, czwartek 28 maja 2020
Śląsk: Stanisław Hadyna patronem 2019 roku
We wrześniu 2019 roku minie setna rocznica urodzin Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Śląsk: Stanisław Hadyna patronem 2019 roku

SL
Rozpoczyna się rok pod patronatem Stanisława Hadyny. Tak zadecydował Sejmik Województwa Śląskiego jeszcze w 2018 roku. We wrześniu 2019 roku minie setna rocznica urodzin Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, pedagog, literata. Urodził się 25 września 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu. Jego przodkowie pochodzili z Wisły. Ukończył gimnazjum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, a następnie w 1938 roku ukończył Instytut Muzyczny im. Ignacego Padarewskiego w Cieszynie z filią w Katowicach. W latach 1945-1947 pracował jako nauczyciel w gimnazjum oraz kierownik Wydziału Kultury Rady Narodowej w Wiśle. Na stoku góry Bukowej w Wiśle miał dom, do którego często wracał w latach późniejszych. W 1952 roku założył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, w którym pełnił funkcję dyrygenta, kierownika artystycznego oraz reżysera. W 1968 r. został zmuszony do zrezygnowania z obowiązków, przenosząc się tym samym do Krakowa - tam został kierownikiem muzycznym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. 1 marca 1990 r. powrócił do zespołu „Śląsk” i działał w nim aż do swojej śmierci.

Mówi się, że posiadał ogromny talent i wiedzę, oceniając co może zostać ocalone w kulturze ludowej, a co można było przetworzyć i przeobrazić, by współcześni słuchacze byli zainteresowani. Początkowo jednak zajmował się pedagogiką oraz organizacją części muzycznej i kulturowej w śląskich szkołach. Po czasie zdecydował, że pragnie temu poświęcić całe swoje życie. Jest autorem ponad 250 pieśni oraz 30 tańców, zaliczając do tego występy solowe oraz chóralne. Do listy jego twórczych dokonań bez wahania można doliczyć dwa koncerty fortepianowe, kantaty, poematy symfoniczno-baletowe oraz muzykę teatralną i filmową. Jedne z najpopularniejszych pieśni to Ondraszek, Szła Dzieweczka lub Hej tam w Dolinie. Jest również autorem wielu książek, m.in. Zdruzgotane Sny, Dwa Ognie, Niezatarte Ślady. W 1969 roku książka „Błogosławieni pokój czyniący” otrzymało nagrodę UNESCO. Natomiast w 1959 roku Stanisław Hadyna otrzymał Dyplom Honorowy Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w 1987 uhonorowano go tytułem Zasłużonego dla Kultury. Stanisław Hadyna zmarł 1 stycznia w 1999 roku. Ze światem pożegnał się w Krakowie, ale został pochowany na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” w Wiśle. Pośmiertnie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wisły.

Sejm RP zdecydował natomiast, że w 2019 roku patronami będą Gustaw Herling-Grudziński - najwybitniejszy polski pisarz XX wieku. Anna Walentynowicz - działaczka Wolnych Związków Zawodowych oraz współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz Stanisław Moniuszko - wzór patrioty polskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama