, sobota 20 kwietnia 2024
Wakacyjna Akademia Kultury
Wakacyjna Akademia Kultury jest wydarzeniem cyklicznym, odbywa się w Wiśle od 2012 roku i jest próbą nawiązania do Wakacyjnego Instytutu Sztuki, który działał w Wiśle w latach 1937-1939 fot: MBP w Wiśle



Dodaj do Facebook

Wakacyjna Akademia Kultury

BW/MAT.PRAS.
Wakacyjna Akademia Kultury

Wakacyjna Akademia Kultury 2015. Wykład prof. Zbigniewa Paska. Fot. MBP Wisła.


Wakacyjna Akademia Kultury

Wakacyjna Akademia Kultury 2015. Wykład dr Michała Kawuloka. Fot. MBP Wisła.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle zaprasza do udziału w wykładach i prelekcjach z cyklu Wakacyjna Akademia Kultury 2016. Spotkania będą odbywały się w bibliotece na I piętrze w budynku Domu Zdrojowego w Wiśle (pl. Hoffa 3) o godzinie 17.00.

Wakacyjna Akademia Kultury jest wydarzeniem cyklicznym, odbywa się w Wiśle od 2012 roku i jest próbą nawiązania do Wakacyjnego Instytutu Sztuki, który działał w Wiśle w latach 1937-1939 - podaje w rozmowie z naszą redakcją Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle.

Wakacyjny Instytut Sztuki realizowano jako formę dokształcania nauczycieli i terenowych działaczy kultury, pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Michał Rusinek. Organizatora, czyli Wydział Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wspierała Polska Akademia Literatury. Zajęcia w ramach Wakacyjnego Instytutu Sztuki odbywały się w dwóch lub w trzech miejscowościach - m.in. w Gdyni i w Wiśle. Na spotkaniach autorskich i odczytach gościli wówczas w Wiśle słynni przedstawiciele: literatury, nauki, sztuki, aktorzy, krytycy literaccy i teatralni, malarze, wśród nich m.in.: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Karol Irzykowski, Tadeusz Boy Żeleński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Wacław Sieroszewski, Maria Kuncewiczowa, Zofia Nałkowska, Michał Choromański, Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, prof. Florian Znaniecki, prof. Tadeusz Zieliński, prof. Zdzisław Jachimecki, prof. Stefan Kołaczkowski i prof. Julian Krzyżanowski.

- Myślą przewodnią tegorocznej Wakacyjnej Akademii Kultury są polsko-czeskie kontakty kulturowe, głównie językowe - dodaje Renata Czyż. 29 czerwca br. odbędzie się pierwszy wykład zatytułowany: „Jan Hus 600 lat później”, który wygłosi dr Petr Janyška, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie. W tym samym dniu zaplanowano otwarcie wystawy. Drugi wykład (21 lipca br.) zatytułowany „Język polski i język czeski - tysiąc lat sąsiedztwa” wygłosi prof. Zbigniew Greń, z kolei 4 sierpnia br. odbędzie się ostatni wykład w tym cyklu. Prof. Daniel Kadłubiec omówi „Gwarę jako język ocalenia narodowego”. Wykłady odbywać się będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle o godzinie 17.00. - Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane: młodzież oraz osoby dorosłe - podsumowuje Renata Czyż.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama