, sobota 19 września 2020
Twórczość Witkacego zainspirowała młodzież i dorosłych
Warsztaty portretowe a’la Witkacy były częścią projektu WITKACY//Inspiracje, realizowanego przez Fundację im. Zofii Kossak w 2017 roku. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Twórczość Witkacego zainspirowała młodzież i dorosłych

red./mat.pras.
W dniach od 3 do 30 listopada 2017 roku, w godzinach 9.00-17.00 w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich, będzie można obejrzeć wystawę prac powstałych podczas warsztatów inspirowanych twórczością St. I. Witkiewicza. Warsztaty portretowe a’la Witkacy były częścią projektu WITKACY//Inspiracje, realizowanego przez Fundację im. Zofii Kossak w 2017 roku. Jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważną częścią projektu był cykl warsztatów poświęconych portretom. Całość została podzielona na dwie części: fotograficzno-teatralną i rysunkową.
Na początku lipca odbyły się warsztaty fotograficzno-teatralne. Była to propozycja warsztatowa skierowana do młodzieży oraz dorosłych. Wraz z fotografem oraz reżyserem uczestnicy wcielili się w różne postacie o wyjątkowych charakterach.
Improwizacja aktorska wspomagana była odpowiednimi kostiumami i wykorzystaniem przestrzeni Dworu Kossaków. Istotą warsztatów były miny, indywidualny charakter twarzy oraz wyjątkowa dla każdego człowieka powierzchowność – to chciano uchwycić na zdjęciach. Sam Witkacy zmagając się ze swoimi demonami ukrywał się za grymasami i nienaturalnie pozowaną miną, co miało służyć ukryciu własnego „ja” przed ludźmi, czy też podkolorowaniu własnej emocji. Warsztaty prowadzone były przez aktora i reżysera Bogusława Słupczyńskiego, a fotograficznie warsztaty wspierał i dokumentację przygotował Rafał Soliński (fotograf, operator filmowy). Różnorodny wiek uczestników, ich zainteresowania i doświadczenie sprawiły, że powstał bardzo intrygujący materiał, którym dzielimy się z Państwem na tej wystawie.

Druga część warsztatów portretowych miała już bardziej tradycyjną formę. Warsztaty miały na celu przybliżenie dorobku artystycznego St. I. Witkiewicza, a w szczególności jego portretów wykonanych w technice pasteli.
Prezentowane portrety są wynikiem pracy osób z różnym doświadczeniem w tej technice, ale idealnie oddają istotę i charakter rysunku, którymi kierował się Witkacy w swoich pracach. Uczestnicy musieli przełamać pewne stereotypy dotyczące portretu, aby otworzyć się na jego bardziej wnikliwą obserwację i swobodniejszą, ekspresyjną formę samego rysunku. Artysta, aby sportretować osobę, musi odgadnąć jej ukryty na pierwszy rzut oka charakter. Musi wniknąć do osobowości portretowanego, obnażyć to,
co najbardziej go wzrusza, czy zajmuje. Jest to zadanie trudne, ale jak widać osiągalne. Prowadzący każdemu udzielał korekt i pomagał w taki sposób, aby sama technika była częścią wydobywanego charakteru osoby, a nie przeszkodą czy pustym medium. Uczestników w tym poszukiwaniu i odnajdowaniu osobowości prowadził Dobiesław Kaczmarek (artysta, pedagog).

Fundacja im. Zofii Kossak zaprasza również na wieczór poświęcony postaci St. I. Witkiewicza zamykający projekt „WITKACY//Inspiracje”.
Program został przygotowany w taki sposób, by spotkał się z zainteresowaniem nie tylko specjalistów, lecz także osób niezajmujących się zawodowo literaturą czy sztuką. Liczymy, że fascynująca osobowość Stanisława Ignacego Witkiewicza przyciągnie do Górek Wielkich liczne grono osób pragnących zapoznać się bliżej z jego życiorysem i twórczością.

W programie przewidziano: krótkie wystąpienia znawców Witkacego, pokaz filmu z warsztatów video-art, wystawę poświęconą życiu Witkacego i jego związkom z Kossakami oraz wystawę prezentującą efekty prac uczestników góreckich warsztatów fotograficzno-teatralnych i malarskich.

Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich, ul. Stary Dwór 4.
18.11.2017 roku (sobota) godzina 16:00. Wstęp wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama