teatralne widowisko pt. "Gdy się zapali mój duch jak pochodnia” oraz spektakl młodzieżowy "Buki”. - Obu przedsięwzięciom przyświeca idea upamiętnienia Ośrodka Harcerskiego - mówi Monika Serafin.

Oba przedsięwzięcia odbędą się w plenerze góreckiej stanicy. - Najpierw zaprezentuje się młodzież pracująca podczas letnich warsztatów pod czujnym okiem reżysera Bogusława Słupczyńskiego. Spektakl młodzieżowy oparty jest m.in. na motywach fragmentów "Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zaraz po spektaklu początkujących adeptów sztuki teatralnej odbędzie się widowisko zatytułowane "Gdy się zapali mój duch jak pochodnia” inspirowane poematem Juliusza Słowackiego - "Król-Duch” oraz wymienioną już wcześniej powieścią Aleksandra Kamińskiego - informuje Monika Serafin z Dworu Kossaków.

Widowisko oparte jest o specjalnie na tę okazję stworzoną kompozycję muzyczną Krzysztofa Gawlasa oraz projekcję multimedialną autorstwa Anny Drobiec. Wydarzenie reżyseruje Bogusław Słupczyński. W widowisku udział wezmą muzycy oraz aktorzy. Wystąpią: Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, Marek Andrysek, Zbigniew Kaleta, Michał Żymełka, Chór Kameralny Ad Libitum przygotowany przez Izabellę Zielecką-Panek oraz aktorzy - Małgorzata Pikus, Katarzyna Słupczyńska, Bogusław Słupczyński i Dariusz Waraksa.

- Obu przedsięwzięciom przyświeca idea upamiętnienia Ośrodka Harcerskiego. Dodatkowo warto wspomnieć, iż wydarzenia organizowane są w roku, w którym obchodzimy 70-tą rocznicą Akcji pod Arsenałem (26 marca 1943) oraz 110-tą rocznicę urodzin Aleksandra Kamińskiego - zaznacza Serafin i dodaje, że symboliczna pozostaje także sama data zaprezentowania spektakli - 31 sierpnia, czyli dzień przed wybuchem II wojny światowej.

***

Ośrodek Harcerski w Górkach Wielkich to miejsce szczególne. Od samego początku był on ważny ze względu na swą społeczną funkcję. To właśnie w Górkach Wielkich swoje ostatnie wakacje spędzili Alek, Zośka i Rudy - harcerze Szarych Szeregów, bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec”, których tragiczne pokolenie w większości nie doczekało życia w wymarzonej, wolnej i sprawiedliwej Polsce. Z Ośrodkiem Harcerskim w Górkach Wielkich-Sojce związana jest historia setek polskich harcerzy i harcerek. Także i dziś-mimo, iż od lat 90-tych stanica nie była użytkowana - jest ona istotna ze względu na swą rangę historyczną oraz wartość architektoniczną. Nadal świadczy o wielkości myśli i ducha pokolenia młodych ludzi, z których większość oddała życie za Polskę.

Stanica harcerska wybudowana została w Górkach Wielkich - Sojce przed II wojną światową. Powstała dzięki wsparciu ówczesnego Wojewody Śląskiego - Michała Grażyńskiego. Modernistyczne budynki zaprojektował, nie do końca doceniany dziś, a wart przypomnienia, architekt Bogdan Laszczka - syn rzeźbiarza Konstantego Laszczki. Ośrodkiem Harcerskim, taką bowiem nazwę oficjalnie przyjęła Szkoła Instruktorska w Górkach Wielkich, kierował jej pomysłodawca - druh Aleksander Kamiński. Włożył on w ośrodek całą swoją pasję pedagogiczną. W niezwykle krótkim czasie udało mu się przekształcić to miejsce w twórczo wychowującą i kształcącą kadry harcerskie oraz zuchowe placówkę. Wraz z wcześniej powstałym Buczem, Szkołą w Nierodzimiu oraz Szkołą Szybowcową na stokach góry Chełm koło Goleszowa stanica górecka jako ostatnia z poczynionych inwestycji perfekcyjnie dopełniła koncepcji, w ramach której ośrodki ZHP powstawały w międzywojniu na terenach odzyskanych po I wojnie światowej.

Fundacji im. Zofii Kossak oraz jej partnerom projektowym zależy przede wszystkim na przypomnieniu historii stanicy oraz ludzi z nią związanych. Idee harcerskiego wychowania obywatelskiego szerzone przez Aleksandra Kamińskiego, bezpośredniego sąsiada Kossaków, były bliskie również Zofii Kossak oraz jej córce Annie Szatkowskiej.

- Mamy nieskromną nadzieję, iż w jakiejś mierze nasz kulturalno-artystyczny projekt, w ramach którego powstanie także we wrześniu publikacja, przyczyni się do odnowienia pamięci o tym miejscu - przyznaje Monika Serefin.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Twórcy sympatyzujący z Krytyką Polityczną, która jak wiadomo, ma wielką wprawę w "pozyskiwaniu" funduszy europejskich podjęła się chyba zadania sprzecznego z jej "kwestią smaku". Bardziej naturalne wydaje dla niej zorganizowania lokalnego festiwalu piosenki radzieckiej, czy przedstawienia "Skrzypka na dachu" niż patriotycznego w swym charakterze przedstawienia. Aleksander Kamiński reprezentował swoją osobą już chyba nieistniejący świat wolnej Polski, której atrybutami były ryngrafy, szable, Bóg, Honor i Ojczyzna. Oczywiście można próbować zakładać, że realizatorzy wykonali voltę w swoim postrzeganiu rzeczywistości, by podjąć się tego zadania. Ja nie zakładam.

Czy Pani (Pan?) próbuje mnie obrazić tym komentarzem? Bo nie bardzo rozumiem jego intencje... Pozdrawiam.

tyle imprez w regionie w ten weekend ze nie wiadomo gdzie pójść, ale zapowiada się to wydarzenie niezwykle ciekawie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama