, piątek 19 kwietnia 2024
Viva Basket: Plotło się, plecie się i pleść się będzie
- Dzięki Hildigard Mufukare dowiedzieliśmy się, że w Zimbabwe, kraju, w którym stopa bezrobocia sięga 95 procent, kobiety dzięki tworzeniu koszy mogą utrzymać swoje rodziny i zapewnić edukację swym dzieciom - relacjonują organizatorzy. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Viva Basket: Plotło się, plecie się i pleść się będzie

SM/MAT. PRAS.
Viva Basket: Plotło się, plecie się i pleść się będzie

Jednym z gości pleneru artystycznego była Lois Walpole z Wielkiej Brytanii. fot. mat. pras.


Viva Basket: Plotło się, plecie się i pleść się będzie

Oprócz konferencji odbył się plener artystyczny "On the border” , którego efekty można obejrzeć w okolicach "różowego mostu" w Cieszynie oraz w parku im. A. Sikory w Czeskim Cieszynie. fot. mat. pras.

- Plecionkarstwo od wieków stanowi część historii człowieka. Dla Serfenty jest światowym rzemiosłem i wspólnym językiem, który opowiada o naszej przeszłości i przyszłości - przekonują członkowie cieszyńskiego stowarzyszenia Serfenta, które w dniach 8-9 sierpnia zorganizowało konferencję pt. "Viva Basket!", ukazującą jak istotną i różnorodną rolę pełni plecionkarstwo w życiu człowieka.

- Dzięki Hildigard Mufukare dowiedzieliśmy się, że w Zimbabwe, kraju, w którym stopa bezrobocia sięga 95 procent, kobiety dzięki tworzeniu koszy mogą utrzymać swoje rodziny i zapewnić edukację swym dzieciom. Organizacja Lupane Women’s Centre nie tylko dba o zbyt produktów, ale też pomaga kobietom w podniesieniu poczucia własnej wartości. Podobną rolę pełni realizowany w Ugandzie społeczny projekt Danida, m.in. przez Jette Melgren i Jana Johansena z Danii - relacjonują organizatorzy.

Podczas koncferencji Gaura Mancacaritadipura, doradca wiceministra kultury w Ministerstwie Edukacji i Kultury Indonezji, opowiedział o wyrobach Noken, wytwarzanych przez grupy etniczne Papui, z których część zamieszkuje w lasach, z dala od cywilizacji. Tworzone z włókien drzewnych torby, siatki, nakrycia głowy Noken zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Oprócz konferencji odbył się plener artystyczny "On the border” , którego efekty można obejrzeć w okolicach "różowego mostu" w Cieszynie oraz w parku im. A. Sikory w Czeskim Cieszynie, gdzie powstały instalacje duńskiego duetu Jette Mellgren i Jana Johansena, Hiszpana Carlosa Fontalesa, Żywej Architektury z Cieszyna oraz Lois Walpole z Wielkiej Brytanii. Z kolei w Zamku Cieszyn nadal można podziwiać hiszpańską wystawę "Więcej niż kosze" Carlosa Fontalesa, a w Muzeum Śląska Cieszyńskiego wystawę Stowarzyszenia Serfenta "Niech się plecie!".

Projekt "Niech żyje kosz!/Viva Basket!” ruszył w maju 2014 i jest kontynuacją działań realizowanych przez Stowarzyszenie Serfenta. Organizacja ta od pięciu lat dokumentuje, popularyzuje, edukuje i podejmuje działania wspierające proces rewitalizacji plecionkarstwa. Teraz trwają badania etnograficzne w Polsce i Norwegii. Ekipa badawcza dąży do pokazania bogactwa i różnorodności w zakresie wyplatania, które można zaobserwować na terenie obu krajów. W związku z tym, że organizacja nadal poszukuje funduszy by móc kontynuować projekt, ruszyła kampania społecznego finansowania, dzięki której można "wygrać" udział w takiej wyprawie. Innymi nagrodami za wsparcie są na przykład indywidualne warsztaty plecionkarskie, filmy instruktażowe czy wyplatany ze słomy kosz podlaski. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy w ramach serwisu wspieram.to. Więcej na www.serfenta.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.com.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama