, poniedziałek 27 stycznia 2020
Tam nauczą się wszystkiego od podstaw, czyli o zespole placówek słów kilka
Kształcenie dzieci niepełnosprawnych odbywa się w nieco odmienny sposób niż ma się to w szkołach masowych. fot: www.zpswr.cieszyn.plDodaj do Facebook

Tam nauczą się wszystkiego od podstaw, czyli o zespole placówek słów kilka

Barbara Śliż
Jeszcze kilka lat temu uczniowie, którzy sprawiali problemy wychowawcze za karę trafiali do "dychy", czyli szkoły specjalnej, która działała na zasadach resocjalizacyjnych. Dzisiaj w tym samym miejscu funkcjonuje Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR), który kształci dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi.

Już od dłuższego czasu obserwuje się w Polsce wzrastającą świadomość obecności i potrzeb osób niepełnosprawnych. Coraz częściej mówi się o likwidacji barier w szeroko pojętym rozumieniu, możliwościach zatrudniania tychże osób. Na co dzień spotykamy i mijamy wiele osób niepełnosprawnych. Praktycznie powszechnie spotykanym widokiem jest osoba z widoczną, fizyczną niepełnosprawnością, ale są także wśród nas osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz te z autyzmem, których zachowania często odbiegają od powszechnie przyjętych wyznaczników "normalności". - Świadomość społeczeństwa, w tym lokalnego, z całą pewnością jest większa niż jeszcze kilka lat temu, właśnie dzięki akcjom które pozwalają dostrzec niepełnosprawność we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka. Moim kierunkiem działania jest wieloprofilowe specjalistyczne kształcenie i usprawnianie dzieci od lekkiej do głębokich niepełnosprawności intelektualnych oraz wielopoziomowa terapia i kształcenie dzieci z autyzmem - mówi Brygida Wnentrzak-Szteler.

Placówka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w której poza edukacją, wychowaniem i terapią dzieci mają także zajęcia rehabilitacyjne. - Bardzo zależało mi na tym, by zmienić powszechną opinię panująca o szkole, tutaj nie ma dzieci z "dychy", tutaj są dzieci, które potrzebują pomocy, które nie radzą sobie w świecie zdrowych, a my jesteśmy po to, żeby nauczyć ich podstawowych czynności, które dla zdrowych ludzi mogą wydawać się błahostkami - komentuje Brygida Wnentrzak-Szteler.

W skład ZPSWR wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, a także punkt z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Założeniem placówki jest zapewnienie kompleksowej opieki każdemu niepełnosprawnemu dziecku. - Rodzica interesuje to, co ma zrobić w momencie, kiedy urodzi mu się dziecko niepełnosprawne, czy mam się z nim gdzie podziać, czy mam wokół siebie specjalistów, którzy mu pomogą, gdzie ma szukać pomocy w ogóle. Naszym celem jest zapewnienie takiej kompleksowej opieki - dodaje dyrektorka.

Kształcenie dzieci niepełnosprawnych odbywa się w nieco odmienny sposób niż ma się to w szkołach masowych. Uczniowie, w zależności od poziomu edukacji i stopnia niepełnosprawności uczą się w kilkuosobowych klasach, dzięki temu możliwa jest praca z uczniem w stosunku 1:1, co daje lepsze i znacznie szybsze efekty.

- Chcemy stworzyć każdemu dziecku miejsce pełne zrozumienia, serdeczności i przyjaznej atmosfery. Miejsce, w którym będzie się dobrze czuło, ale także takie, które ułatwi mu funkcjonowanie w przyszłości - mówi Szteler. Placówka umożliwia wszystkim dzieciom udział w różnorodnych formach zajęć m.in. w wycieczkach dydaktycznych i rekreacyjno-turystycznych, a także przeglądach artystycznych. Jednym z przedsięwzięć, które udało im się zrealizować był koncert charytatywny, który odbył się 30 maja w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama