, środa 24 kwietnia 2024
Skarby spod Cieszyna
Na Placu Dominikańskim trwają prace archeologiczne. fot: Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego



Dodaj do Facebook

Skarby spod Cieszyna

MAŁGORZATA BRYL
Skarby spod Cieszyna

Odkryte mury zostały wzniesione z cegieł gotyckich, tzw. palcówek. fot. Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego


Skarby spod Cieszyna

Według archeologów wykopano fragmenty pieca grzewczego lub produkcyjnego z przedziału XVI i XVII w. fot. Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Przebudowa kanalizacji w śródmieściu miasta przyniosła nietypowe niespodzianki.

W końcu stycznia informowaliśmy, że pod cieszyńskim Placem Dominikańskim odsłonięto ceglane mury wzniesione z cegieł gotyckich, tzw. palcówek (cegły tego typu używano od poł. XIII do XVI w.). Pisaliśmy również o odkryciach archeologicznych na ulicy Szersznika, podobne znalezisko wykopano na ulicy Głębokiej. Obecnie dzięki pracom archeologów z Muzeum Śląska Cieszyńskiego wiadomo już znacznie więcej o zagadkowej zabudowie.

- Na Placu Dominikańskim odkryliśmy element budowli najprawdopodobniej z okresu XVI lub XVII w. Sądzimy, że to fragmenty pieca - komentuje archeolog Zofia Jagosz-Zarzycka. - Mógł to być piec grzewczy ogrzewający zachodnie skrzydło pobliskiego klasztoru dominikanów, który został wyburzony w końcu XVIII w. Jednak równie dobrze są to pozostałości pieca produkcyjnego, w którym wypalano ceramikę budowlaną, płytki posadzkowe lub naczynia - mówi Jagosz-Zarzycka.

Wokół odkrytych murów znaleziono wiele fragmentów potłuczonych naczyń. - Kiedyś nie było śmietników, nieczystości i zniszczone naczynia wyrzucano bezpośrednio za mury posiadłości - wyjaśnia Jagosz-Zarzycka. Oprócz ceramiki udało się też znaleźć zabytkową srebrną monetę austriacką z czasów Fryderyka III.

Efekty badań archeologów zostaną podsumowane 11 marca. Niestety, pomimo zabytkowego charakteru znaleziska, jego stałe wyeksponowanie (np. z wykorzystaniem pancernej szyby) jest niemożliwe ze względu na newralgiczną lokalizację w pasie ruchu drogowego. Jednak małe znaleziska zostaną umyte i przetransportowane do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie zostaną wystawione do oglądu. Z kolei z pełną dokumentacją prac archeologicznych będzie można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta Cieszyna, który sfinansował akcję wykopaliskową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama