, piątek 10 kwietnia 2020
Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego
W piątek 3 marca 2017 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Ślązakowcy. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego

mat.pras.
W piątek 3 marca 2017 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej będzie miało otwarcie wystawy „Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego”, przedstawiającej całościowo historię działalności ugrupowania Józefa Kożdonia. Po wernisażu dr Grzegorz Wnętrzak (Akademia Sztuki Wojennej) wygłosił wykład „Ruch ślązakowski a kwestia przynależności Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1920”.

Przez ostatnie kilka miesięcy w Książnicy Cieszyńskiej można było oglądać wystawę „Budziciele”, przedstawiającą historię początków polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim. Tym razem problematyka ta ukazana zostanie przez pryzmat obozu wrogiego polskiemu ruchowi narodowemu. Określenie „Ślązakowcy”, które odnosiło się do zwolenników założonej w 1909 r. Śląskiej Partii Ludowej, w obiegu publicznym na Śląsku Cieszyńskim upowszechniło się już w 1910 r. i – traktowane początkowo jako czysto partyjna etykieta – nie wzbudzało kontrowersji, a nawet stosowane było przez samych zainteresowanych. Dopiero z czasem pojęcie to nabrało negatywnej konotacji, stając się poręcznym instrumentem, pozwalającym już w sferze języka oddzielić tych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy na co dzień posługiwali się językiem polskim, a utożsamiali się z kulturą niemiecką i wrogo odnosili się do polskości, od ogółu polskojęzycznych cieszyńskich Ślązaków.

Zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą w większej części ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, ale także z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Biblioteki Tschammera, cieszyńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach, Zemského archivu w Opawie (w którym znajduje się spuścizna Józefa Kożdonia) oraz ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję, której autorami są dr Grzegorz Wnętrzak, Rafał Cholewa i Wojciech Święs. oglądać można do 3 czerwca 2017 r.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

@ja-nek - boli d..., działa jak płachta na byka, co ? Uderz w stół...

Obrzydliwy, prymitywny w swej wymowie plakat, żywcem kojarzy się z propagandową "sztuką" socrealizmu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama