, sobota 20 kwietnia 2024
Teatr Elektryczny zaprasza na teatralne adaptacje opowiadań Singera
"Tajbełe i demon" to trzecia część tryptyku Teatru NN powstała w ramach programu "Opowiadania historii". fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Teatr Elektryczny zaprasza na teatralne adaptacje opowiadań Singera

MB
Teatr Elektryczny zaprasza na teatralne adaptacje opowiadań Singera

12 kwietnia przedstawienie "Tajbełe i demon", z kolei 13 kwietnia znany i lubialny "Szlemiel" Teatru CST

Zapowiada się ciekawy teatralnie weekend w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.

Już w najbliższą sobotę - 12 kwietnia o godz. 18.00 będzie można obejrzeć monodram "Tajbełe i Demon" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego, a także wysłuchać prelekcji na temat Ośrodka - Teatru NN.

"Tajbełe i demon" to trzecia część tryptyku Teatru NN powstała w ramach programu "Opowiadania historii". Przedstawienie jest adaptacją opowiadania I. B. Singera pod tym samym tytułem. Akcja dzieje się w małym, podlubelskim miasteczku, gdzie mieszka 33-letnia Tajbełe. Porzucona przez męża, bez potomstwa niewiele oczekuje od życia. Tymczasem wkracza w nie ukrywający się pod osłoną nocy biedny pomocnik mełameda (nauczyciela w szkole żydowskiej). Zabawna początkowo historia tego romansu kończy się nieoczekiwanie.

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym. Siedzibą Ośrodka jest XIV wieczna Brama Grodzka, będąca dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i nieistniejącym już dzisiaj miastem żydowskim.

Natomiast 13 kwietnia, o godz. 19.00 w Teatrze Elektrycznym odbędzie się spektakl "Szlemiel". To także sceniczna adaptacja opowiadania I. B. Singera. Twórcami spektaklu są artyści z Teatru CST. Spektakl "Szlemiel” wykonywany jest przez sześciu aktorów. Rozpisanej na głosy i dynamiczne wykonanej opowieści, towarzyszą motywy tradycyjnej klezmerskiej muzyki. Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca. Nasz bohater poszukuje szczęścia. Wyrusza w świat. Na końcu wędrówki dokonuje niezwykłego odkrycia.

Isaac Bashevis Singer - ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami. Pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Singer podczas wręczania nagrody Nobla powiedział: "Pytają mnie często, dlaczego, mimo tak długiego pobytu w Ameryce, piszę nadal w jidysz, który staje się powoli martwym językiem… Lubię pisać historie o duchach i dybukach. A co nadaje się lepiej do snucia takich opowieści niż martwy język?”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama