, środa 24 kwietnia 2024
Sztuka mieszczańska w Cieszynie
Biedermeier opiera się na prostocie, przewadze konstrukcji nad zdobnictwem, a przede wszystkim dobrym jakościowo materiale. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Sztuka mieszczańska w Cieszynie

BARBARA ŚLIŻ
Sztuka mieszczańska w Cieszynie

Biedermeier to głównie z meblarstwo, szkło ozdobne, porcelana, rzemiosło artystyczne, a także haftowane tkaniny. fot. BŚ

Biedermeier to nurt artystyczny wykształcony po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku na terenach Europy Środkowej po wojnach ponapoleońskich. Okres ten kojarzy się z mieszczańskim, wygodnym stylem życia oraz romantycznymi prądami w literaturze, muzyce i sztuce. Biedermeier jest tematem czasowej wystawy Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

"Cieszyński Biedermeier", czasowa wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, prezentuje szereg eksponatów ilustrujących zapomniany, lecz niezwykle interesujący okres w tysiącletniej tradycji Cieszyna. Początki tego nurtu wzięły się niejako ze sprzeciwu wobec reprezentacyjnej sztuki elit na rzecz użytkowej architektury, wyposażenia wnętrz czy zwykłego rzemiosła. Mieszczanie zaczęli preferować sztukę bardziej sprzyjająca człowiekowi, można powiedzieć, że nawet bardziej ergonomiczną, pozbawioną zbędnych ozdób, chociaż także dekoracyjną.

- Biedermeier opiera się na prostocie, przewadze konstrukcji nad zdobnictwem, a przede wszystkim dobrym jakościowo materiale - komentuje kurator wystawy mgr Mariusz Makowski.

Biedermeier to głównie z meblarstwo, szkło ozdobne, porcelana, rzemiosło artystyczne, a także haftowane tkaniny. Wszystkie te eksponaty można zobaczyć w cieszyńskim muzeum. Prezentowane są również inne aspekty tego okresu - architektura, szereg planów kamienic czy pałacyków, które powstawały w tym czasie w Cieszynie. Przypomnijmy, że jednym z przykładów cieszyńskiej architektury nurtu biedermeierowskiego był dworek Floriana Jilga, który znajdował się naprzeciwko Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a w 2008 roku został wyburzony.

Najcenniejszymi i najbardziej chronionymi eksponatami wystawy jest zbiór dagerotypów z lat 1838-1850 (pierwszych w historii fotografii - przyp. red.) prezentujących portrety cieszynian urodzonych jeszcze w XVIII wieku, ubranych w charakterystyczne dla epoki stroje. Na wystawie można zobaczyć rzadkie zdjęcie pań w szerokich krynolinach plotkujących na rogu Rynku i ulicy Szersznika.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Państwowego w Cieszynie, Książnicy Cieszyńskiej oraz z Muzeum Těšínska.

Wystawę "Cieszyński Biedermeier" będzie można zobaczyć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego do końca marca.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama