, sobota 7 grudnia 2019
Wisła: Letnie spotkania z kulturą
Pierwsze letnie spotkanie z kulturą pod hasłem „Dziedzictwo 500 lat reformacji” rozpoczęto otwarciem wystawy fotograficznej pt. „Leśne kościoły” autorstwa Michała Pilcha. fot: Miejska Biblioteka w WiśleDodaj do Facebook

Wisła: Letnie spotkania z kulturą

red.
Wisła: Letnie spotkania z kulturą


Wisła: Letnie spotkania z kulturą

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle rozpoczęła się Wakacyjna Akademia Kultury. 6 lipca br. zainaugurował ją wykład prof. dr. hab. Zbigniewa Paska, religioznawcy i kulturoznawcy z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pierwsze letnie spotkanie z kulturą pod hasłem „Dziedzictwo 500 lat reformacji” rozpoczęto otwarciem wystawy fotograficznej pt. „Leśne kościoły” autorstwa Michała Pilcha. Przedstawia ona miejsca, w których w czasach prześladowań religijnych odbywały się tajne ewangelickie nabożeństwa. Były to leśne polany na stokach gór lub doliny Beskidu Śląskiego po obu stronach granicy, polskiej oraz czeskiej. Michał Pilch już od kilkunastu lat zajmuje się przywracaniem zbiorowej pamięci mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i nie tylko. Bierze również pod uwagę miejsca takie jak tereny dawnej Galicji (Lipowa), a także Moraw (Suchdol nad Odrą). W księgarniach można nabyć książkę pt. „Leśne kościoły”, której pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest autor wcześniej wymienionej wystawy.

W kolejnej części letniego spotkania z kulturą inauguracyjny wykład pt. „Dzieci Lutra. Drzewo genealogiczne protestantyzmu” wygłosił prof. Zbigniew Pasek. Przedstawił w nim wyznaniowe dziedzictwo reformacji. Profesor opierał się na sporach teologicznych, które toczyły się od XVI wieku. Na ich tle dochodziło i nadal dochodzi do różnicowania się wspólnot wyznaniowych i powstawania kolejnych kościołów. Pojawiły się także współczesne problemy prowadzące do różnych stanowisk zajmowanych przez kościoły, m.in. dopuszczanie kobiet do ordynacji, bioetyka czy homoseksualizm. Podsumowaniem wykładu był krótki opis wkładu reformacji w rozwój Europy i świata.

Wczoraj (13 lipca) odbył się już kolejny wykład, którego gościem był prof. dr hab. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. Natomiast wystawę autorstwa Michała Pilcha będzie można podziwiać do końca lipca.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama