, wtorek 22 września 2020
V Festiwal Nauk Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie
Festiwal Nauki to pewnego rodzaju "pigułka edukacyjna”, dzięki której w krótkim czasie można m.in. wysłuchać ciekawych wykładów. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

V Festiwal Nauk Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie

MS
Trzy dni, dziesięć spotkań oraz ogromna dawka wiedzy podana w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego - tak w jednym zdaniu można streścić V Festiwal Nauki, którego organizatorem była Wyższa Szkoła Biznesu w Cieszynie.

Czemu służy Festiwal Nauki? - Festiwal Nauki to pewnego rodzaju "pigułka edukacyjna”, dzięki której w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, uczestniczyć w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria oraz brać udział w warsztatach - wyjaśnia Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, który zaznacza, iż wartością tego spotkania są przede wszystkim prelegenci zapraszani na Festiwal, którymi są wykładowcy, dziennikarze oraz pasjonaci nauki z całego kraju. - Jest to cykliczne przedsięwzięcie popularno-naukowe adresowane nie tylko do przedstawicieli świata nauki, ale przede wszystkim uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców, zarówno Cieszyna, jak i całego województwa śląskiego. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest szeroko pojęta promocja i upowszechnianie osiągnięć naukowych w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego - zaznacza Łukasz Wróblewski, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie WSB w Dąbrowie Górniczej.

Inauguracyjny wykład, dr inż. Łukasza Wróblewskiego, dziekana Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie, mimo że do najłatwiejszych nie należał, dla wielu okazał się bardzo pouczający. - Zgromadzonym słuchaczom wykład uświadomił przede wszystkim jak przed wiekami ludzie potrafili sobie radzić z określeniem położenia statków na morzu, wyznaczaniem wschodu i zachodu słońca bez użycia komputerów, wykorzystując do tego wyłącznie astrolabia. Dodatkowo był on również okazją dla osób, które ostatnią styczność z astronomią czy geografią miały w szkole średniej, do przypomnienia sobie jak przy pomocy prostych urządzeń takich jak kwadrant czy sekstant, kiedyś można było dojść do specjalistycznej wiedzy - dzieli się swoimi wrażeniami Łukasz Kazimierowicz, który poproszony o wymienienie najciekawszych według niego punktów programu tegorocznego festiwalu odpowiada: - Cały Festiwal obfituje w mnóstwo ciekawych wykładów, choćby czwartkowy wykład o Al Kaidzie i terrorystach, który wygłosiła dr Paulina Polko.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się środowy wykład dotyczący teorii gier w życiu społecznym, polityce i ekonomii, w którym na pytania dlaczego ludzie podejmują określone działania, nie zawsze kierując się w nich wyłącznie zyskiem rozumianym w kategoriach ekonomicznych, odpowiedzi udzielał socjolog dr Piotr Kulas - adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Po wysłuchaniu założeń teorii gier, młodzież obecna w auli WSB w Cieszynie nie mogła odmówić jej słuszności. Zakłada ona bowiem, iż człowiek ukierunkowany jest na osiąganie największych krańcowych korzyści, w związku z czym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji będzie oceniał ewentualne zyski i straty wynikające z danego działania. Jak zatem wykorzystać taką wiedzę? - Teoria gier pozwala do pewnego stopnia przewidywać zachowanie aktorów społecznych, politycznych i ekonomicznych, pozwala również na zaplanowanie własnych strategii - wyjaśniają zajmujący się teorią gier.

Etymologia słowa festiwal wskazuje, iż jest to szereg radosnych, świątecznych imprez, będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie. Gdyby zatem podsumować line-up cieszyńskiego festiwalu? Można by wtedy powiedzieć, iż Festiwal Nauki zaczął się od pytań o średniowieczny komputer, by poprzez wzory na pierwiastki równania stopnia trzeciego i dźwięki z dalekiego wschodu przejść do rozważań nad możliwością ominięcia zasad zachowania w fizyce. Dalej byłaby część: teoretyczna - za sprawą rozważań na temat powód podejmowania określonych działań i świadomego ich wykorzystywania; praktyczna - biorąca na warsztat marzenia jako pierwszy krok do sukcesu oraz techniczna - dostarczająca jasnej instrukcji w temacie budowy robota. Całość święta uzupełniłyby rozważania na temat nieświadomości; trudne pytania na temat terroryzmu i obaw z nim związanych; oraz praktyczne informacje na temat udzielania pierwszej pomocy. Zwieńczeniem festiwalu byłyby igrzyska, które tutaj przybrałyby formę turnieju piłki nożnej halowej.

Patronem medialnym V Festiwalu Nauki był portal gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama