, środa 24 kwietnia 2024
Wierni trzech diecezji spotkali się na Trójstyku
We mszy św., której przewodniczył bp Tomáš Galis, pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji, udział wzięło około tysiąc osób. fot: Michał Kuźma



Dodaj do Facebook

Wierni trzech diecezji spotkali się na Trójstyku

JM
Wierni trzech diecezji spotkali się na Trójstyku

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, które prawie jednocześnie wyszły z polskiego Trzycatka, słowackiego Čiernego i czeskiej Hrčavy w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku. fot. Michał Kuźma

Wierni trzech diecezji: opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce - po raz kolejny spotkali się 25 sierpnia na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw - poinformowała na swoich stronach internetowych diecezja bielsko-żywiecka.

We mszy św., której przewodniczył bp Tomáš Galis, pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji, udział wzięło około tysiąc osób. Liturgie koncelebrowali bp František Lobkowicz, ordynariusz ostrawsko-opawski z Republiki Czeskiej oraz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który wygłosił kazanie.

Bp Greger podkreślił, że chrześcijanie na całym świecie, choć ich codzienność przebiega w różnych uwarunkowaniach społecznych i narodowych, stanowią wspólnotę uczniów Jezusa Chrystusa żyjących w tym samym Kościele. - Dziękujemy dziś Panu Bogu za możliwość tego modlitewnego spotkania, które - nie tak dawno - ze względu na istnienie żelaznych granic było niemożliwe, a przez niektóre ośrodki było traktowane w kategoriach poważnego przestępstwa. Dziękujemy za otwarcie szlaków, dzięki którym człowiek może żyć bliżej drugiego człowieka i razem uwielbiać Chrystusa, który dla nas wszystkich - bez względu na narodowość - jest jedynym Zbawicielem świata. Nic tak nie jednoczy jak Jezus Chrystus. Żadne ludzkie programy i nawet najlepsze pomysły na życie nie będą tak skuteczne jak Ewangelia, która dziś wzywa do postawy służby - mówił biskup, zauważając, że obecność wiernych z Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski "daje podstawy do refleksji nad Europą, kładąc mocny akcent na konieczność odwoływania się do tego dziedzictwa, które wyrasta z orędzia Ewangelii".

Kaznodzieja zaznaczył, że to bł. papież Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, że Stary Kontynent potrzebuje odwołania się do swych chrześcijańskich korzeni, aby na tej drodze poszukiwać najgłębszego fundamentu swojej jedności. - Zarzucano papieżowi, że chce powrócić do Europy średniowiecznej i narzucić taką wizję, która już nie przystaje do współczesnych społeczności pluralistycznych żyjących na naszym kontynencie. Wbrew tym powierzchownym ocenom - nie jest to wezwanie do powrotu w stronę przeszłości, lecz powinno być ono odczytywane w kontekście spojrzenia w jej przyszłość, ze szczególnym uwzględnieniem wezwania do nowej ewangelizacji - mówił hierarcha.

- Dziś widać aż nadto wyraźnie, że Europa - pomimo zewnętrznej pozy pewności siebie - jest bezradna wobec problemów duchowego spłycenia człowieka i wszystkich współczesnych przejawów alienacji. Mnożą się biurokratyczne przepisy, aby ukryć bezradność wobec wielu istotnych wyzwań, przed jakimi stoi na progu trzeciego tysiąclecia. Kościół wzywa zatem do poszanowania wartości chrześcijańskich i budowania przyszłej jedności kontynentu na przebogatym dziedzictwie Europy, którego istotnym składnikiem jest to wszystko, co wyrosło z orędzia Ewangelii - dodawał i przypominał, że istotnym wymiarem dziedzictwa Europy jest także chrześcijańska wizja człowieka i koncepcja życia społecznego.

- Czyż można sobie wyobrazić przyszłość Europy i świata bez tego fundamentu, jakim jest koncepcja osoby, jej jedyność i niepowtarzalność stanowiąca zarazem o godności? Czyż można nie pamiętać, że to dzięki Jezusowi Chrystusowi - Bogu, który stał się Człowiekiem - zaczęto głębiej i pełniej rozumieć także prawdę o wielkości każdego człowieka? - pytał retorycznie.

Bp Greger pokreślił, że obecność w tym szczególnym miejscu, na styku granic trzech państw współczesnej Europy jest żywym dowodem, iż "potrzebna jest refleksja nad siłą duchową tego, co złożyło się na pierwotną świadomość tej części świata". "Kiedy zaś odnosimy się do dziedzictwa europejskiej przeszłości, to nie czynimy tego z powodu tęsknoty za dawnymi, dobrymi czasami, ale z przekonaniem, pamięć jest istotnym czynnikiem tożsamości duchowej, jak również nośnikiem niezachwianej nadziei, której wciąż potrzebuje Europa poszukująca dróg jedności" - mówił i apelował, by być "zwiastunami Bożych wartości we wszystkich sektorach naszego życia".

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, które prawie jednocześnie wyszły z polskiego Trzycatka, słowackiego Čiernego i czeskiej Hrčavy w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama