, sobota 20 kwietnia 2024
W Cieszynie rusza XXII letnia szkoła języka polskiego
Na przestrzeni ostatnich 21 lat z zajęć letniej szkoły skorzystało ponad 5000 studentów z kilkudziesięciu państw z wszystkich kontynentów.  fot: Stefan Mańka



Dodaj do Facebook

W Cieszynie rusza XXII letnia szkoła języka polskiego

Agnieszka Kaczmarczyk/mat. pras.
29 lipca rozpocznie się kolejna cieszyńska przygoda zagranicznych gości z językiem, literaturą i kulturą polską. Kadra Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego przywita uczestników XXII letniej szkoły języka i XXI warsztatów polonistycznych.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej jest instytucją Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powstałą w 1991 roku. Działalność badawcza Szkoły koncentruje się wokół recepcji literatury polskiej za granicą, metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, wymowy polskiej.

Kursy języka polskiego gromadzą studentów z całego świata. W tym roku do Cieszyna przyjedzie około 200 studentów z prawie 30 krajów (m.in. z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Japonii, Kanady, Korei, Rosji, Serbii, Szwecji, Turcji, USA, Uzbekistanu, Węgier i Wielkiej Brytanii). Przez cztery tygodnie Cieszyn stanie się ich domem, a cieszyńscy przewodnicy pokażą im najpiękniejsze zakątki starego grodu piastowskiego.

Studenci mile wspominają wizytę w Cieszynie. - To miejsce jest niesamowite, tutaj tyle się dzieje, jesteśmy bardzo mile witani, nie tylko przez władze szkoły, ale przede wszystkim przez mieszkańców. Cieszyn to magiczne miejsce, do którego z miłą chęcią wrócę - mówiła po zeszłorocznym zjeździe Mariana z Ukrainy. - Organizatorzy szkoły robią co tylko w ich mocy, byśmy się tutaj dobrze czuli. Pokazy filmowe, wieczory zapoznawcze, różne imprezy tematyczne. Nie narzekamy na nudę - mówił Angelo, który przyjechał do Cieszyna z Włoch.

Na przestrzeni ostatnich 21 lat z zajęć letniej szkoły skorzystało ponad 5000 studentów z kilkudziesięciu państw z wszystkich kontynentów. Niektórzy przyjeżdżają do Cieszyna kolejny raz. To tu oprócz nauki języka polskiego nawiązują się nowe przyjaźnie, które trwają latami.

Na uczestników i w tym roku czeka wiele atrakcji dydaktycznych, kulturalnych i rekreacyjnych. Od poniedziałku do piątku, łącznie 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego, wykłady z zakresu języka, literatury, kultury i historii, współczesnej sytuacji politycznej i społecznej Polski, prowadzone przez specjalistów i pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Młodzież będzie redagować tygodnik letniej szkoły i weźmie udział w turnieju tłumaczy. Wieczory spędzą na oglądaniu polskich filmów, zwiedzaniu.

Studenci letniej szkoły biorą udział w grach i zabawach językowych, w teatrzyku poezji dziecięcej, adaptacjach scenicznych wielkich dzieł literatury polskiej. Ważnym punktem programu będzie Turniej Tłumaczy. W tym roku uczestnicy kursu będą pracować nad przekładem jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej na swoje rodzime języki.

Ważnym wydarzeniem w czasie letniego kursu jest również konkurs ortograficzny, w którym uczestniczą wszyscy słuchacze oraz goście przybyli z różnych krajów i studenci z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego. W tym roku konkurs odbędzie się 12 sierpnia. Osoba, która najlepiej napisze dyktando, otrzyma tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego". Nagrodą dla zwycięzcy jest bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole.

15 sierpnia uczestnicy zaprezentują swoje kraje podczas Wieczoru Narodów. W tym dniu na cieszyńskim rynku, śpiewając piosenki, częstując zgromadzoną publiczność tradycyjnymi potrawami, ucząc swoich rodzimych języków czy sztuki składania origami, zaproszą cieszyniaków do wspólnego poznawania różnych kultur.

Inauguracja otwierająca organizowaną od 22 lat Letnią Szkołę Języka, Literatury i Kultury Polskiej odbędzie się 30 lipca o godz. 11.30. Kurs potrwa miesiąc.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama