, czwartek 25 kwietnia 2024
Tak smakuje życie, czyli Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Definicja niepełnosprawności stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Tak smakuje życie, czyli Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Barbara Śliż
Tak smakuje życie, czyli Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Wspólne przygotowania do obchodów tego święta trwały niemalże rok. fot. Maciej Kłek

Jak co roku, początkiem maja, w Cieszynie organizowany jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Cieszynie zarażali w tym dniu nie tylko uśmiechem, dobrym nastrojem, ale i ogromną siłą pozytywnych i nieskazitelnych emocji.

Polscy posłowie zadecydowali, że rok 2013 będzie rokiem osób niepełnosprawnych. Między innymi dzięki tej decyzji w polskim społeczeństwie coraz częściej i coraz więcej mówi się o niepełnosprawności intelektualnej, co realnie wpływa na zmianę podejścia do tematu niepełnosprawności. - O tym trzeba nieustannie mówić, zwłaszcza w takim kontekście, że nasi podopieczni z niepełnosprawnością intelektualną bardzo dużo potrafią, co nie zawsze jest dostrzegane przez zwykłego zjadacza chleba, a my to tutaj dzisiaj, podczas obchodów Dnia Godności, pokazujemy - mówi Rafał Guzowski, rzecznik prasowy OREW.

Wspólne przygotowania do obchodów tego święta trwały niemalże rok. Każdy z podopiecznych cieszyńskiego OREW-u miał swoje obowiązki i zadania do wykonania, które złożyły się na ostateczny wygląd imprezy. Dodatkowo pozytywną atmosferę spotkania wzmagała pogoda. - Podczas tylu przygotowań i pracy, jakie nasi podopieczni włożyli w tę imprezę po prostu nie mogło tutaj zabraknąć słońca - komentuje z uśmiechem Guzowski. - Dzisiaj cały dzień pracowałem przy szaszłykach, które potem przygotowywaliśmy na grillu - mówi Adrian Księżak, podopieczny OREW-u.

Występy, osiągnięcia artystyczne, rękodzieło, wystawy i potrawy przygotowywane przez podopiecznych cieszyńskiego ośrodka można było podziwiać i smakować podczas piątkowej, 10 maja, imprezy. Te widoki powoli zaczynają się już wpisywać w krajobraz miasta. Znakami rozpoznawczymi wychowanków OREW-u są zielone namioty, w których zawsze wydarza się coś dobrego, przykładowo: smażenie placków ziemniaczanych, czy przygotowywanie smakowitych gofrów dla mieszkańców miasta. - W takich dniach, kiedy nasi uczestnicy wychodzą do mieszkańców miasta, chwalą się tym, co stworzyli, są dumni z tego i czują się ważni, czują, że to święto należy do nich, a my, ich opiekunowie cieszymy się z tego, że swoją pracą możemy sprawić uśmiech na ich twarzach - dodaje rzecznik.

Definicja niepełnosprawności stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym. Konwencja uchwalająca nową definicję niepełnosprawności definiuje ją jako problem społeczny, a nie sprawę osoby dotkniętej. W Polsce jest ok. 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czyli zjazd POwców ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama