, niedziela 5 lipca 2020
Wenecja Cieszyńska piedestałem sztuki? Kto by pomyślał!
Biennale w Wenecji Cieszyńskiej stało się jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych nad Olzą. Już 28 kwietnia będzie można wziąć udział w trzeciej edycji festiwalu fot: ARC Biennale w Wenceji CieszyńskiejDodaj do Facebook

Wenecja Cieszyńska piedestałem sztuki? Kto by pomyślał!

EDYTA MOLĘDA
Wenecja Cieszyńska piedestałem sztuki? Kto by pomyślał!

Mapa miejsc wystawienniczych trzeciej edycji Biennale w Wenecji Cieszyńskiej

Przez wiele lat Cieszyńska Wenecja kojarzyła się mieszkańcom z mrocznym, zatęchłym i zapomnianym miejscem. Od zawsze uznawana za jedną z ciekawszych architektonicznych perełek zabytkowego miasta, jednak zamiast tabunów turystów, swą specyfiką przyciągała głównie zakochane pary, szukające romantycznego nastroju podczas długich spacerów. Mająca oczywiście walory historyczne, ale przez zaniedbane i niszczejące budynki okryta raczej złą niż dobrą sławą. Mimo tej niepochlebnej aury Cieszyńską Wenecję udało się jednak ocalić od zapomnienia, a nawet uczynić sławną. Jakim cudem?

Wszystko za sprawą pomysłu przeniesienia dzieł malarskich, rzeźbiarskich czy muzycznych z galerii i sal koncertowych na ulice, skwery a nawet sklepowe witryny. Inicjatywa taka zrodziła się w 2011 roku. To wtedy pojawiła się idea zorganizowania pierwszego Biennale w Wenecji Cieszyńskiej. Udało się to studentom Wydziału Sztuki i Animacji Społeczno-Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. To dzięki nim Wenecja Cieszyńska od kilku lat jest przyjazną przestrzenią sztuki, znaną w całym kraju!

Międzynarodowy festiwal sztuki rozpocznie się nad Olzą już 28 kwietnia i potrwa do 4 maja. Artyści z Polski i z różnych stron świata będą przez kilka dni prezentować prace z różnych dziedzin sztuki. Obecnie artystycznym i logistycznym przygotowaniem festiwalu zajmują się nadal studenci, ale nie tylko. Dzisiaj festiwal to już ogromne przedsięwzięcie. Tworzą je wspólnie zarówno młodzi adepci sztuki, wykładowcy oraz artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Do udziału w jego tworzeniu włączyło się również wiele instytucji, a nawet prywatnych przedsiębiorców.

Biennale swój sukces zawdzięcza prawdopodobnie różnorodności form artystycznych oraz specyfice ich prezentowania w niecodziennych miejscach: na ulicach, schodach, czy nawet w nieczynnych fabrykach. Podczas trwania festiwalu można poznać między innymi osiągnięcia współczesnego malarstwa, grafiki, rzeźbiarstwa, ale również dzieła muzyczne i literackie. Prezentacjom towarzyszy wiele innych ciekawych działań artystycznych, jak chociażby koncerty, konferencje, czy konkursy. - Od pierwszej edycji festiwalu przyświeca nam idea upowszechniania sztuki w miejscach, w których najmniej można się jej spodziewać. Zależało nam na pokazaniu, że obrazy nie muszą zawsze wisieć w galeriach, ale równie dobrze można je zaprezentować na balkonie, werandzie, czy po prostu na ulicy. Mieszkańcom oraz uczestnikom festiwalu, którzy z całej Polski przyjechali specjalnie do Cieszyna na biennale bardzo spodobał się ten pomysł. Wielu z nich pomagało nam podczas organizacji pierwszej i kolejnych edycji, co pokazuje, że pomysł się przyjął - mówi Magdalena Szadkowska z Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej - organizatora Biennale.

Ale oprócz satysfakcji z samego powodzenia festiwalu oraz wrażeń estetycznych, jakich niewątpliwie dostarcza uczestnikom, organizatorom udało się osiągnąć najważniejsze cele przyświecające biennale. - Większość działań podejmowanych przez studentów tworzących formułę festiwalu, zmierzało do znalezienia atrakcyjnych form uobecniania kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, wsparcia współpracy regionalnej i transgranicznej, popularyzacji kulturowego dorobku, upowszechnienia kultury na rzecz rozwoju turystyki, stworzenia warunków dla rozwoju środowisk twórczych, podniesienia wartości i uświadamianie wymiarów estetycznych przestrzeni publicznej oraz ułatwienia dostępu do sztuki. Śmiało można powiedzieć, że ten efekt został osiągnięty. Świadczy o tym zarówno liczba artystów, którzy z chęcią włączają się w kolejne edycje, ale przede wszystkim zainteresowanie ze strony mieszkańców, władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji, którzy podczas festiwalu są nie tylko odbiorcami sztuki prezentowanej podczas biennale, ale również jego współtwórcami - mówi Bogusław Dziadzia, pracownik naukowy UŚ w Cieszynie i koordynator festiwalu.

Podczas Biennale w Wenecji Cieszyńskiej będzie można obejrzeć prace kilkudziesięciu artystów z różnych ośrodków głównie z Polski i Republiki Czeskiej. Wystawy będą zorganizowane w różnych punktach zarówno Cieszyna jak i Czeskiego Cieszyna. - Przestrzenie wystawiennicze a w szczególności obszar Cieszyńskiej Wenecji (ulicy Przykopa) stanie się centralnym miejscem ekspozycji i działań artystycznych, doskonałym miejscem kontaktu ze sztuką, atrakcją turystyczną dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Cieszyn. A będzie to okres obfitujący w działania kulturalne, ponieważ w tym samym czasie odbywa się Festiwal Kino na Granicy, impreza od czasu Spotkań Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej kooperująca z Biennale - mówi Bogusław Dziadzia.

MIEJSCA WYSTAWIENNICZE

W tym roku Biennale będzie miało o wiele szerszy zasięg, niż w poprzednich latach i zostanie zorganizowane aż w 24 miejscach wystawienniczych:

1. Przykopa (przestrzeń ulicy),
2. Cieszyńska Wenecja; ul. Przykopa 29
3. Domek Biały i Piękny; ul. Przykopa 25
4. Piwnica Teatralna; ul. Śrutarska 39
5. Być Razem (tajemniczy ogród); ul. Przykopa 4
6. Avion; ul. Hlavní třída 1, Český Těšín
7. U Huberta; ul. Hlavní třída 3, Český Těšín
8.–13. Wzgórze Zamkowe (Antresola, Basteja, Wieża Piastowska, Rotunda, Sala konferencyjna w Oranżerii); ul. Zamkowa 3
14. Muzeum Drukarstwa; ul. Głęboka 50
15. 16. Dom Narodowy: Galeria, Piwnica; Rynek 12
17. Galeria CTF; Bobrecka 29
18. Park Pokoju; róg ul. Limanowskiego i Regera
19. Witryna sklepu Canea; ul. Głęboka 35
20. Teren wzdłuż Olzy; CZ/PL
21. Galeria Szara; ul. Srebrna 1
22. Książnica Cieszyńska; ul. Mennicza 46
23. Galerie PŮDA; ul. ul. Střelniční 256/1, Český Těšín
24. Synagoga Szomre-Szabos, ul. Božkova 16, Český Těšín

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

W ramach Biennale odbędzie się konferencja naukowa pt. Sztuka w przestrzeni publicznej. Artystyczne wymiary wytwarzania kapitału społecznego i kulturowego. Zostaną tam wygłoszone referaty, które znajdą się w planowanym jako podsumowanie Biennale katalogu. Będzie można również wziąć udział w koncercie gongów w wykonaniu grupy "Way of the Sound" Artura i Kamili Domin oraz gościa specjalnego Aleksa Maj! Way of the Sound od 2007 r. podążają Drogą Dźwięku, grając na gongach i innych instrumentach etnicznych w całej Polsce, Czechach i Chorwacji. Prowadzą kąpiele w dźwiękach, całonocne ceremonie gong pudże, a także sesje indywidualne masażem dźwiękiem oraz warsztaty sztuki improwizacji i relaksu. Artyści są otwarci na inspiracje i improwizacje. Współpracują z różnymi artystami. Więcej na temat zespołu na stronie www.wayofthesound.com
Głównym organizatorem Biennale jest Fundacja Animacji Społeczno-Kulturalnej (złożona z pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie). Głównymi partnerami Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji i Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego, Zamek Cieszyn, Stowarzyszenie „Kultura na granicy”, Občanské Sdružení „Půda”, Dom Narodowy.

Więcej na temat tegorocznej edycji Biennale znajduje się na stronie www.biennale.cieszyn.pl oraz na profilu Facebook.com.
Portal gazetacodzienna.pl objął drugą edycję Biennale w Wenecji Cieszyńskiej swoim patronatem medialnym

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama