, niedziela 7 marca 2021
Scena Polska: Ostatnia premiera w sezonie
Przygotowania trwają... fot: Karin DziadkovaDodaj do Facebook

Scena Polska: Ostatnia premiera w sezonie

DR
Trwają przygotowania do ostatniej premiery w tym sezonie na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego. Premiera spektaklu "Siedem zegarów kopidoła Joachima Rybki" odbędzie się w sobotę 29 czerwca, o godz. 17.30. Tradycyjnie, na premierę zapraszamy naszych czytelników, przekazując dwa podwójne bilety. Warto również pamiętać o spotkaniu przedpremierowym z twórcami.

"Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" to teatralna adaptacja ostatniej, wydanej za życia autora (w 1960 r.) powieści Gustawa Morcinka (1891-1963), pochodzącego z Karwiny, wybitnego polskiego pisarza, jak mało który związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Napisana w pierwszej osobie, jest monologiem osobliwego kpiarza – sowizdrzała, kopidoła (czyli grabarza), który kopiąc kolejne miejsca wiecznego spoczynku, kojarzy je z tytułowymi siedmioma zegarkami, które przechowuje w szafie i w swojej pamięci. A każdy z tych zegarków znalazł się w jego posiadaniu w odmiennych okolicznościach - i historie tych zegarków stanowią właściwą fabułę powieści, a także powstającego na jej kanwie spektaklu.

Ale przede wszystkim jest to spektakl o czasie, który szeleści w szafie, gdzie Joachim Rybka przechowuje swoje zegarki - talizmany. Czasie, który „czasem dzwoni w uszach. Czasem milczy, bo stanął i stoi, gdyż ma czas. Inny jest czas w nocy, inny za dnia. Inny czas jest ten odmierzany zegarkiem, a inny we mnie samym, a jeszcze inny we wspomnieniach. Jest dużo czasów, a każdy inny. Tylko niedowarzeni mędrkowie twierdzą, że jest jeden czas".

Premierę spektaklu zobaczymy na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego 29 czerwca, o godz. 17.30. Zanim jednak poznamy efekty prac nad spektaklem, będziemy mogli o nich posłuchać podczas spotkania przedpremierowego, 28 czerwca, o godz. 18.00 w kawiarni Tramwaj Cafe.

Dla naszych czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na ostatnią premierę tego sezonu. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jaki teatr założył reż. spektaklu "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki", Wiesław Hołdys? W jakim mieście? Odpowiedzi prosimy wysłać na adres: redakcja@gazetacodzienna.pl. W treści maila należy podać: imię, nazwisko i numer telefony. Konkurs trwa do piątku do godz. 9.00. O przyznaniu biletów zdecyduje losowanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama