, piątek 22 listopada 2019
Regionalne kalendarze w Książnicy Cieszyńskiej
Spotkania promocyjne poświęcane kalendarzom regionalnym wydawanym na Śląsku Cieszyńskim mają już sześcioletnią tradycję. fot: FJDDodaj do Facebook

Regionalne kalendarze w Książnicy Cieszyńskiej

FJD
Tradycyjnie jak co roku, w miniony piątek (14.12) redaktorzy poszczególnych regionalnych kalendarzy zaprezentowali swoje wydawnictwa, jednocześnie polecając ich zdaniem szczególnie ciekawe artykuły.

Spotkania promocyjne poświęcane kalendarzom regionalnym wydawanym na Śląsku Cieszyńskim mają już sześcioletnią tradycję. Redaktorzy poszczególnych kalendarzy prezentują obszernie ich zawartość oraz autorów szczególnie interesujących artykułów. Podobnie jak w latach poprzednich, i tym razem na spotkanie przybyli redaktorzy prawie wszystkich wydawnictw, które zapowiedziały swoją promocję. W sumie zaprezentowanych zostało siedem kalendarzy, które w zasadzie były poświęcone poszczególnym miastom i gminom. Tylko dwa z nich to kalendarze o szerszym zasięgu, bo są to kalendarze dla społeczności ewangelickiej. Jako ciekawostka, jeden z nich jest dwujęzyczny, a drugi z kolei (najstarszy, bo 133 letni) ma największy, bo prawie 3,5 tysięczny, nakład ze wszystkich zaprezentowanych kalendarzy. Ceny poszczególnych kalendarzy to 20-30 zł z tym, że gmina Goleszów jak co roku oferuje swój kalendarz bezpłatnie. Na szczególne jednak wyróżnienie zasługuje Kalendarz Beskidzki, którego autorzy mogą się pochwalić nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2015 i za 2017 rok. Wydawanie kalendarza w naszym regionie zapoczątkował Paweł Stalmach, który w roku 1857 zredagował pierwszy “Kalendarz Cieszyński dla Katolików i Ewangelików”. Do dnia dzisiejszego ta tradycja przetrwała i tu należy zaznaczyć, że Śląsk Cieszyński jest jedynym regionem w Polsce poza Warszawą i Krakowem, który może poszczycić się tak wielką ilością corocznie wydawanych regionalnych kalendarzy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama