, niedziela 23 luty 2020
Ruszyła nowa strona internetowa o Zaolziu
Od prawej dr Grzegorz Gąsior historyk z Zaolzia i Maciej Melon dokumentalista Ośrodka Karta. fot: MMTDodaj do Facebook

Ruszyła nowa strona internetowa o Zaolziu

MMT
Wszyscy zainteresowani fragmentem Śląska Cieszyńskiego, gdzie Polacy stanowili większość, a mimo to znalazł się w Czechosłowacji, mają do dyspozycji kapitalne źródło informacji - stronę internetową http://zaolzie.karta.org.pl/.

W czwartek, 29 grudnia, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkanie z autorem prezentacji Grzegorzem Gąsiorem oraz Maciejem Melonem z zespołu Historii Mówionej Ośrodka Karta.

W czasie spotkania Maciej Melon przedstawił w zarysie losy Archiwum Historii Mówionej, największego w Polsce zbioru relacji biograficznych. Na chwilę obecną jest ich około 4700 w wersji audio oraz około 100 wideo. Początek archiwum dało środowisko Ośrodka "Karta", które w 1987 r. zaczęło nagrywać wspomnienia mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich. Obecnie Archiwum Historii Mówionej to wspólny projekt "Karty" oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie, samorządowej instytucji kultury.

Jednym ze współpracowników Ośrodka "Karta" jest dr Grzegorz Gąsior, historyk pochodzący z Zaolzia. O ile wiele osób zbiera w ramach projektów "Karty" materiały do pracy doktorskiej, Grzegorz Gąsior robił to niejako na marginesie swoich głównych zainteresowań naukowych. W 2005 roku został koordynatorem projektu "XX wiek na Zaolziu" i przystąpił do nagrywania wspomnień przede wszystkim najstarszych mieszkańców tego regionu. - Wiedziałem, że nie mam czasu do stracenia - wspomina.

Nagrał większość z około 60 relacji zebranych w trakcie realizacji projektu. Wielu spośród jego rozmówców dziś już nie żyje. Jednym z nich był Antoni Walica, zmarły w tym roku w wieku 101 lat, który jako dziecko był świadkiem zajęcia Raju (dziś w granicach Karwiny) przez czeskie wojska w 1919 roku.

Pierwszym owocem projektu, obok nagrań, była książka Zaolzie. Polsko-czeski spór o Śląsk Cieszyński 1918-2008.

Grzegorz Gąsior jest też autorem prezentacji multimedialnej Zapomniany kraj. Obraz stosunków polsko-czeskich na Zaolziu w XX wieku, dostępnej na stronie internetowej www.zaolzie.karta.org.pl. – Trudno powiedzieć, czy metoda internetowa jest lepsza od książkowej. Na pewno jest tańsza – mówił pochodzący z Zaolzia historyk.

Zebrany materiał, czyli wprowadzenie, zdjęcia i fragmenty nagranych rozmów, został podzielony na 6 części: 1918-20. Podział, W I Republice, 1938, Okupacja. 1939-1945, Nadzieje i rozczarowania (1945-1948) i Pod ścisłą opieką (1948-1989). W czasie spotkania poruszono kwestię, czy nie powinno przyjąć się dodatkowo cezury w postaci roku 1968. Grzegorz Gąsior nie widział takiej potrzeby. - Była to krótka próba, która się nie udała - argumentował.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama