, środa 4 sierpnia 2021
„Tłumacz” Martina Šulíka otworzy 20. Kino na Granicy
Znamy też już pełną listę filmów cieszyńskiego przeglądu.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

„Tłumacz” Martina Šulíka otworzy 20. Kino na Granicy

mat.pras.
Jubileuszową edycję przeglądu Kino na Granicy zainauguruje „Tłumacz” Martina Šulíka, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu. Znamy też już pełną listę filmów cieszyńskiego przeglądu.

Najnowszy film Martina Šulíka, jednego z najważniejszych słowackich autorów filmowych, reżysera takich dzieł, jak „Ogród” (1995), „Słoneczne miasto” (2005) oraz „Cygan” (2011), to tragikomiczne kino drogi. Šulíkowi udało się zgromadzić na planie zdjęciowym wybitnych aktorów. Scenariusz powstawał z myślą o Juraju Herzu, który ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z głównej roli na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć. W ostatniej chwili zastąpił go Jiří Menzel, który u boku Petera Simonischka (laureata Europejskiej Nagrody Filmowej za tytułową rolę w filmie „Toni Erdmann”), stworzył jedną ze swoich najciekawszych aktorskich kreacji. Światowa premiera „Tłumacza” odbyła się 23 lutego, w dzień 80. urodzin Menzla, film został pokazany w prestiżowej sekcji Berlinale Special.

Na 20. urodzinach Kina na Granicy pojawi się blisko 100 wybitnych twórców polskiego i czeskiego kina. Widzowie będą więc mieli mnóstwo okazji do spotkań po projekcjach.

W Cieszynie będziemy mieli prawdziwy najazd REŻYSERZYC - tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc. Sabat najlepszych reżyserskich czarownic (księżniczek) polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja zatytułowaną właśnie "Reżyserzyce" - o roli kobiet reżyserek w naszym filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym, że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość. Ma pazur, nie tylko pazury.” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Kasia Adamik czy Katarzyna Klimkiewicz.

Podczas przeglądu pokazywanych zostanie ponad 100 filmów. Na stronie www.kinonagranicy.pl dostępna jest już pełna lista filmów, które zobaczą uczestnicy 20. Kina na Granicy. Pokazom towarzyszyć będą koncerty w klubie festiwalowym i wystawy.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Obecnie trwa przedsprzedaż karnetów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama