, czwartek 25 kwietnia 2024
Wójtowie Simoradza za Franciszka Józefa (3)
fot: ARC



Dodaj do Facebook

Wójtowie Simoradza za Franciszka Józefa (3)

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Trudno dopatrzeć się logiki w wyborach simoradzan z czasów austriackich. Wójtami byli kolejno niemiecki dzierżawca, uprzejmy malwersant, alkoholik oraz abstynent, członek Macierzy Szkolnej i zarazem rzecznik wyznaniowego pojednania. W 1894 roku wójtem Simoradza został Paweł Molin, o którym pisano "gospodarz wzorowy i postępowy; tylko do tych katolików ma jakieś uprzedzenie".

Paweł Molin, wykształcony w Bielsku, był dobrym wójtem. Chwalił go kronikarz i zarazem poprzednik na urzędzie, Jerzy Raszka: - Co do jego administracyi gminy, i sumienności rachunkowej i pielęgnowania języka polskiego i pilnego wykonywania robót, t.j. budowli, reparatur mianowicie około dróg - nie mogę mu dotąd nic zarzucić, a nawet nie słyszałem dotąd, żeby się kto inny był o co nań uskarżał.

Simoradzki kronikarz, sam ewangelik, wskazywał na źródła przekonań religijnych swojego następcy: - To skromne uprzedzenie naszego przeł. gm. Molina do tutejszych katolików nie pochodzi z wrodzonej nienawiści, ale jest to więcej szkodliwym umysłowo - zaraźliwym wpływem "Nowego czasu" organu ks. Superintendenta Dr Haasego, i tutejszych polskich liberalnych Niemcofilów, który "N.Cz." wciąż straszy i tumani lud polski ewang. krerykałami, ultramontanami i jezuitami a sam jest gorszy niż tysiąc onych (pisownia oryginalna).

Raszka pisał te słowa w 1899 roku, ale konflikty na dobre rozgorzały w Simoradzu dopiero kilka lat później. Po wyborach w 1909 roku jeden z mieszkańców napisał korespondencję do "Gwiazdki Cieszyńskiej", gdzie czytamy m.in: - Dawniej za czasów innych wójtów panowała w gminie zgoda między katolikami i ewangelikami. Lecz nasz teraźniejszy wójt doprowadził całą sprawę zgody do bankructwa. Nie obyło się też bez uszczyplinowości w stylu obrazowego stwierdzenia: nasz, wspaniałym brzuchem pobłogosławiony wójt.

Na łamach ówczesnej prasy nazwisko Molina przewija się jeszcze kilka razy. W 1909 roku miał zaangażować się w przygotowania festynu organizowanego w Skoczowie przez Józefa Kożdonia, lidera tzw. ślązakowców. „Gwiazdka Cieszyńska” pisała, że nasz wójt użył całej swej energii, na jaką się tylko przy swojej otyłości zdobyć mógł. W odpowiedzi „Ślązak” zaprzeczał, że Molin pomagał przy festynie.

Pomagał czy nie, w 1911 roku znalazł się w komitecie wyborczym Józefa Kożdonia, startującego w wyborach do Rady Państwa w Wiedniu. Mimo to, na łamach "Posła Ewangelickiego"możemy przeczytać o Molinie, że: Choć stronnictwo ślązakowskie zaliczało go do swoich ludzi, to on jednak w sprawach narodowych, politycznych i polityczno-kościelnych umiał sobie zawsze zachować pewną samoistność sądu i miał o wszystkiem swoje własne zdanie, nieraz zupełnie odmienne od zdania stronnictwa, do którego należał.

Możliwe, że to wstrzemięźliwość, a może po prostu sumienna rachunkowość i reperatur około dróg sprawiły, że Molin sprawował swój urząd przez kolejne kadencje aż do śmierci. Zmarł 26 września 1918 roku.

Cytaty pochodzą z: "Gwiazdka Cieszyńska", nr 102 z 22 XII 1909, s. 513; nr 5 z 15 I 1910, s. 4; nr 69 z 27 VIII 1910, s. 4; "Ślązak", nr 36 z 3 IX 1910, s. 4; "Poseł Ewangelicki", nr 18 z 4 V 1918, s. 4; Jerzy Raszka, Pamiętnik gminy Simoradz (1899). Fragmenty, "Rocznik Cieszyński", t. 6-7, red. R. Mrózek, Cieszyn 1991.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama