, piątek 19 kwietnia 2024
Trzecia część publikacji "Cieszyński szlak kobiet" już w sprzedaży
Inspiracją do stworzenia cyklu publikacji były zbliżające się obchody 1200-lecia Cieszyna. fot: Krystyna Berki



Dodaj do Facebook

Trzecia część publikacji "Cieszyński szlak kobiet" już w sprzedaży

Barbara Śliż
"Przy każdym wielkim mężczyźnie zawsze stoi wielka kobieta, o której nierzadko mało się wspomina". Tak o bohaterkach kolejnego tomu publikacji "Cieszyński szlak kobiet" mówi jego autorka Władysława Magiera. Trzecia część książki dostępna już jest w cieszyńskich księgarniach.

W najnowszej publikacji opisano dwadzieścia historii kobiet różnych profesji, przekonań politycznych i religijnych, związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Jest koronczarka i modystka, żona Jerzego Wałgi, są poetki i fotografka, jest też kucharka i fundatorka muzeum. Postacie te dopełniły listę zasłużonych kobiet, których życiorysy pojawiły się w poprzednich publikacjach. - Z każdą z tych postaci na swój sposób się zżyłam. Jedne życiorysy są obszerne, bo na to pozwalały zgromadzone dokumenty. Inne są bardziej suche z powodu braku większych danych. Kobiety były niedoceniane, mało się o nich mówiło i pisało chociaż bardzo wiele zrobiły dla regionu - komentuje Władysława Magiera, autorka "Cieszyńskiego szlaku kobiet".

Dzięki biogramom autorstwa m.in. Joanny Gawlikowskiej, Aleksandry Żelińskiej, czy Janiny Kowalskiej książka zyskała sobie grono sympatyków. Niebanalne życiorysy wyjątkowych kobiet (w najnowszym tomie: Maria Skalicka, fundatorka muzeum w Ustroniu, Helena Tichy, założycielka Zakonu Boromeuszek w Cieszynie, czy Emilia Kołder, autorka bestseleru "Kuchnia Śląska") zostały bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców regionu. Powstałe na podstawie zgromadzonych dokumentów i rozmów z rodzinami, czy znajomymi, życiorysy przygotowane są niezwykle rzetelnie i precyzyjnie. Każda z historii jest na swój sposób wyjątkowa tak, jak życie poszczególnych bohaterek.

Inspiracją do stworzenia cyklu publikacji były zbliżające się obchody 1200-lecia Cieszyna. - To były pierwsze miesiące istnienia naszego stowarzyszenia, chciałyśmy jakoś zaistnieć i postanowiłyśmy przytoczyć sylwetki zasłużonych kobiet dla Cieszyna. Mówimy o kobietach mających różne zainteresowania i zawody. Wszystkie jednak starały się realizować marzenia i łączyć swoje pasje z życiem rodzinnym - wspomina autorka. Ta publikacja nie jest jednak zakończeniem całego cyklu.

Co dalej z "Cieszyńskim szlakiem kobiet"? Poza rozbudową Uliczki Cieszyńskich Kobiet w planach autorki publikacji jest wydanie polsko-czeskiej wersji swojej książki. - Marzy mi się wydanie trzech tomików w wersji polsko-czeskiej z krótką notatką angielską, żeby ta książka mogłaby pójść w świat. Nasze miasto ma bardzo bogatą historię i należy zaznaczyć w niej rolę kobiet, które bardzo dużo zrobiły dla regionu. Gdziekolwiek jestem staram się promować wyjątkowe kobiety z naszego terenu - mówi Magiera.

Publikacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie, a ukazała się dzięki wsparciu Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, prywatnych sponsorów oraz dotacji burmistrza miasta Cieszyn.

Książka "Cieszyński szlak kobiet" dostępna jest w cieszyńskich księgarniach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama