, wtorek 23 kwietnia 2024
Wernisaż i echa wystawy Dizajn tuStela
- Wszystko można pokonać, jeśli się chce - mówił Karol Śliwka podczas warsztatów dla młodych grafików, które poprowadził w trakcie 10. Urodzin Zamku Cieszyn. fot: Dominik Gajda



Dodaj do Facebook

Wernisaż i echa wystawy Dizajn tuStela

MB/MAT.PRAS.
Wernisaż i echa wystawy Dizajn tuStela

Modrzyńce to barwione na niebiesko tkaniny zdobione białym ornamentem, z których szyto fartuchy i chusty na głowę, fot. mat. pras.

Już w najbliższą niedzielę 26 kwietnia w Zamku Cieszyn odbędzie się spotkanie z jednym z najsłynniejszych twórców grafiki użytkowej w Polsce, Karolem Śliwką w ramach wystawy "Dizajn tuStela”. Z kolei dwa dni później 28 kwietnia będzie miał miejsce wernisaż wystawy "Farbione na modro. Modrzyńce w tradycji i modzie”.

Karol Śliwka - legenda polskiego projektowania graficznego - będzie gościem spotkania inspirowanego wystawą "Dizajn tuStela”. Projektant jest jednym z bohaterów tej ekspozycji. - Wszystko można pokonać, jeśli się chce - mówił Karol Śliwka podczas warsztatów dla młodych grafików, które poprowadził w trakcie 10. Urodzin Zamku Cieszyn. Mistrz opowiadał także o swojej miłości, którą wciąż jest grafika użytkowa oraz o czasach, w których tworzył, projektując wszystkie znaki ręcznie bez użycia komputera.

Spotkanie było też okazją, by dowiedzieć się, co zainspirowało mistrza do stworzenia danego znaku graficznego. A ponieważ nie wszystkim chętnym udało się spotkać z Karolem Śliwką, Zamek zaprasza na spotkanie 26 kwietnia o godz. 16 do sali wystawowej (na przeciw Informacji Turystycznej). Pretekstem do rozmowy będzie wystawa "Dizajn tuStela” opowiadająca o firmach i twórcach pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego oraz tych, którzy wybrali to miejsce na mapie jako swoją artystyczną i życiową przystań.

Natomiast dwa dni później, 28 kwietnia będzie miał miejsce wernisaż "Farbione na modro. Modrzyńce w tradycji i modzie”. Wystawa pochodzi z Centrum Sztuki Ludowej w Bratysławie (ÚĽUV). Jej celem jest dokumentacja i promocja wiedzy i umiejętności twórców ludowych, ochrona wzorów wykorzystywanych w pracy z naturalnymi materiałami, a także ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Modrzyńce to barwione na niebiesko tkaniny zdobione białym ornamentem, z których szyto fartuchy i chusty na głowę. To element kobiecego stroju znany na przykład u górali śląskich. Modrzyńce są także obecne w słowackiej tradycji. Ich historię, dawne wzory, zabytkowe formy oraz oryginalne narzędzia używane do produkcji można zobaczyć na wystawie w Zamku Cieszyn. Towarzyszą im prace projektantów z Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, którzy wykorzystując tradycyjne tkaniny i techniki druku nadali modrzyńcom współczesną formę. 

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dlaczego moj wczorajszy komentarz dotyczący treści artykułu o modrzyńcach został zablokowany.Cenzura w GC?

Pani redaktor MB zbytnio się nie wysiliła przy pisaniu tego artykułu.Ostatni fragment od słowa "Modrzyńce.... do słowa formę" jest żywcem "zerżnięty" z ulotki informacyjnej Zamku Cieszyn "Farbiono na modro".
Dla przyzwoitości można było podać skąd pochodzi ta informacja.A fe pani eMBe.

To materiał prasowy przesłany do naszej redakcji przez Zamek Cieszyn, który zdecydowaliśmy się opublikować. Podpis tekstu wskazuje, że jest to mat.pras.

Dziękuję za wyjaśnienie.MAT.PRAS może oznaczać Mateusz Praski .Przeciętny internauta nie musi znać Waszych skrótów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama