, wtorek 22 września 2020
VII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego już od piątku
Organizatorzy zachęcają wszystkich o włączenie się do wspólnego śpiewu i goszczenia się się specjałami tradycji kuchni śląskiej. fot: Paulina OgłódekDodaj do Facebook

VII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego już od piątku

JM
Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego wraz z Obwodem Cieszyńskim oraz Kołem nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zapraszają na VII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego. Impreza odbędzie się 25 i 27 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Dwa dni wydarzenia będzie okazją do zobaczenia regionalnych zespołów z Polski i Zaolzia, ale też wspólnego śpiewania, próbowania specjałów tradycyjnej kuchni śląskiej oraz dyskusji na temat kondycji społeczności polskiej na Zaolziu.

VII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego rozpocznie się w piątek, 25 maja, o godz. 15.00 od dyskusji na temat kondycji społeczności polskiej na Zaolziu. W siedzibie Zarządu Głównego PZKO w Czeskim Cieszynie przy ul. Strzelniczej 28 odbędzie się panel dyskusyjny "Kim jesteśmy... dokąd zmierzamy", który będzie prezentacją wyników prac badawczych naukowców WSA w Bielsku-Białej. - To dobra analiza kondycji społeczności polskiej na Zaolziu - jej gwary, języka, tożsamości - mówi Józef Swakoń, pomysłodawca i organizator "Dni Tradycji i Stroju Regionalnego".

Tego samego dnia o godz. 17.00 w cieszyńskich restauracjach Żak i Merkury wystąpią kapele Nowina z Jabłonkowa oraz Jetelinka z Jaworzynki. Organizatorzy zachęcają wszystkich o włączenie się do wspólnego śpiewu i goszczenia się się specjałami tradycji kuchni śląskiej.

Kolejne atrakcje czekają na wszystkich miłośników regionalnych tradycji już w niedzielę, 27 maja, od godz. 15.00 na rynku w Czeskim Cieszynie, gdzie zobaczyć będzie można i wysłuchać o godz.:

15.00 Zagajenie
15.10 Przedszkole ul. Grabińska - Na miedzy
15.20 Kapela Jackove-Jabłonków
15.35 Slezan - Czeski Cieszyn
15.55 Wyniki szkolnego konkursu plastycznego i rozdanie nagród
16.10 Skotniczka - Orłowa - Lutnia
16.25 Przedszkole ul. Moskiewska - Szkubaczki
16.35 kapela Olza, Trzyniec
16.55 ZPiT Olza
17.10 Rytmika Czeski Cieszyn
17.20 ZPiT Olza
17.30 Równica - Ustroń

- To wyraz naszego stosunku do tradycji regionu i przodków, dla których noszenie stroju było czymś oczywistym, zwłaszcza przy okazji świąt. We współczesnej Europie, znajdziemy wiele regionów, które kultywują tę tradycję lub ją wskrzeszają do życia, podkreślając tym samym swoją różnorodność kulturową i związek z kulturą, co w ujednoliconym, globalnym świecie ma coraz większą wartość - apeluję o udział w imprezie wszystkich, którzy mają regionalne stroje - mówi Małgorzata Rakowska, współorganizatorka VII Dnia Tradycji i Stroju Regionalnego.

Więcej szczegółów w załączniku:

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama