, czwartek 25 kwietnia 2024
Rok rzeki Wisły w wiślańskiej bibliotece
Rok 2017 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem rzeki Wisły. fot: wikipedia.org



Dodaj do Facebook

Rok rzeki Wisły w wiślańskiej bibliotece

mat.pras.
Rok 2017 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem rzeki Wisły. Idea obchodów zrodziła się w Społecznym Komitecie Obchodów Roku Rzeki Wisły w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Wiele miast, instytucji i organizacji włącza się w ten program, tworzony i realizowany przez różne osoby po to, aby lepiej poznać i chronić królową polskich rzek.

Wiślańska biblioteka również pracuje nad upowszechnianiem wiedzy na temat rzeki Wisły u jej źródeł oraz jej walorów przyrodniczych i kulturowych. Ferie zimowe upływają dzieciom pod znakiem podań i legend związanych z początkiem rzeki. Dzieci poznają opowieści o Białce i Czarnosze oraz nową bajkę o warkoczu królewny Wisły, a także biorą udział w warsztatach regionalnych. W szkołach przeprowadzane są zajęcia edukacyjne w oparciu o wiślańskie legendy. Biblioteka już ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Płynie, Wisła płynie…”: młodsze wykonają prace na podstawie poznanych podań, starsze na podstawie zdobytej wiedzy. W ramach przygotowań do konkursu biblioteka jeszcze w lutym zaprosi dzieci na przedstawienie pt. „Warkocz królewny Wisły” i wykład „Jak to dawnej nad Wisłą bywało”. Dla szkół przygotowana została również bibliografia, z której można korzystać za pośrednictwem strony internetowej. Spis literatury na temat rzeki u źródeł dostępnej w wiślańskiej bibliotece przyda się też młodzieży i dorosłym.

Wraz z Nadleśnictwem Wisła biblioteka zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Już można nadsyłać swoje prace w trzech różnych kategoriach: walory przyrodnicze rzeki, obiekty hydrotechniczne i pejzaże. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi późną jesienią, a zdjęcia laureatów utworzą wystawę, która ozdobi bibliotekę. Zainspirować się do wykonania pracy będzie można poprzez film. Dokument przyrodniczy pt. „Wisła od źródeł do Ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia” w trzech odcinkach wyemitowany zostanie w bibliotece 2, 9 i 16 lutego. Wstęp wolny! Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa pt. „Dawniej nad Wisłą” złożona z archiwalnych fotografii, dokumentujących rzekę na terenie miejscowości u stóp Baraniej Góry, od Wisełek do Piły. Podobnie jak na projekcje filmowe wstęp na wystawę jest nieodpłatny. Zapraszamy na ekspozycję od 16 lutego do 31 marca.

W kolejnych miesiącach planowane są dalsze działania związane z Rokiem rzeki Wisły. Informacje na temat źródeł, regulacji rzeki i potoków oraz inne ciekawostki można znaleźć m.in. w Monografii Wisły i wielu innych pozycjach wydawniczych. Regulaminy konkursów dostępne są na stronie internetowej .

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama