, wtorek 7 lipca 2020
Wernisaż wystawy: Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie NSZ 'Bartka' 1945-1947
Ekshumacja plut. NSZ Edwarda Biesoka ps. "Edek" ze Zgrupowania Partyzanckiego "Bartka" w dn.18.11.2013.  fot: Zbigniew MikeszDodaj do Facebook

Wernisaż wystawy: Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie NSZ 'Bartka' 1945-1947

KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
We wtorek 3 czerwca o godz. 16.00 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wernisaż wystawy planszowej "Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie NSZ 'Bartka' 1945-1947" prezentującej dotychczasowe wyniki programu badawczego „Powinniśmy wracać po swoich”, poświęconego osobom związanym z działalnością Zgrupowania, z których wiele pochodziło ze Śląska Cieszyńskiego. Autorem wystawy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pokolenie i Związek Żołnierzy NSZ Okręg Podbeskidzie, jest Bogdan Ścibut (koordynator programu), a jej konsultantem historycznym dr Dariusz Węgrzyn (OBEP IPN Katowice). Ekspozycja będzie prezentowana w Cieszynie do 29 czerwca 2014 r.

Wystawa składa się z dwudziestu siedmiu elementów ekspozycyjnych. Na dwudziestu pięciu planszach prezentowany jest fragment najnowszego dorobku Instytutu Pamięci Narodowej oraz programu badawczego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgów: Podbeskidzie i Górnośląskiego. Na dwóch słupach informacyjnych zaprezentowano nazwiska pięciuset siedemdziesięciu osób związanych ze Zgrupowaniem oraz wykazy osób skazanych i zamordowanych. Organizatorzy liczą na nawiązanie kontaktu ze świadkami, w tym rodzinami wymienionych osób oraz na uzupełnienie zgromadzonych informacji. Dla młodzieży to pierwsza okazja poznania tego fragmentu współczesnej historii Polski i wspólnego poszukiwania jej śladów wśród najbliższych.

Na program badawczy i dokumentacyjny „Powinniśmy wracać po swoich”, którego realizację zaplanowano na lata 2013-2015, składa się zbieranie i utrwalanie relacji i fotografii, poszukiwanie miejsc pochówku poległych w walce i pomordowanych partyzantów oraz osób wspierających, identyfikacja rzeczywistych składów poszczególnych grup partyzanckich, opracowanie wykazu osób, które wspomagały działalność Zgrupowania oraz osób wspomagających rodziny aresztowanych czy też zabitych partyzantów. Bieżące wyniki prac udostępniane są na dedykowanej stronie internetowej www.nsz.beskidy.pl.

Autorzy liczą, że ekspozycja w Cieszynie pozwoli wyjaśnić choć fragment losów por. Józefa Madeja "Sępa" [ur. 1922], pochodzącego właśnie stąd, który pełnił w sztabie partyzantów funkcję szefa Akcji Specjalnej.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: kpt. Władysław Foksa "Rodzynek:" (Zgrupowanie NSZ "Bartka") oraz kpt. Stanisław Turski "Czarnocki" (Brygada Świętokrzyska NSZ).

Kontakt z autorem wystawy: Bogdan Ścibut (tel. 502 499 280, e-mail: bscibut@gmail.com).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama