, środa 16 stycznia 2019
Przewodnik po 20. Kinie na Granicy
Jak nie pogubić się wśród ponad 140 pokazów, które znalazły się w tegorocznym programie? fot: Kino na GranicyDodaj do Facebook

Przewodnik po 20. Kinie na Granicy

red./mat.pras.
Do rozpoczęcia 20. edycji Kina na Granicy pozostało niewiele. Już za dwa dni i kilkanaście godzin miasto nad Olzą będzie tętniło polską, czeską i słowacką kinematografią. Jak nie pogubić się wśród ponad 140 pokazów, które znalazły się w tegorocznym programie? Organizatorzy spieszą z pomocą, wskazując kilka porad dla tych, którzy do Cieszyna przyjadą po raz pierwszy, jak i stałych bywalców.

W tym roku nową siedzibą Biura Festiwalowego będzie Zamek Cieszyn (ul. Zamkowa 3a). Biuro otwarte będzie już od czwartku (26.04.) w godz. od 17:00 do 21:00, następnie w kolejnych dniach od 9.00 do 21.00, a ostatniego dnia festiwalu (3.05.) biuro będzie otwarte do godz. 14.00. W trakcie trwania Przeglądu będzie działać infolinia. Informacji udziela Koordynator Biura Organizacyjnego, Anna Smolarek (tel.: +48 889 764 684, mail.: a.smolarek@kinonagranicy.pl).

Czytelnia i Kawiarnia Literacka AVION (ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn) nie przestaje być jednak obiektem festiwalowym – odbędą się tam między innymi debaty z cyklu „Kultura zmasakrowana” oraz spotkanie poświęcone książkowej serii „Aktorki” autorstwa Łukasza Maciejewskiego. Przerwę pomiędzy seansami można wykorzystać na zwiedzenie kilku festiwalowych wystaw lub zrobienie selfie na tle muralu upamiętniającego 20-lecie Kina na Granicy. Szczegółowe informacje można znaleźć w zakładce Imprezy towarzyszące. Jak nie pogubić się wśród ponad 140 pokazów, które znalazły się w tegorocznym programie? Po zalogowaniu się do konta użytkownika, można stworzyć własny kalendarz seansów wyszukując opisy filmów, dni projekcji lub obiekty festiwalowe. Wkrótce na stronie Kina na Granicy opublikowany zostanie harmonogram spotkań z gwiazdami tegorocznego festiwalu.

Kosmiczne urodziny nie mogą obyć się bez świętowania. Organizatorzy zapraszają codziennie wieczorem do Klubu Festiwalowego, który mieści się na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn. Od soboty (28.04.) po zakończeniu ostatnich projekcji, około godz. 22.30 będą odbywały się tam niezapomniane koncerty oraz after party do białego rana. W piątek (27.04.) odbędzie się z kolei na impreza urodzinową Kina na Granicy. Klub Festiwalowy będzie otwarty codziennie od godz. 20.00 – wejście od Wzgórza Zamkowego. Szczegóły harmonogram oraz informacje o artystach występujących na scenie muzycznej znajdziecie w zakładce Koncerty.

Wyjątkową atmosferę tworzą również wieczorne pokazy plenerowe, które w ostatnich latach odbywały się na Wzgórzu Zamkowym. W tym roku organizatorzy powracają do transgranicznych projekcji przez rzekę Olzę, niedaleko Mostu Przyjaźni, podczas których projektor oraz miejsca dla widzów umiejscowione będą po czeskiej stronie, a ekran po polskiej. Projekcja transgraniczne są darmowe i nie jest wymagane posiadanie karnetu bądź biletu.
Odbędą się cztery takie pokazy:
- 28.04. (sobota), godz. 21.00, „Samotni” ( reż. David Ondříček)
- 29.04. (niedziela), godz. 21.00, „Pod jednym dachem” ( reż. Jan Hřebejk )
- 30.04. (poniedziałek), godz. 21.00, „Pali się, moja panno” ( reż. Miloš Forman)
- 1.05. (wtorek), godz. 21.00 „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” ( reż. Mieczysław Jahoda, Janusz Rzeszewski)

Wszystkie niezbędne informację, mapę oraz skrócone opisy filmów można znaleźć w specjalnej festiwalowej broszurze, którą już teraz można pobrać tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama