, sobota 6 marca 2021
Słuchowiska teatralne o Nieistniejącej Karwinie
Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w ostatnim czasie przygotowała dwa słuchowiska poświęconego historii starej Karwiny.  fot: ŚKP CieszynDodaj do Facebook

Słuchowiska teatralne o Nieistniejącej Karwinie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Słuchowiska teatralne o Nieistniejącej Karwinie


Słuchowiska teatralne o Nieistniejącej Karwinie

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w ostatnim czasie przygotowała dwa słuchowiska poświęconego historii starej Karwiny.

„Rozmowy na hałdzie”

Słuchowisko w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie

https://soundcloud.com/krytyka/rozmowy-na-haldzie-sluchowisko

Słuchowisko zrealizowane na podstawie kilku scen ze słynnej książki „Czarna Julka” Gustawa Morcinka, zaadaptowanych przez Bogusława Słupczyńskiego i udźwiękowionych przez Rafała Solińskiego. To krótka opowieść o „polskim sercu” i sprawiedliwości.
Gustaw Morcinek pisząc swoją „Czarną Julkę” właściwie już u kresu życia stworzył dzieło głęboko poruszające polską wrażliwość. Historia „Julczynej bandy”, to opowieść o arkadii dzieciństwa spędzonego w krajobrazie hałd, kopalń, robotniczych osiedli, kopalnianych stawów – w świecie biedy i wyzysku sąsiadującego z bogactwem austriackich wielmożów. Dzieciństwa, które rozwinąć się miało w wyśnionej i sprawiedliwej krainie zwanej Polską.

Realizacja i montaż: Rafał Soliński (Dykta Production House)
Obsada: Klara Ziovsky, Nadia Lanc, Lars Brachaczek, Łukasz Bizoń, Bogusław Słupczyński

„Milcząc...o Karwinie” – słuchowisko

https://soundcloud.com/krytyka/milczac-o-karwinie-sluchowisko

Jakie były dorosłe losy bohaterów „Czarnej Julki” Gustawa Morcinka, polskich mieszkańców Starej Karwiny? Ich wiek dojrzały i schyłek życia przypadł na okres socjalistycznej Czechosłowacji.
Kim są ich dzieci, jak je wychowali? Odpowiedzi na te pytania są o tyle ciekawe, że cały obszar historycznej Karwiny i jej okolic, dosłownie zapadł się pod ziemię na skutek górniczej eksploatacji.
Miasto, które powstawało kilkaset lat, przestało istnieć.
Autor sztuki, Bogusław Słupczyński, wyciąga na światło dzienne złożone problemy polskiej tożsamości na Zaolziu, które przez dziesiątki lat były i są tematem tabu.

Realizacja i montaż: Rafał Soliński (Dykta Production House)
Obsada: Krzysztof Cis, Joanna Gruszka, Jadwiga Grygierczyk, Beata Kobis, Kinga Krupska-Firla, Tomasz Majorek, Konrad Matinyarare, Małgorzata Pikus, Przemysław Sikorski, Bogusław Słupczyński, Rafał Soliński.

Słuchowiska zrealizowano w ramach projektu „Zasłuchani”.
Partnerzy: ZAiKS, Dykta Production House, Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama