, poniedziałek 16 grudnia 2019
Światowy Dzień Poezji w Cieszynie
Cieszyńscy miłośnicy poezji również postanowili wyróżnić ten dzień organizując w Cieszyńskiej Bibliotece spotkanie z poezją, zarówno jej twórców, jak i jej miłośników. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Światowy Dzień Poezji w Cieszynie

ICZ
Światowy Dzień Poezji w Cieszynie

Światowy Dzień Poezji w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie/ 21 marca, godz. 16.00

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, jest to również Światowy Dzień Poezji, którego główne obchody w tym roku odbędą się w Paryżu. Cieszyńscy miłośnicy poezji również postanowili wyróżnić ten dzień organizując w Cieszyńskiej Bibliotece spotkanie z poezją, zarówno jej twórców, jak i jej miłośników.

Pani Beata Kalińska oddana całym sercem swojej pasji, autorka wierszy zapytana o to, czym jest dla niej poezja mówi:
- Poezja jest moją najwierniejszą przyjaciółką z dzieciństwa. I nie chodzi tylko o pisanie wierszy, które kipią w głowie i czekają, żeby je wypuścić na wolność. To postrzeganie świata, przeżywanie świata i opowiadanie o nim we własnym narzeczu tak, by go oswoić i móc w nim funkcjonować. A kiedy już się go pokoloruje, wypoleruje, ugłaszcze, staje się bardziej przyjazny.

Czasami zaś chodzi o to, żeby wykrzyczeć to, co bolesne, niesprawiedliwe, niechciane... Ja jestem poetką intuicyjną, często moje wiersze to żarna, na których mielą się wszystkie moje niepokoje, radości, smutki i sny. Przeżuwam i wypluwam słowa, z których coś potem powstaje -jakiś obraz, jakaś rama albo tło wiersza. Nie na darmo Thomas Eliot twierdził, że „Poezja to przemiana krwi w atrament."

„U mnie też tak to działa. Potwór opisany i skatalogowany nie znika, ale przechodzi do podziemia głowy i zostaje uśpiony. Jednak, żeby czytelnik nie odniósł wrażenia, że pożywką dla moich wierszy jest tylko cierpienie i duchowy marazm, powiem dla równowagi, że pozytywną siłą sprawczą moich wierszy jest piękno przyrody, podróże, moi najbliżsi a czasem też jakieś ulotne chwile. Zauważyłam, że ostatnio modne stało się powiedzenie, że coś (np. starość albo młodość) to stan umysłu. Na pewno jest w tym sporo prawdy, ale jeśli chodzi o poezję, to daję głowę, że tej prawdy jest sto procent. W jaki sposób powiedzieć coś, czego nie da się powiedzieć? Co jest nieprzetłumaczalne na zwykły język, co nie mieści się w granicach logiki, a jednak jest ważne?

Poezja jest dla mnie także oknem na świat i możliwością poznawania wspaniałych ludzi, jest mową tajemną, która nie ma końca.
Emily Dickinson powiedziała „Jeśli czytam książkę, która sprawia, że całe moje ciało staje się tak zimne, iż nie zdoła go ogrzać żaden ogień, wiem, że to jest poezja „Jeśli ja czytam wiersz Edwarda Stachury, czuję się szczęśliwa, jeśli czytam wiersz Haliny Poświatowskiej, czuję głęboki smutek, jeśli czytam wiersz Edy Ostrowskiej czuję ekscytujące zderzenie z równoległym, dziwnie bajkowym światem.
O roli poezji w moim zżyciu mogłabym jeszcze mówić długo, ale chyba największym jej darem jest wolność. Moja wolność jest w moich wierszach. Po prostu.

I jeszcze jedno na koniec. Jestem biolożką i ostatnio trapi mnie myśl tejże natury. My, ludzie mamy ponad trzydzieści tysięcy genów. Czy istnieje gen poety?

Pani Beata należąca do Cieszyńskiej Studni Literackiej dodaje:
- Światowy Dzień Poezji to dobra okazja, żeby przypomnieć się lokalnej społeczności. Cieszyńska Studnia Literacka to grupa twórców z Cieszyna i okolic. Zajmujemy się głównie poezją, którą też chcielibyśmy się z mieszkańcami dzielić, bo jak powiedział kiedyś Rafał Wojaczek „Poetów trzeba używać”. Spotykamy się raz w miesiącu w trzecią środę i zapraszamy do siebie wszystkich piszących do szuflady a także sympatyków literatury pięknej.

A organizatorem wieczoru 21 marca jest Biblioteka Miejska w Cieszynie, która użyczyła nam schronienia i wspiera naszą działalność.
Wieczór jak przystało na okoliczność będzie pełen wierszy autorstwa STUDZIENNIKÓW. Wiersze będą korespondować z cytatami znanych poetów. Chcemy zaproponować naszym gościom swoisty dialog oscylujący wokół hasła „Kim jest Poeta”? I „Czym jest Poezja”.

Wieczór uświetni i umili swoimi piosenkami utalentowana Hania Stoszek, uczennica Gimnazjum nr 1 w Cieszynie
Gośćmi spotkania z poezją będą wszyscy, którzy lubią takie klimaty, są z nami zaprzyjaźnieni albo chcą nas dopiero poznać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama