, niedziela 5 lipca 2020
W Drogomyślu powstała Sala Regionalna
Dzięki niej, dzieci mogą poznać swój region, jego tradycje i dziedzictwo, a także region partnerskiej szkoły z czeskiego Vratimova.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

W Drogomyślu powstała Sala Regionalna

red./mat.pras.
W Zespole Szkół w Drogomyślu uczniowie mogą już korzystać z oficjalnie otwartej po remoncie Sali Regionalnej. Dzięki niej, dzieci mogą poznać swój region, jego tradycje i dziedzictwo, a także region partnerskiej szkoły z czeskiego Vratimova.

W sali lekcyjnej zostały wykonane kompleksowe prace remontowe, wyposażono ją w nowe meble, zamontowano sprzęt multimedialny – laptop wraz z oprogramowaniem i programem graficznym, projektor i tablicę interaktywną, aparat fotograficzny oraz stroje cieszyńskie.
W wyremontowanej sali odbywać się będą zajęcia promujące region, jego tradycje i dziedzictwo, oraz warsztaty i spotkania edukacyjno - integracyjne, które mają zacieśniać więzy miedzy projektowymi partnerami.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu realizowanego od stycznia przez Zespół Szkól w Drogomyślu we współpracy z Gminą Strumień oraz partnerską szkołą z Vratimova. pn.: ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju i pięknym mieście nad Ostravicą”.

Wcześniej w ramach projektu zrealizowane zostały wydarzenia takie jak: wystawa prac plastycznych pn. „W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki” w „Galerii pod Ratuszem”, wspólne warsztaty edukacyjne we Vratimowie i wspólne działania w celu poznania regionu.

W oficjalnym otwarciu brała udział burmistrz Anna Grygierek i przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu Czesław Greń wraz z radną Marią Krutyła, sołtys Zbygniew Podyma oraz Daria Kuharova – dyrektor szkoły w Vratimowie wraz z nauczycielami.

- Cieszę się z kolejnej inicjatywy współpracy transgranicznej na terenie Gminy - realizowany przez Zespół Szkół w Drogomyślu projekt, w efekcie którego powstała pierwsza w Gminie sala regionalna. Wierzę, że ten projekt to dopiero początek przyjaźni między szkołą w Drogomyślu i Vratimowie – mówiła burmistrz.

Uczniowie Zespołu Szkół w Drogomyślu przygotowali występ artystyczny. O tworzeniu strojów ludowych opowiedziała Pani Mariola Domagała - właścicielka firmy „Folk- stroje”, specjalizującą się w tworzeniu strojów regionalnych. Gościom zostały przybliżone „oczepiny”- dawna weselna tradycja podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Przyjaciele z Czech przedstawili swój strój regionalny i informację o regionie morawsko- śląskim. Uczniowie z Polski i Czech brali aktywny udział w przygotowanych warsztatach i konkursach. Tego dnia nie zabrakło również, zarówno polskich jak i czeskich, regionalnych smakołyków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama