, poniedziałek 27 stycznia 2020
Urszula Kluz-Knopek inauguruje projekt SALT
Wernisaż wystawy "Keep away from fire / Zawsze przechodzimy" odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 17.00 w Galerii Szara.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Urszula Kluz-Knopek inauguruje projekt SALT

SM/MAT.PRAS.
W najbliższą sobotę, 21 września Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy Urszuli Kluz-Knopek "Keep away from fire / Zawsze przechodzimy", będącej inauguracją projektu SALT.

Praca Urszuli Kluz-Knopek dotyka problemu z różnych perspektyw, z jednej strony jest to intymna historia zamknięta w konkretnej rodzinie. Pojawiają się tutaj wątki dorastania, zmieniania się, dojrzewania, wzajemnego oddalania się i zbliżania wokół bliskich sobie osób. Można to określić jako przelewanie się z punktu do punktu i ciągłe mielenie przeszłości.

"Czuję, że nie mam dostępu do rzeczywistości jako takiej, mówię o teraźniejszości, bezpośrednim udziale w byciu tu i teraz. Wstaję rano, widzę swojego syna, jest cudowny, a ja patrzę na niego jakby już umierał, zatracał się. Po powrocie ze szkoły będzie już zupełnie innym człowiekiem. Wiem, że już nigdy nie będzie taki jak teraz i ogarnia mnie żal na myśl o nieustanie przemijającym czasie, i niemożności zatrzymania chwili. A ja chciałabym znaleźć dla siebie coś stałego, jakieś oparcie (kotwicę, punkt). Nieprzemijalny pewnik. Tymczasem wszystko płynie, krąży, wiruje. Sedno pracy skupia się wokół niepewności teraźniejszości. Tego, że jako ludzie nie jesteśmy w stanie doświadczać odbywającej się aktualnie chwili w pełni a raczej ciągle balansujemy pomiędzy przeszłością a przyszłością. Dla mnie osobiście dodatkowym problemem jest świadomość ciągłej utraty, śmierci teraźniejszości" - mówi o swojej wystawie autorka.

"Zakończenie wystawy to spojrzenie z perspektywy, nie ma tu już konkretnych osób, a raczej masa przypadków. Ta część odwołuje się bezpośrednio do przemijania. Przechodzimy po, jesteśmy w instalacji zbudowanej z setek niewinnych niemowlęcych ubrań, żeby dojść do jednego punktu. Punktu doświadczania nieobecności. Punktu granicznego pomiędzy byciem, a nie byciem" - dodaje Urszula Kluz-Knopek.

Wernisaż wystawy "Keep away from fire / Zawsze przechodzimy" odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 17.00 w Galerii Szara.
Wystawa jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską Galerią Szara. Sobotnia wystawa towarzyszy również Skarbom z cieszyńskiej trówły, o której więcej można przeczytać tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama