, piątek 5 czerwca 2020
Przyjadą studenci z niemal całego świata
W tym roku prawie 200 cudzoziemców z 30 krajów (m.in. z: Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chin, Gruzji, Indonezji, Kanady, Korei Płd., Paragwaju, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy) będzie od 1 do 29 sierpnia poznawać tajniki polskiej mowy i bogactwo naszej kultury. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Przyjadą studenci z niemal całego świata

red./mat.pras.
Już niedługo, bo 31 lipca do Cieszyna przyjadą studenci z niemal całego świata, by wziąć udział w 28. letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej, organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

W tym roku prawie 200 cudzoziemców z 30 krajów (m.in. z: Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chin, Gruzji, Indonezji, Kanady, Korei Płd., Paragwaju, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy) będzie od 1 do 29 sierpnia poznawać tajniki polskiej mowy i bogactwo naszej kultury. Na tegoroczną letnią szkołę przybędzie szczególnie duża, bo licząca ponad 60 osób, grupa studentów z Chin z uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego.

Pod kierownictwem prof. dr hab. Jolanty Tambor pracownicy i współpracownicy Szkoły poprowadzą intensywne zajęcia z języka polskiego obejmujące 80 godzin kursu. Po południu studenci będą brali udział w wykładach i seminariach z zakresu polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej, prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni.

Jak zwykle każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bogaty program obfituje w liczne atrakcje – gry i zabawy, koncerty, spotkania poetyckie. Przewidziane są także wycieczki dydaktyczno-krajoznawcze do najbardziej interesujących miejsc południowej Polski (Beskid Śląski, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie).

Punktem kulminacyjnym letniej szkoły są dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego oraz Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego uczestnicy walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. W tym dniu przyjeżdżają do Cieszyna również studenci z zaprzyjaźnionych szkół językowych z całej Polski. Wieczór Narodów odbywa się po południu tego samego dnia i jest barwną imprezą w centrum Cieszyna. Obcokrajowcy, często w tradycyjnych narodowych strojach, prezentują swoją kulturę mieszkańcom i turystom. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza na cieszyńskim Rynku.

Inauguracja 28. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia 2018 roku o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego. I – oczywiście – 200-osobowa grupa zagranicznych gości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama