, środa 24 kwietnia 2024
Strzały, wojenne mundury, historia, czyli "Dzień otwarty" przy schronie bojowym w Cieszynie-Boguszowicach
Podczas dnia otwartego zaprezentowali się: spadochroniarze z Samodzielnej Brygady gen. Stanisława Sosabowskiego, IV Pułk Strzelców Podhalańskich, grupy niemieckie i rosyjska, kawaleria. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Strzały, wojenne mundury, historia, czyli "Dzień otwarty" przy schronie bojowym w Cieszynie-Boguszowicach

Agnieszka Kaczmarczyk
Strzały, wojenne mundury, historia, czyli "Dzień otwarty" przy schronie bojowym w Cieszynie-Boguszowicach

Wystawa sprzętu wojskowego, pojazdów zabytkowych, paintball, przejażdżki w żołnierskim siodle, przyciągnęły wielu widzów. fot. AK

W niedzielę 15 kwietnia, koneserzy, hobbyści, zorganizowali kolejny "Dzień otwarty" przy polskim schronie bojowym wz.39 w Cieszynie-Boguszowicach. Organizatorzy urządzili prawdziwą lekcję historii w plenerze.

Wiosną 1939 roku Wojsko Polskie przystąpiło na terenie całego kraju do gorączkowych prac fortyfikacyjnych na przewidywanych kierunkach natarcia Werhmachtu. Jak podaje strona www.militariacieszyn.pl na Śląsku Cieszyńskim linie fortyfikacji miały liczyć w sumie prawie 100 schronów bojowych i obserwacyjnych. Do wybuchu wojny powstało ich : ponad 20 w Bielsku, 6 (5 bojowych 1 obserwacyjny) w Skoczowie oraz 6 w Cieszynie. Prace fortyfikacyjne wykonywały wyspecjalizowane ekipy inżynierów, junaków oraz saperów z 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. W marcu 2003 roku Sekcja Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów przystąpiła do odsłaniania prawie całkowicie zasypanego obiektu. Był to pierwszy odrestaurowany w płd. Polsce schron tego typu.

- Od 2004 roku organizujemy tutaj imprezy o charakterze edukacyjnym. Wcześniej, w formie pikniku raz w roku, połączonego z rekonstrukcją. Teraz dwa razy w roku odbywa się jednodniowe spotkanie z ekspozycją, na którą zapraszamy różne grupy - mówi Krzysztof Neścior, organizator wydarzenia i dodaje, że w miejscu, przy schronie z 1939 roku, w otoczeniu ciężkich reliktów z II Wojny Światowej, hobbyści przypominają historię poprzez pokazanie mundurów, sprzętu i prezentacji, które przygotowały grupy, zajmujące się odtwarzaniem dawnych czasów. - W tym roku przywieźliśmy również schrony z Bielska-Białej, przy których zamontowaliśmy oryginalne, niemieckie zapory przeciwpancerne, które zostaną w tym miejscu na stałe - mówi Neścior.

Każdy mógł zwiedzić schron, nauczyć się celności, usłyszeć strzały, zobaczyć stare wojenne maszyny i pojazdy, oraz skosztować wojskowej grochówki. Wystawa sprzętu wojskowego, pojazdów zabytkowych, paintball, przejażdżki w żołnierskim siodle, przyciągnęły wielu widzów. - Książki, filmy nie mają takiej mocy, jak właśnie takie spotkania, podczas których przede wszystkim dzieci mogą zobaczyć, dotknąć różne stare maszyny i posłuchać strzałów - mówi Michał Wizner i dodaje, że jego syn Maciek wspomina takie spotkania i dzięki temu, uczy się.

Podczas dnia otwartego zaprezentowali się: spadochroniarze z Samodzielnej Brygady gen. Stanisława Sosabowskiego, 4 Pułk Strzelców Podhalańskich, grupy niemieckie i rosyjska, kawaleria. - Przywieźliśmy specjalne eksponaty i próbujemy przekazać naszą wiedzę na temat historii - mówi Ireneusz Pilch z Ustronia. - Jest to impreza społeczna, organizowana z własnych środków i robimy to specjalnie dla ludzi, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. To nie jest impreza masowa, ale z roku na rok przyjeżdża coraz więcej osób - mówi Neścior i dodaje, że bardzo cieszy go fakt, że w tym roku przyszła również młodzież z klas wojskowych, utworzonych przy liceach.

Organizatorem "Dnia otwartego przy schronie bojowym" jest Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na wrzesień.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama