, sobota 20 kwietnia 2024
Trwają prace nad e-podręcznikiem wiedzy o regionie
Darmowy, internetowy podręcznik edukacji regionalnej przygotowuje Instytut Badań Regionalnych. fot: www.ibr.bs.katowice.pl/



Dodaj do Facebook

Trwają prace nad e-podręcznikiem wiedzy o regionie

SM
Instytut Badań Regionalnych działający w strukturach Biblioteki Śląskiej przygotowuje darmowy, internetowy podręcznik edukacji regionalnej. W e-podręczniku znajdą się także tematy związane ze Śląskiem Cieszyńskim i Podbeskidziem.

Podręcznik Edukacji Regionalnej ma stanowić pomoc dydaktyczną dla nauczycieli różnych przedmiotów, którzy będą chcieli uwzględnić tematykę regionalną w swojej pracy dydaktycznej. - Ponieważ jedynie nieliczne szkoły dysponują możliwością organizacji osobnego przedmiotu związanego z edukacją regionalną, przedstawiciele dyscyplin naukowych (socjologii, politologii, ekonomii, historii, językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii sztuki, teologii, geografii i biologii) wybrali kilka kluczowych zagadnień (ok. 4-5 tematów) wymagających omówienia. Jednocześnie te ogólne zagadnienia mają być postawą do tworzenia tematów bardziej szczegółowych, zwłaszcza w ramach rozwijania lekcji występujących w modułach - informuje Anna Kubica z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Podręcznik został opracowany z myślą o gimnazjalistach, jednak wybrane tematy można omawiać w ostatnich klasach szkoły podstawowej i pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych. Treść podręcznika składa się z ponad 120 zagadnień z zakresu: geografii, biologii, języka polskiego, historii, WOS-u, sztuki i religii. Zgromadzony i opracowany materiał został podzielony na zagadnienia ogólne - dotyczące całego województwa śląskiego, oraz modułowe - związane z wydzielonymi subregionami: Górnym Śląskiem, Śląskiem Cieszyńskim i Podbeskidziem, Zagłębiem Dąbrowskim oraz Ziemią Zawierciańską, Ziemią Częstochowską, Ziemią Jaworznicką.

Pod względem tematycznym, oprócz klasycznego podziału na przedmioty, w podręczniku występuje podział na trzy bloki: społeczeństwo, kultura oraz przyroda. W ramach wszystkich trzech bloków, tematy związane ze Śląskiem Cieszyńskim i Podbeskidziem dotyczyć będą m.in. rozwoju na styku regionów, Śląska Cieszyńskiego pod panowaniem Habsburgów, gwary cieszyńskiej, twórczości ludowej, panteonu duchowieństwa katolickiego Śląska Cieszyńskiego Podbeskidzia, przeszłości protestantyzmu na Śląsku Cieszyńskim, a także osuwisk na beskidzkich stokach, przyrodniczych skarbów Podbeskidzia oraz różnorodności biologicznej na Wiśle.

Obecnie e-podręcznik jest w trakcie recenzowania przez naukowców i opiniowania przez nauczycieli-metodyków Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach. Do zakończenia projektu pozostało m.in. przygotowanie platformy multimedialnej dla udostępniania treści on-line oraz stworzenie map historycznych, animacji i grafik. W przyszłym roku pilotażowa wersja publikacji zostanie poddana testom, a także zaprezentowana nauczycielom z województwa śląskiego. Wprowadzanie i testowanie pełnej wersji podręcznika zaplanowano na rok szkolny 2016/2017, zaś pełne wdrożenie na rok 2017/2018.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To Podbeskidzie to tylkozmyłka. Podręcznik przygotowywany jest w duchu RAŚ-owskim. Gwarantuje to widoczny na zdjęciu szef całego "projektu" Kaczmarek Ryszard.

jeśli jakikolwiek podręcznik chce się zajmować podbeskidziem tzn że to jest beznadziejny podręcznik

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama