, piątek 19 kwietnia 2024
Rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oficjalnie otwarty!
Wczorajszą uroczystość inauguracyjną Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie otworzyło przemówienie prorektora prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka.  fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oficjalnie otwarty!

MB
Rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oficjalnie otwarty!

W swoim wystąpieniu prorektor nawiązał także do niedawno podpisanego porozumienia między Uniwersytetem Śląskim a władzami samorządowymi Cieszyna, na mocy którego prowadzona współpraca miasta i uniwersytetu uzyskała oficjalną formułę, a także w przyszłości ma się poszerzać, fot. ARC SPOT


Rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oficjalnie otwarty!

Studenci pierwszego roku odebrali swoje indeksy z rąk prorektora, fot. ARC SPOT

Wczoraj, 7 października w Auli Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego. Zgodnie z tradycją przedstawiciele studentów pierwszego roku złożyli przysięgę i odebrali z rąk prorektora UŚ swoje indeksy, dzięki czemu zostali oficjalnie przyjęci do społeczności akademickiej.

Wczorajszą uroczystość inauguracyjną Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie otworzyło przemówienie prorektora prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka. W swoim przemówieniu prorektor skupił się na omówieniu czynników opisujących rzeczywistość współczesnych uniwersytetów w Polsce. W pierwszej kolejności wymienił kryzys demograficzny. - W roku 2006 w Polsce przyjęto ok. 2 mln studentów, teraz jest to ok. 1,5 mln studentów - powiedział profesor Kowalczyk.

Kolejną ważną kwestią jest finansowanie z budżetu państwa działalności uniwersytetów. Jak podkreślił prorektor UŚ, władze uniwersyteckie zabiegają o to, by mimo kryzysu demograficznego finansowanie utrzymało się na tym samym poziomie, a nawet zwiększyło się. Z kolei dobrą praktyką profesor Kowalczyk określił finansowanie badań naukowych w drodze konkursów. - Pieniądze zdobywają najlepsze projekty naukowe i to jest dobre i zrozumiałe rozwiązanie - stwierdził prorektor.

Czynnikami wpływającymi na współczesne działanie uniwersytetów są także prowadzone inwestycje poprawiające infrastrukturę uczelni. - Nie wszędzie jednak widać jeszcze efekty przekazania znaczących środków finansowych na poprawę infrastruktury uniwersytetów - przyznał profesor Kowalczyk. Przykładem w tym kontekście jest Aula Akademicka UŚ w Cieszynie, która od lat czeka na remont. Ostatnim elementem oddziałującym znacznie na obecne funkcjonowanie uniwersytetów jest biurokracja, z którą zmagają się pracownicy uniwersytetów.

W swoim wystąpieniu prorektor nawiązał także do niedawno podpisanego porozumienia między Uniwersytetem Śląskim a władzami samorządowymi Cieszyna, na mocy którego prowadzona współpraca miasta i uniwersytetu uzyskała oficjalną formułę, a także w przyszłości ma się poszerzać. - Dziękujemy władzom miasta za tę współpracę - podkreślił profesor Kowalczyk.

Następnie głos zabrał burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, który odniósł się do funkcjonujących modeli uniwersytetu, jego celów, a także kwestii praktycyzmu, w tym często dziś zadawanego pytania, czy uniwersytet powinien dawać absolwentom konkretne umiejętności do wykonywania zawodu czy też powinien pełnić innego rodzaju misję. - Skłaniamy się ku temu, by uniwersytet w pierwszej kolejności kształcił i dawał umiejętności poszukiwania, a zawód można zawsze zdobyć poza uniwersytetem - zaznaczył prorektor UŚ po wystąpieniu burmistrza.

W kolejnym punkcie uroczystej inauguracji głos zabrali dziekani Wydziału Artystycznego i Wydziału Etnologii i Nauk Edukacji, przedstawiając sprawozdania z działalności tych wydziałów w poprzednim roku akademickim i prezentując osiągnięcia studentów i wykładowców. Studentów pierwszego roku przywitały także wystąpienia przedstawicielek Rady Samorządu Studenckiego.

Po wystąpieniach na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele studentów pierwszego roku, którzy złożyli uroczystą przysięgę i odebrali z rąk prorektora UŚ swoje indeksy, dzięki czemu zostali oficjalnie przyjęci do społeczności akademickiej.

Po uroczystości odbył się wykład inauguracyjny dr. hab. Macieja Kurcza "Barbarzyńcy u bram Europy? Rozważania o globalizacji, migrantach i współczesnej Afryce”, występ chóru "Harmonia” pod kierunkiem dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, a także wystawa rzeźby "Dydaktyka przestrzeni”.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do Pawel Grobelny: Filia UŚ nie istnieje od dawna,a obecny status to sobie poczytaj-troszke wiedzy nie zaszkodzi.....

Filia UŚ w Cieszynie zostanie zamknięta w 2016 roku. Rząd Japonii właśnie zlikwidował wszystkie studia humanistyczne i społeczne.

idź do wisły czarne i sprawdź czy cię tam nie ma bo fanzolisz jak potłuczony....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama