, piątek 29 maja 2020
W wieku 83 lat zmarł Leon Miękina
Leon Miękina urodził się 5 lipca 1930 r. w Cieszynie. Zmarł w nocy z 3 na 4 listopada. fot: macierz.cieszyn.plDodaj do Facebook

W wieku 83 lat zmarł Leon Miękina

SM
W nocy z 3 na 4 listopada zmarł Leon Miękina - były prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz jeden z inicjatorów powstania Książnicy Cieszyńskiej, który w 1982 roku doprowadził do powstania Klubu Literackiego "Nadolzie". Miał 83 lata.

Leon Miękina urodził się 5 lipca 1930 r. w Cieszynie. Był absolwentem Liceum Administracyjno-Gospodarczego w Cieszynie oraz filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zaraz po studiach rozpoczął pracę jako polonista w cieszyńskich szkołach średnich. Przez wiele lat zgłębiał tematykę regionalną. W latach 1981-1996 prezesował Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, a samej przeszłości Śląska Cieszyńskiego poświęcił niejedną publikację.

Oprócz działalności na rzecz budzenia i rozwijania umiłowania ziemi rodzinnej poprzez krzewienie wiedzy o regionie, sukcesywnie powiększał swój dorobek literacki. Jego ostatnim dziełem była opowieść o losach Bobrku, z którym związany był niemal przez całe życie. Książka zatytułowana "Po bobreckich śladach...". ukazała się w 2010 r. Oprócz niej napisał również trzy tomiki wierszy ("Szukając do-pełnienia", "W cieniu Beskidów", "Przez pryzmat trioletu"), zbiór opowiadań "Światłocienie" oraz "Karola Miarki związki z Cieszynem", "Prekursorzy", "Znów minie wiek... Antologia literatury nadolziańskiej". W 2006 roku wydał własne wspomnienia zatytułowane "Postrzeganie świata: wspomnienia i refleksje".

W 2008 r. Leon Miękina został laureatem Nagrody Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pogrzeb w Piątek

Kiedy i gdzie pogrzeb?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama