, czwartek 25 kwietnia 2024
Sensacyjne odkrycie w Książnicy Cieszyńskiej
Prezentacja ujawnionego w Książnicy Cieszyńskiej egzemplarza Biblii wrześniowej odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Sensacyjne odkrycie w Książnicy Cieszyńskiej

SM/MAT.PRAS.
Książnica Cieszyńska zaprasza na publiczną prezentację świeżo odkrytego w jej zbiorach pierwszego wydania Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra.

W marcu 2014 r. podczas inwentaryzacji księgozbioru Leopolda Jana Szersznika uwagę Jolanty Sztuchlik z Książnicy Cieszyńskiej zwróciła jedna z ksiąg z działu Antiquitates Typographicae (Starożytności typograficzne). - Był to wolumin o wymiarach 31 x 21 cm, o łącznej objętości 217 kart, wydrukowany piękną gotycką czcionką i oprawiony w nieusztywniony pergamin koloru brązowego. Foliał sprawiał wrażenie cennego, a zarazem tajemniczego, bo, choć już w czasach Leopolda J. Szersznika zakwalifikowany został do działu biblioteki, w którym znajdują się najstarsze i najcenniejsze druki, a co więcej - zawierał niezwykle piękne drzeworytowe ilustracje oraz inicjały o charakterze figuralnym, pozbawiony był karty tytułowej i początkowych stron, a co za tym idzie - pozostawał niezidentyfikowany. Dodatkowo druk został ozdobiony ręcznie przy pomocy tzw. rubrykowania. Był to często wykorzystywany w średniowieczu sposób zdobienia rękopisów i inkunabułów, polegający na zaznaczaniu na czerwono niektórych liter i ważniejszych fragmentów tekstu - wyjaśnia Jolanta Sztuchlik, która dodaje, że po przeprowadzeniu analizy tekstu okazało się, że jest to pierwsze wydanie Nowego Testamentu w tłumaczeniu Marcina Lutra, wydane w 1522 r. w Wittenberdze staraniem Lucasa Cranacha starszego i Christiana Döringa, w drukarni Melchiora Lottera starszego, ozdobione drzeworytowymi ilustracjami autorstwa Lucasa Cranacha starszego.

Choć dzieło to zostało wydane w bardzo wysokim na owe czasy nakładzie, liczącym 3 000 egzemplarzy, w zbiorach polskich należy do rzadkości. Katalog centralny starych druków Biblioteki Narodowej w Warszawie oprócz druku będącego własnością Książnicy Cieszyńskiej notuje tylko trzy egzemplarze dzieła - dwa w Toruniu (w Bibliotece Głównej UMK i w Książnicy Miejskiej) oraz jeden w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Co ciekawe, tego cennego tłumaczenia M. Lutra nie posiada Biblioteka im. B. R. Tschammera w Cieszynie, w której znajduje się bardzo wiele wydań Biblii, a zwłaszcza Biblii Lutra.

Prezentacja ujawnionego w Książnicy Cieszyńskiej egzemplarza Biblii wrześniowej odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Będą jej towarzyszyć wykłady dr. Jerzego Sojki (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie) pt. "Marcin Luter i tłumaczenie Pisma Świętego" oraz Jolanty Sztuchlik (Książnica Cieszyńska) pt. "Biblia wrześniowa. Pierwsze wydanie Nowego Testamentu Lutra z 1522 r. w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej". Więcej informacji na temat cennego znaleziska można uzyskać tutaj.

Ponownie cieszyński egzemplarz Biblii wrześniowej zaprezentowany zostanie publicznie podczas Nocy Muzeów, która w tym roku wypada w piątek 23 maja.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Fachowcy" z Książnicy potrzebowali z górą miesiąca czasu i "analizy tekstu" by rozpoznać Biblię?!...
Gratulacje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama