, piątek 19 kwietnia 2024
Strumieńskie władze w XVIII wieku
W Strumieniu w XVIII wieku nie działo się dobrze. fot: Strumien.pl



Dodaj do Facebook

Strumieńskie władze w XVIII wieku

MMT
W XVIII wieku mieszkańcy Strumienia zarzucali swoim władzom "lekkomyślność w wydawaniu pieniędzy, niedbalstwo w prowadzeniu rachunków, brak poczucia honorowego, marnotrawstwo i sobkostwo, wskutek czego nastąpiło rozprzężenie między magistratem i ludem". Mimo to, wśród ówczesnych burmistrzów można znaleźć ciekawe postacie. Jeden opatrywał księgę sądową Strumienia cytatami z Arystotelesa i Seneki, inny potrafił w pojedynkę rozbroić dwóch złodziei.

Jerzy Grabowski przez wiele lat był nauczycielem, organistą w strumieńskim kościele i radnym. Prowadził księgę sądową Strumienia z lat 1691-1725, na której pierwszych stronach umieszczał cytaty z różnych klasycznych autorów, w tym Arystotelesa i Seneki. Był człowiekiem cenionym przez współmieszkańców i zwierzchnikiem. Burmistrzem Strumienia został dopiero w 1711 roku i pełnił tę urząd zaledwie rok.

Już rok później jego następcą został Paweł Sprencel, który traktował swoją funkcję tylko dla własnych korzyści. Za jego urzędowania w strumieńskim ratuszu panował taki bałagan, że musiał interweniować sam cesarz Karol VI. 15 września 1722 roku wydał zarządzenie, które miało ukrócić samowolę strumieńskich samorządowców. Lektura tego dokumentu daje bardzo smutny obraz władz nadwiślańskiego miasta. Radni pili w czasie obrad, prowadzili niedbale rachunki, marnowali publiczne pieniądze i doprowadzili prawie do ruiny strumieński szpital. "Kierownikiem szpitala nie śmie być żaden pokrewny członków magistratu, chyba żeby nim był człowiek niezwykłych zdolności i szczególnego zaufania" – czytamy w cesarskim rozporządzeniu.

Niewiele to pomogło, bo samorządowcy dalej robili swoje, a mieszkańcy dalej pisali skargi. Zarzucali magistratowi "lekkomyślność w wydawaniu pieniędzy, niedbalstwo w prowadzeniu rachunków, brak poczucia honorowego, marnotrawstwo i sobkostwo, wskutek czego nastąpiło rozprzężenie między magistratem i ludem". 24 listopada 1732 roku cesarz musiał znowu interweniować. Burmistrz Sprencel miał zapłacić za wszystkie oszustwa popełnione przy warzeniu piwa i prowadzeniu gminnych rachunków. "Jeżeli dowiedzioną jest rzeczą, że burmistrz przetrwonił 40 tal. kasowych pieniędzy, to też będzie musiał je złożyć w najbliższym czasie, inaczej surowo będzie karany. Nie wolno atoli go znieważać i obelgami prześladować". Cesarskie zarządzenie ponownie zakazywało wszelkich pijatyk przy sprzedaży gminnych gruntów, zwłaszcza w budynku ratusza - widać, że samorządowcy nie wylewali za kołnierz.

Jeden z następców Sprencela, Jan Czekan, zapisał się o wiele lepiej w historii, chociaż nie miało to związku z pełnioną przezeń funkcją. W 1754 roku w pojedynkę zatrzymał dwóch złodziei, zabrał im łup, a z pomocą pracującego w pobliżu parobka zaprowadził do więzienia w Strumieniu. Przestępcy byli później sądzeni w Cieszynie, a strumieński burmistrz w czasie procesu występował jako świadek.

Tekst powstał na podstawie książki Dzieje Strumienia Oskara Zawisza (Cieszyn 1909), skąd pochodzą cytaty, oraz artykułu Obyczajowość mieszkańców Strumienia w XVI-XIX wieku w świetle materiałów archiwalnych Barbary Poloczkowej, zamieszczonego w publikacji Strumień (z dziejów miasta od jego początków do 1939 r.) (Strumień 1983).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama