, sobota 24 sierpnia 2019
Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie otwiera swoje wrota
Początek jutrzejszej mszy świętej roratniej w Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym o godz. 6.30. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie otwiera swoje wrota

JM
Odpustowa msza święta zostanie odprawiona w czwartkowy poranek w XI-wiecznej Rotundzie pod wezwaniem świętego Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. W zabytkowej świątyni odprawiana jest tylko jedna msza święta w roku, właśnie 6 grudnia, gdy przypada uroczystość patrona świątyni.

Rotunda jest jedną z ostatnich istniejących w Polsce budowli romańskich. Był pierwszą chrześcijańską świątynią w Cieszynie. Jej powstanie związane jest z ustanowieniem w Cieszynie kasztelanii za czasów Bolesława Chrobrego lub Bolesława Krzywoustego. Wizerunek świątyni znajduje się na banknotach 20-złotowych.

Od czasów piastowskich msze święte odbywały się w świątyni dwa razy w roku: na św. Mikołaja i na św. Wacława. Przez resztę roku Rotunda była zamknięta, służąc m. in. jako magazyn broni. Po II wojnie światowej świątynia stała się obiektem turystycznym, a nabożeństwa nie były odprawiane. Pierwsza - po ponad 50 latach - msza święta odprawiona została 6 grudnia 1997 roku i była połączona z resakralizacją świątyni.

Początek jutrzejszej mszy świętej roratniej w Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym o godz. 6.30. Po nabożeństwie dzieci odwiedzi św. Mikołaj.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nabożeństwo to nie to samo co msza. Douczcie się

a nie zapominajcie o patronie tej świątyni, św. Wacławie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama